22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Girişimci ekonomide ufuk açar

Remax’ın Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, "Girişimciler teşvik edilmeli. Parası olan da olmayan da iş yapabilir. Biz Türkiye’de bunun öncülüğünü yapıyoruz’’ diyor

     İSMAİL BAŞTUĞ

     Amerika’da önemli bir marka olan ve gayrimenkul pazarlamasında sektörde haklı bir isim yapan Remax’ın Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, 'Yepyeni bir sistemi ülkeme getirdim. Bu sistem sayesinde gayrimenkul sektöründe yapı değişti. Profesyonel bir yönetim tarzı benimsendi' diyor. İşte bu yeni sistemin stratejisi ile yapılanması hakkında Murat Goldştayn ile konuştuklarımız ve en büyük ofislerden birine sahip olan Genel Müdür Ayşe Çoşkun’un konuya katkıları...
     Siz Türkiye’nin bölge direktörüsünüz. Peki, daha önce bir yönetim tecrübeniz var mıydı?
     Murat Goldştayn: Amerika’da eğitim gördüm. Orada uzun yıllar çalıştım. Girişimcilik okudum. Öğrenimim sırasında ticari planlamalar yapardık. Beğenilen planlamalar yatırımcılar tarafından destek görürdü. Hatta bir planlamam ilk 20 arasına girerek derece aldı. Girişimcileri teşvik etmeliyiz. Parası olan da olmayan da iş yapabilir. Girişimci ekonomiye ufuk açar.
     
     Misyonunuz nedir? Sistem nasıl kuruldu?
     Gayrimenkul sektöründeki işleyişi değiştiriyoruz. Müşteri gayrimenkul kiralama veya satın alma olaylarında birçok zorlukla karşılaşırdı. Güven unsuru ortadan kalkmıştı. Biz bunu sağlıyoruz. Biz iş kurmak için birçok fikri gözden geçirirken, Remax’ı da inceledik. Stratejisi hoşumuza gitti. Remax’ın bir vizyonu ve sistemi vardı. Türkiye’de de bu konuda bir boşluk yaşıyordu. Remax’ı böylece Türkiye’ye getirdik. Kısa sürede böylesine bir büyüme beklemiyorduk. Geçen ay Remax’ın Amerikalı Başkanı Darly Jesperson Türkiye’ye geldi. En hızlı büyüyen Remax olduğumuzu öğrendik.
     
     Yönetim olarak ofislerle ilgili bir stratejiniz var mı? Hızlı büyümeyi neye bağlıyorsunuz?
     Franchising sistemi ile çalışıyoruz. 75 adet Remax, Türkiye’nin birçok bölgesine yayılmıştır. Franchising alanlar içlerinde ayrı ayrı bürolar kurabiliyor. Tamamen özerk çalışıyorlar. Ancak Remax kurallarına uyuyorlar. Biz ofislerimizden belli bir aylık alıyoruz. Onlar bizden fazla kazanır. Ama onların içinde çalışan müşteri temsilcileri de onlardan çok kazanır. Sistem tam tersine işlemektedir. Bu sektörde iş yapmak isteyenler, Remax’ı tercih ediyor. Çünkü Remax düşük bir sermaye ile kuruluyor. Remax sayesinde saygın bir iş yapmış oluyorlar. Uluslararası bir şirketin temsilcisi oluyorlar. Birçok eğitim ve destek alıyorlar. Anadolu’nun birçok köşesinde dahi Remax’ın ofisi var. Ama daha yolun başındayız. Ayrıca müşteriler de Remax’tan memnun.
     
     Vizyonunuz nedir?
     Vizyonumuz profesyonelce hizmet vererek kaliteli bir şekilde daha da büyümektir. Piyasa ilerideki dönemlerde daha da artan oranda Amerika’daki gibi kredi ile dönecektir. Daha çok insan konut sahibi olacaktır. Daha çok ve daha büyük gayrimenkul ofisleri açılacaktır. Bu sektör daha da canlanacaktır. Bakkal, hipermarket olayını biz de sektörde yaşayacağız. Küçük emlakçılar ve büyük gayrimenkul ofisleri karşı karşıya gelecektir. Biz şimdiden yerimizi aldık.
     
TAŞLARI YERİNDEN OYNATTIK
     En önemli ofislerden biri Remax AC olarak lanse ediliyor. Siz bu ofislerin genel müdürüsünüz, sizin ekleyecekleriniz var mı?
     Ayşe Coşkun: Şu anda üç ofisi birden yönetiyoruz. Yakın zamanda iki tane daha ofis açacağız. Remax ile profesyonel bir yönetim tarzı izlemekteyiz ve bunun sonucunda da müşteriye profesyonelce hizmet veriyoruz. Sektörde taşları yerinden oynattık. Remax’ın en küçük ofisi 100 metrekaredir. Hepsi de bilgisayarla internet ağına bağlıdır. Tabelalardan ofis malzemelerine kadar standart vardır. Disiplin ve toplam kalite için bunlar gereklidir. Amaç sistemli olmaktır. Piyasadan diğer tecrübeli ve iyi müşteri temsilcilerini çekmektir. Müşteri internet sayesinde gece evinden dahi gayrimenkuller bilgilerine ulaşabilmektedir. Gayrimenkulle ilgili tüm sorumluluk ve sorunları üzerimize alır ve çözeriz. Bir ay içinde 10 ila 50 bin dolar kazanan müşteri temsilcilerimiz vardır.
     

 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet