22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Fogg, ‘aşırı yorum’ kurbanı

     Barış Pala, 9 Aralık tarihli Milliyet’in birinci sayfasında yer alan İngiliz Fogg, Türk Gibi başlıklı haberin sorunlar içerdiği görüşünde.
     Haberde yer alan fotoğrafta AB Türkiye Temsilcisi Karen Fogg’un ağzından bir "konuşma balonu çıkarılmış ve buraya "asker haklı" yazılmış. Resmin altındaki metinde, Fogg’un bir gün önceki konuşmasına atıfta bulunularak, "...Fogg, Genelkurmay’ın Avrupa Birliği’ni eleştiren açıklamalarıyla ilgili olarak yumuşak konuştu: ‘Bu konuda her kurum gibi Genelkurmay’ın da görüş açıklaması ve tartışmaya katılması çok normal’. O da sonunda bize benzedi."
     "İki eleştirim var" diyor Pala. "birincisi, yapılan montajla Fogg’un Genelkurmay açıklamalarının içeriğini desteklediği, bu görüşlere hak verdiği gibi bir sonucu ulaşılıyor. Oysa Fogg, iç sayfalardaki haberde belirtildiği gibi, açıklamanın içeriği ile ilgili bir şey söylemiyor. Görüş belirtilmesini memnuniyetle karşıladığını söylüyor. Yani, fotoğraftaki konuşma balonu okuru yanıltmaktadır." " Ayrıca, Fogg’un Genelkurmay’ın görüş belirtmesini desteklemesinin "Türk gibi" olmakla ne ilgisi vardır?"
     Emre Oral, "Konuşma balonuna alınan sözlerle ‘askerin açıklama yapmasını haklı bulduğu’ vurgulanıyordu. Bu açıklama aslında onun Türkiye’de askerin ifade hakkını doğru bulanlarla bütünleştiğini, Türkleştiğini gösteriyordu" diye yanıtlıyor.
     Yorum: AB Temsilcisi Fogg, söz konusu açıklamada vurgulanan görüşleri haklı bulduğunu asla ifade etmedi. Tersine, yaptığı bazı açıklamalarda karşı tezi, yani anadilde eğitim ve yayının Kopenhag Kriterleri’ne uygun olduğunu söyledi. Bu açıdan, konuşma balonundaki "asker haklı" ifadesi, muğlak kalıyor. Okurun yanılgıya düşmesinde anlaşılır bir yön var.
     
Tokat gibi müjde
     9 Aralık tarihli Milliyet’te 3. sayfada yer alan bir haber, şiddete maruz kalan kadınları yakından ilgilendiriyordu.
     Tokadı Yiyen Kapağı Amerika’ya Atacak başlıklı haberin spotunda, "Dayak yiyen bütün kadınlar müjde! O dayaklar size ‘Green Card’ olarak geri dönecek ve yeni bir hayata başlayacaksınız" deniyor ve ABD Adalet Bakanlığı’nın aile içi şiddet kurbanlarına iltica hakkı öngören yasa tasarısının ayrıntılarına yer veriliyor.
     "Gerek başlık gerek altında yer alan ifadeler bence kadını aşağılayıcı, çok büyük travmalara yol açan şiddeti adeta şakaymış gibi gösterici niteliktedir. Bunu çirkin buluyorum. Bu önemli konu çok daha kibar bir dille anlatılabilir, hassasiyet gösterilebilirdi" diye yazmış Esra Şeker.
     

 SAYFA BAŞI 


Herkes düşünce ve ifade özgürlüğü hakkına sahiptir; bu hak serbestçe düşünme, hangi yoldan ve nereden olursa olsun bilgi ve görüş alma, araştırma ve yayma özgürlüğünü içerir.
İnsan Hakları Evrensel bildirgesi Madde 19
Okur Temsilcisi, Milliyet gazetesinin içeriği (haber, yorum, fotoğraf, başlık, spot, sayfa düzeni, baskı, kağıt vs.) ile ilgili olarak okurlardan gelen şikayetleri ele alır; bunları basın etiği (doğruluk, denge, tarafsızlık, adil yaklaşım...) ve temel kalite ölçütleri açısından inceleyerek görüşlerini okurlarla paylaşır. Görüşleri kendisine aittir. Okur Temsilcisi, Milliyet'in gazete ve internet içeriği ile ilgili tüm şikayetlerinizi bekliyor. Tel: (90) 212 505 68 40 fax: (90) 212 505 68 09 posta: Yavuz Baydar, Milliyet, Doğan Medya Center, Mahmutbey, 34554 Istanbul

© 2000 Milliyet