22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Kasırga İstanbul'da

DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, yetkisizlik kararıyla Murat Demirel'le ilgili dosyayı İstanbul'a gönderdi

     GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara

     Egebank'ın içinin boşaltılmasına ilişkin yürütülen Kasırga Operasyonu soruşturmasında Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, "yetkisizlik" kararı vererek dosyayı İstanbul'a gönderdi.
     Ankara ve İstanbul DGM başsavcılıklarının "eş zamanlı" olarak yürüttükleri Kasırga Operasyonu soruşturmasında, Ankara DGM Başsavcılığı, kendisinin yürüttüğü soruşturma dosyasını "Egebank Genel Merkezi'nin İstanbul'da olması ve tüm suç fiillerinin burada işlenmesi" nedeniyle İstanbul'a gönderdi. Kararla birlikte sanıklardan alınan ifadeler, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Üst Kurulu (BDDK) raporları, Maliye ve hesap uzmanlarının raporları da klasörlerle İstanbul'a gönderildi.
     
İddianame gibi karar
     İddianame boyutunda bir yetkisizlik kararı hazırlayan Yüksel, 38 sayfadan oluşan kararın ilk dört sayfasında sadece sanıkların isimlerine yer verdi. Edinilen bilgilere göre, kararda, toplam 46 sanığın ismi belirtilirken, bu isimlerle ilgili delillerin de gönderildiği vurgulandı. İsimler arasında Demirel ailesinin avukatı Suat Çelebi ile Demirel'in diğer avukatları Deniz Ketenci, Binnur Kortun da bulunuyor.
     
Paravan şirketler
     Kararda, 26 Eylül'de gözaltında alınan Demirel'in işlediği suçlar şöyle sıralandı:
     * Demirel'in Egebank'ı satın almasının ardından, arkadaşlarına ve çevresinin tanıdığı isimlere paravan şirketler kurdurduğu, bu şirketlere de Egebank'tan yüksek miktarda, geri dönüşü olmayan kredi verdirdiği;
     * Egebank şubelerinden toplanan paraların, Egebank'ın Kıbrıs'ta oluşturduğu off shore hesaplarına aktarıldığı, bunun ardından bu hesaplardaki paraların da paravan şirketlere açıldığı;
     * Demirel ve adamlarının Egebank çalışanlarına off shore hesabına para toplamaları için baskı yaptığı;
     * Bankanın "back to back" denilen yöntemle de, başka bankaların kurdurduğu paravan şirketlere kredi verip, bunan karşılığında bu bankalardan kendi şirketlerine kredi alarak, zarara uğratıldığı.
     
O akşam
     Savcı Yüksel, kararında bankaya el konulan 22 Aralık 1999 gecesine de değindi. Kararda, Demirel'in, bankaya el konulmadan önce Egebank Genel Merkezi'ne geldiği, Demirel'in buradan ayrılmasının ardından çuvallarla para çıkartıldığının bant görüntüleriyle de sabit olduğu vurgulandı.
     Yetkisizlik kararında, Demirel ve arkadaşlarının kurulan şirketlere kredi aktardığı, bu kişilerin de hem bazı şirketlerin kurularak buraya kredi aktarılmasına önayak oldukları, hem de para akışını kontrol ettikleri ifade edildi. Kararda Demirel'in bu nedenle 4422 sayılı "Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadale Yasası"nın 1. maddesi uyarınca yargılanması gerektiği kaydedildi.
     


 GÜNCEL


ARKADAŞ KURŞUNU
Tek duyguları ölmek, öldürmek
Sanki cehennem
Poliste kırmızı alarm
Rabbena emri dinlemedi
Gözler Ümraniye'de
Kasırga İstanbul'da
‘Milli Dünür’ silahçıymış
İstanbul'da deprem: 3.2
Taksim'de gösteri: 20 gözaltı
Ölüleri için tören yaptılar
Türk: Örgüt 17 kişiyi yaktırdı


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet