22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Köşeyi dönün nokta com!

Siz de internet sayesinde köşeyi dönenler kervanına katılabilirsiniz

     Son yıllarda gazete manşetlerine taşan bir konu var: Kısa sürede büyük servet yapan internet girişimcileri! O halde siz ne yapacaksınız? Yalnızca oracıkta oturup servetlerine iç mi geçirmeksiniz? Yoksa o elit.com milyonerleri arasına katlanmak üzere harekete mi geçeceksiniz? Tek ihtiyacınız olan muhteşem bir fikir ve onu sonuna kadar götürmeyi başaracak azim ve irade.
     Biri bir zamanlar paranın tüm milletlerin anlayacağı dilden konuştuğunu söylemiş.
     Gitgide büyüyen net dolar milyonerleri ordusuna bir göz atın ve siz de bu fikre katılıp katılmadığınızı düşünün.
     
En önemlisi iyi bir fikir!
     Sık sık toplanıp gittikleri barda içip eğlendikleri bir gecede Student.net fikriyle çıkagelen yirmili yaşlardaki öğrenci grubunu ele alalım. Çok yakın zamanda işlerini harika bir 10 milyon dolara sattılar!
     Peki nasıl online servet sahibi olacaksınız? Yalnızca bir karalamayla başlayamazsınız işe. İçinden başarılı işinizi büyütebileceğiniz kaliteli bir tohumunuz olmalı; dahiyane bir fikrin doğal başlangıç noktası. Kendi kendinize tüketicilere ve tabii iş alanlarına, başka kimsenin sağlayamayacağı neleri sunabileceğinizi bir sorun.
     Peki sizin tek ve biricik satış alanınız nedir? Belki de bir grup internet kullanıcısına hitap edecek bir fikriniz olur. Belki devrim yaratacak bir yazılım çözümü ya da belki var olan bir ürünü dağıtmanın yeni ve daha iyi bir yolu. Örnek olarak Ben Cohen’i ele alalım, JewishNet’le belirli bir topluluğu hedef alarak zengin olan Londralı genç. Ya da, geniş bir ürünler yelpazesi için yeni bir dağıtım kanalı sunan LastMinute.Com’u düşünün.
     Tabii ki müstakbel servetinizin anahtarı yalnızca harika, orijinal bir fikir bulmakla kalmak değil. İyi bir ürün bulmak yolun sadece yarısı. O noktadan sonra artık tüm kaynaklarınızı kullanmanız ve paranın o ürünü finanse etmesi için çalışmanız lazım.
     
İyi düşün, iyi davran!
     Beyninizin kıvrımlarında dolanan dahiyane bir fikir bulduğunuza göre, sıra onu satmaya geldi. Yapılmanız gereken ilk şey, iş planınız. Bir iş planı yazmak ter döktürücü bir işlem, özellikle de çok az ya da hiç iş uzmanlığı olmayanlar için. En iyi iş planları şirketinizin ne sağlamayı umduğuna dair kısa ama belirli bir hedef saptamasıyla başlar, bunu bu ürünü nasıl ve kime sağlamayı düşündüğünüze dair detaylı bir açıklama takip eder. Ayrıca işi yürütmeyi hedeflediğiniz iş yerinin derinlemesine bir analizi ve gelecek bir kaç sene için rakip analizi ve finansal hedefler de buna dahil edilmelidir.
     İnternet girişimlerinde, fikrinizin hangi açılardan tek ve biricik olduğunu belirlemek özellikle önemlidir. Web olmadan var olamayacak bir iş planınız olup olmadığını düşünmeniz lazım.
     Planınız her türlü olasılığa karşı ne kadar hazırlıklıysa, o kadar iyi. Bir pazarı ne kadar derinlemesine araştırmış olduğunuzu göstermeye hazırlıklı olun ve planınızın olası her soruya cevap verebileceğine dair teminatlar ileri sürün.
     


 PAZAR


Doğumsuzluk...
Kahve bahane, manken şahane!
KİM NE OKUYOR?..
CİNAYETİ yazıyor
Bu da kitabın formülü: 13+1
Cervantes Ödülü sahibini buldu
Çetin Altan’ın İstanbul’u...
Liberalleşmekten mi liberalleşememekten mi?
Magazin sendromu
Film-food keyfi
Roboköp Türkiye’de
Academia yenilendi...
Safran sağlıksız dükkan
‘Sarhoş olma hakkım olmadı’
Surf
Köşeyi dönün nokta com!
En seksi sanal kadın
VİTRİN
Zina AIDS’ten koruyor
Biz onurlu insan ihtimalini sevmiştik!
Rüzgarın bildiği
Yurdumuzu tanımalı ama nasıl?
Gecelerin loş sesi
Yabancı şefler lokanta kültürünü değiştiriyor
Bataklık çiçekleri
"İngilizleştirilmiş Thai"
Antoloji nasıl yapılır?
Kuş bakışı anıtlar


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet