22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
"Bütün dedektifler amatör birer psikologtur" diyen sese kulak verdik:
CİNAYETİ yazıyor

Sinema eleştirmeni Janet Maslin, The New York Times’ta çıkan haberinde polisiye romanlardaki dedektiflerin amatör birer psikolog olduklarından söz edince, dedektifleri ve polisiye roman yazarlarını yakın takibe aldık

     SEMA ASLAN

     Merceği ve maymuncuğu dedektiflere yönelttik. Dolayısıyla polisiye roman yazarlarına.
     The New York Times’ta yer alan "bütün dedektifler amatör birer psikologtur" cümlesi yönlendirdi bizi buna.
     Zeka oyunlarının egemenliğindeki kurgulamalar olarak kitaplığımızdaki yerini alan polisiye romanlar, şaşmaz bir şekilde dedektifleri hatırlatıyor. Hem de cinayeti çözen bir dedektifin bulunmadığı romanların varlığına rağmen. Aynı zamanda Hercule Poirot ve Mrs. Marple karakterlerinin de yaratıcısı olan Agatha Christie’nin "On Küçük Zenci" romanı gibi. Final sahnesi ile psikolojik çözümleme örneklerinden birini veren roman, olanları dışarıdan takip eden, güven içindeki okur için tam bir fecaat! Bu kitapta amatör psikolog olarak nitelendirebileceğimiz bir dedektif yok, fakat psikolojiden hayli anlayan (!) bir katilimiz var!
     İngiliz yazar Sir Arthur Conan Doyle’un yarattığı ünlü kahraman Sherlock Holmes gibi piposu, büyüteci ve şapkası olmasa da Türk edebiyatında da dedektifler mevcut.
     Bu işi çoğunlukla sonradan ve "mecburen" yapıyorlar. En sık rastlananı eski emniyetçi ya da gazeteci olmaları. Fakat başarısız ve THY’den kovulmuş bir pilot olmaları da mümkün. Kaktüs Polisiye Roman Yarışması ile edebiyat dünyamıza giren özel dedektif Remzi Ünal gibi. Yaratıcısı Celil Oker’in kurgusu bir yana, o da diğer meslektaşları gibi "burnuna" güveniyor. Burada psikologluk ile güvenilir burun arasında bağ kurmamız kaçınılmaz!
     
     Roman ve psikolojik derinlik
     "Cinayet mahalli"ndeki yazarlardan Ahmet Ümit, kendisiyle yaptığımız görüşmede "güvenilir burun" hadisesine bir başka boyut getirdi: "Sadece polisiye romanda değil, genel olarak Türk edebiyatında psikolojik derinlik çok fazla yoktur. Ben bunu yapmaya çalışıyorum. Çünkü boğulmadan iyi edebiyat olmayacağını düşünüyorum. Romanın kendisi insan psikolojisine yapılan bir kazıdır gerçek anlamda."
     
     ‘Hayat, sanatı taklit ediyor!’
Polisiye roman yazarının psikolojiyi kullanması ne kadar önem taşıyor?
     Cinayet romanı yazarı mutlaka suçu anlatacaktır ve suç karşısında insanın psikolojisini anlatacaktır. Dikkat edersek cinayet romanlarında şöyle bir üçlüyle karşılaşırız: Katil, kurban ve dedektif. Dolayısıyla iyi bir polisiye roman, bu üçünün psikolojisini verebildiği oranda başarılı olur. Eğer bu üçünün psikolojisini veremezse başarılı olmaz, bu nedenle psikoloji bilmek zorundadır. Bu, günümüzde aslında doğrudan cinayet araştırmalarına yansıyan bir durum haline gelmiştir, Amerika’da, örneğin FBI’da cinayet soruşturması yapan timin içerisinde profilci bir kişi yer alır, ki uzman bir psikologtur bu kişi, bilinmeyen ya da bilinen katilin psikolojik profilini çıkartmaktadır. Ama bunların ötesinde cinayet romanları yazarı eğer iyi bir yapıt ortaya koyacaksa işin psikolojisini anlatmak durumundadır. Bu psikolojiyi anlatmadan iyi bir cinayet romanı yazılabileceğine inanmıyorum ben.
     


 PAZAR


Doğumsuzluk...
Kahve bahane, manken şahane!
KİM NE OKUYOR?..
CİNAYETİ yazıyor
Bu da kitabın formülü: 13+1
Cervantes Ödülü sahibini buldu
Çetin Altan’ın İstanbul’u...
Liberalleşmekten mi liberalleşememekten mi?
Magazin sendromu
Film-food keyfi
Roboköp Türkiye’de
Academia yenilendi...
Safran sağlıksız dükkan
‘Sarhoş olma hakkım olmadı’
Surf
Köşeyi dönün nokta com!
En seksi sanal kadın
VİTRİN
Zina AIDS’ten koruyor
Biz onurlu insan ihtimalini sevmiştik!
Rüzgarın bildiği
Yurdumuzu tanımalı ama nasıl?
Gecelerin loş sesi
Yabancı şefler lokanta kültürünü değiştiriyor
Bataklık çiçekleri
"İngilizleştirilmiş Thai"
Antoloji nasıl yapılır?
Kuş bakışı anıtlar


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet