22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
‘Milli Dünür’ silahçıymış

Ülkesinde silah şirketlerinden usulsüz bağış almakla suçlanan Kohl'ün dünürü, Türkiye'nin milyarlarca dolarlık tank ihalesinde yarışan Roketsan'ın ortağı çıktı

     UTKU ÇAKIRÖZER Ankara

     Almanya'nın 18 yıl başbakanlık yapan efsanevi ismi Helmut Kohl, bugünlerde oğlu Peter Kohl ile Türk kızı Elif Sözen'in nişanı ile gündemde... Sürpriz beraberliğin Türkiye ve Almanya'da farkına varılmayan yönü ise dünür Kemal Sözen'in silah üreticisi olması...
     
1 milyon mark rüşvet iddiası
     Kohl'ün kariyerini karartan iddiaların en başında, 1991 yılında Suudi Arabistan'a Alman tankı satışı sonrasında ünlü silah tüccarı Karl Heinz Schreiber'den aldığı ileri sürülen 1 milyon Alman Markı geliyor.
     Dünür Kemal Sözen de Türkiye'nin milyarlarca dolarlık tank ihalesinde yarışan Roketsan'a ortak...
     İşadamı İbrahim Bodur'un Kale Grubuna ait Kale Kalıp Şirketi, 1988'de roket ve füze üretimi için kurulan Roketsan'ın yüzde 15 hissesine sahip. Kale Kalıp'ın Genel Müdürü ve Kohl'ün müstakbel dünürü Sözen bu hisse sayesinde Roketsan'ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.
     Roketsan'a verilen her stratejik projeden önemli pay alan Kale Kalıp ismini ilk kez Almanya'nın liderliğini yaptığı çokuluslu Stinger projesi ile duyurdu.
     Proje kapsamında füze ve fırlatma tüpüne ait bazı parçaları üreten şirket daha sonra yine Roketsan tarafından yürütülen çok namlulu roketatar projesinden pay aldı.
     Kale Kalıp, aralarında Türkiye ve Almanya'nın da bulunduğu 11 NATO ülkesince ortak yürütülen 2 milyar dolarlık "Geliştirilmiş Sea Sparrow Füzesi" projesinde de Roketsan'la birlikte yer alıyor. Proje kapsamında 4 bin 199 karadan havaya ESSM füzesi üretilecek.
     
Tank projesine teklif
     TSK'nın 7 milyar dolarlık (5 katrilyon lira) modern tank üretimi projesine Fransa'nın Leclerc tankını Türkiye'de üretme teklifiyle katılan "Roketsan Ortak Girişim Grubu"nu oluşturan yerli firmalar arasında Aselsan, MKEK, Hema Dişli ve Tülomsaş'ın yanı sıra Kale Kalıp da yer alıyor.
     Roketsan Grubu, dev ihalede Almanya'daki yeni yönetimin "Türkiye'ye vermem" dediği Leopar - 2 tanklarına karşı yarışıyor.
     


 GÜNCEL


ARKADAŞ KURŞUNU
Tek duyguları ölmek, öldürmek
Sanki cehennem
Poliste kırmızı alarm
Rabbena emri dinlemedi
Gözler Ümraniye'de
Kasırga İstanbul'da
‘Milli Dünür’ silahçıymış
İstanbul'da deprem: 3.2
Taksim'de gösteri: 20 gözaltı
Ölüleri için tören yaptılar
Türk: Örgüt 17 kişiyi yaktırdı


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet