22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Gözler Ümraniye'de

Direnişi sürdüren tek cezaevi Ümraniye'de eylemcilerle psikolojik savaş sürüyor. Jandarma, "Hayat güzeldir, canınıza kıymayın" diyor

     SERHAT OĞUZ, İSMAİL POLAT, ÖMER ERDEM, GÜNTAN MAVİGÖZLÜ

     "Hayata Dönüş" operasyonunun sürdüğü tek cezaevi olan Ümraniye'de tutuklu ve hükümlüler, güvenlik güçlerine sert karşılık veriyor.
     Cezaevinde gece boyunca silah sesleri duyuldu. Operasyona dün sabah saatlerinden itibaren hız verildi. Jandarma komando timleri, dördüncü bloğun çatısına itfaiye merdiveniyle çıkarak, içeriye giriş yolu açtı. Bir başka tim de üçüncü bloğun yan duvarını yaklaşık üç metre çapında deldi.
     Bu arada iki askeri helikopter, cezaevi üzerinde alçak uçuş yapmaya başladı. Helikopterlerin gürültüsüyle eylemcilere psikolojik baskı uygulanmaya çalışıldığı öne sürüldü.
     Öğle saatlerinde cezaevinden çıkan bir ambulans, Adli Tıp Kurumu'na bir ceset götürdü. Cesedin, üç gün önceki çatışmada hayatını kaybeden, ölüm orucu eylemcisi Ahmet İbili'ye ait olduğu belirtildi.
     Yaklaşık 400 eylemci, akşam saatlerinde iki bölgede sıkıştırıldı. İş makinalarıyla duvarları delen güvenlik güçleri, teslim olmak isteyenlere yol açtı. "Teslim ol" çağrıları devam ederken, eylemciler bu sefer de eşyaları ateşe verdi. Yangına itfaiye müdahale etti.
     Cezaevi yakınındaki polis noktasında bekleyen yaklaşık 30 tutuklu ve hükümlü yakını da gözaltına alındı.
     
Bayrampaşa normale döndü
     Operasyonun tamamlandığı Bayrampaşa Cezaevi'nin çevresindeki güvenlik çemberi de kaldırıldı. Böylece İsmetpaşa Caddesi ile cezaevine çıkan ara sokaklar normale döndü.
     Eyüp Cumhuriyet Savcılığı'nın cezaevindeki hasar tespit çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.
     
Beş cesette kurşun yarası
     Cezaevindeki çatışmalarda hayatını kaybeden altı kişinin cesedi daha Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Adli Tıp'a cezaevinden gelen ceset sayısı böylece 12'ye ulaştı. Bu kişilerden beşinin kurşunla, altısının yanarak, birinin de gaz zehirlenmesi sonucu öldüğü kaydedildi. Kömür haline gelen bir cesedin cinsiyeti de anlaşılamadı. Beş cesedin kimliğinin DNA testi sonucu tespit edileceği dile getirildi.
     Ölenlerden Murat Ördekçi'nin cenazesi Küçükçekmece Kanarya Mezarlığı'nda toprağa verilirken, Ali Ateş'inki Sivas'a gönderildi.
     
Şok iddia: 10 ölü
     Ümraniye Cezaevi'nde, jandarmanın müdahalesi sürerken, şok bir iddia ortaya atıldı. Cezaevine giren sağlık ekiplerinden bazıları, içeride en az 10 mahkumun ölü olduğunu ve çoğunun ranzalara bağlanarak yakıldığını öne sürdü. Mahkumların, arkadaşlarınca katledildiğni ifade eden görevliler, ölü sayısının artabileceğini bildirler.
     


 GÜNCEL


ARKADAŞ KURŞUNU
Tek duyguları ölmek, öldürmek
Sanki cehennem
Poliste kırmızı alarm
Rabbena emri dinlemedi
Gözler Ümraniye'de
Kasırga İstanbul'da
‘Milli Dünür’ silahçıymış
İstanbul'da deprem: 3.2
Taksim'de gösteri: 20 gözaltı
Ölüleri için tören yaptılar
Türk: Örgüt 17 kişiyi yaktırdı


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet