22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Poliste kırmızı alarm

     NİHAT ALTINTAŞ, VEYSİ ŞAHİN İstanbul

     Türkiye'deki 20 ceza ve tutukevinde gerçekleştirilen "Hayata Dönüş" operasyonu nedeniyle İstabul Polisi kırmızı alarma geçti. İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz tarafından bütün birimlere acil koduyla gönderilen emirde, son günlerde yaşanan cezaevi olayları nedeniyle polise yönelik saldırıların arttığına dikkat çekilerek, tüm personelin 24 saat boyunca görevde olması istendi.
     Geçen hafta Çevik Kuvvet'e mensup iki polisin öldürülmesi, önceki akşam da devriye görevi yapan polis otosuna açılan ateş sonucu iki memurun yaralanması, İstanbul'daki güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarılmasına yol açtı. İstanbul Emniyet Müdürü Abanoz imzalı emirde, tüm personelin sürekli alarm durumunda olması istendi. Yayınlanan emir doğrultusunda İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde de herhangi bir saldırı ihtimaline karşı olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.
     
Sivil giyinin, servisle gitmeyin
     Polis memurlarının, akşam saatlerinde Emniyet Müdürlüğü'nden servis araçlarıyla çıkmayarak kendi imkanlarıyla eve gitmeleri istendi. Göreve gidiş ve dönüşlerde sivil elbise giyilmesi ve özellikle iftar saatinde çok dikkatli olunmasının altı çizildi. Ramazan nedeniyle özellikle iftar saatinde yaşanan telaş ve kalabalığın terör örgütleri için en elverişli eylem ve saldırı zamanı olduğu vurgulanarak, bu saatlerde tüm personelin çok dikkatli ve uyanık olması gerektiği kaydedildi.
     
Havalimanında ekstra önlemler
     Cezaevlerindeki hakimiyetleri sona eren yasadışı sol örgütlerin, yurtdışında da ses getirecek bir eylem için havalimanlarını seçebileceği ihtimali üzerine İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki güvenlik önlemleri de en üst seviyeye çıkartıldı. Örgüt militanlarının havalimanında canlı bomba eyleminden uçak kaçırmaya kadar varabilecek intihar eylemine kalkışabileceği ihtimaline karşı polisin yanısıra havalimanı özel güvenlik görevlileri de uyarılarak, şüpheli her şahsın takibe alınması istendi. Şüpheli ve sahipsiz paket ve bagajlara karşı da çok dikkatli olunması gerektiği belirtildi.
     
Vatandaşa 'paket' uyarısı
     Militanların eylem ve özellikle de bombalı saldırı için İstanbul Metrosu, otogar ve garları seçme olasılığına karşı bu kuruluşlar da uyarıldı. Özellikle İstanbul Metrosu'nda şüpheli ve sahipsiz paketlere karşı, vatandaşlar sık sık anonslarla uyarılmaya başlandı. Yapılan anonslarda şüpheli ve sahipsiz paket ya da eşyaların kesinlikle ellenmemesi, bu durumda güvenlik güçlerine haber verilmesi isteniyor. Haydarpaşa ve Sirkeci garları ile Esenler ve Harem otogarlarında da yolculara benzer uyarılar yapılıyor.
     Emniyet yetkilileri, vatandaşlara da çağrıda bulunarak, şüpheli her türlü nesneden uzak durulmasını istedi. İstanbullulardan, çevrelerindeki şüpheli gördükleri her şeyi 155 Polis İmdat telefonuna bildirmelerini isteyen emniyet yetkilileri, cezaevi operasyonları nedeniyle moralleri bozulan militanların hür türlü saldırı ihtimaline karşı bütün kamu kurum ve kuruluşlarını da uyardılar.
     


 GÜNCEL


ARKADAŞ KURŞUNU
Tek duyguları ölmek, öldürmek
Sanki cehennem
Poliste kırmızı alarm
Rabbena emri dinlemedi
Gözler Ümraniye'de
Kasırga İstanbul'da
‘Milli Dünür’ silahçıymış
İstanbul'da deprem: 3.2
Taksim'de gösteri: 20 gözaltı
Ölüleri için tören yaptılar
Türk: Örgüt 17 kişiyi yaktırdı


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet