22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 


BELGELER

AB- KATILIM ORTAKLIĞI BELGESİ
KOPENHAG KRİTERLERİ
‘Aynen’ affetti!

Cumhurbaşkanı Sezer Meclis tarafından ‘virgülüne dokunulmadan’ gönderilen af yasasını onay verdi

     ANKARA Milliyet

     Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in TBMM’ye geri gönderdiği şartla salıverme yasası, hükümetin kararı doğrultusunda, "virgülüne dokunulmadan" kabul edildi.
     MHP ve ANAP içindeki af rahatsızlığı, "koalisyon adabına uyulacak" kararı nedeniyle oy tablosuna yansımayınca yasa Sezer’e "aynen" gönderildi. Sezer de, yasa kendine gelir gelmez onayladı.
     TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece sabaha kadar görüşülen Af Yasası’nda ilk oylamaya göre kabul oyları düşerken, ret oyları arttı. Yasa 85’e karşı 283 oyla kabul edildi, iki milletvekili çekimser kaldı.
     Yasanın dün gece saat 01.30’da başlayan görüşmelerinde maddelere geçilmesi oylaması, muhalefetin engelleme girişimleri nedeniyle ancak saat 03.30’da yapılabildi. Yasanın maddelerine geçilmesi oylamasında 86’ya karşı 286 kabul oyu çıkması iktidarı rahatlattı.
     Dört maddelik yasanın tümü, muhalefetin yürütme ve yürürlük maddesi üzerinde bile konuşarak görüşmeleri uzatması sonucu sabah saat 07.00’de oylanabildi.
     
Yılmaz grup sıralarında
     MHP ve ANAP’taki muhaliflerle FP’li yenilikçilerin karşı çıktığı yasaya DYP’nin de ret oyu vereceğini açıklaması sonucu liderler, gece yarısından sonra başlayan af görüşmeleri için Meclis’e geldiler. Başbakan Ecevit ile Yardımcısı Bahçeli Bakanlar Kurulu sıralarında otururken, "Affın arkasında değiliz" mesajı veren Başbakan Yardımcısı Yılmaz grup sıralarında oturdu.
     Muhalefet partilerinden FP oylamada destek verirken, DYP ile ile birlikte sert eleştrilerde bulundu. FP’liler yasanın anayasaya aykırı olduğunu belirtirken; saat 07.00’de kabul edilen yasa, 16.00’da özel kuryeyle Çankaya Köşkü’ne gönderildi. Yasayı, ilk gelişinde altı sayfalık bir gerekçeyle veto eden Sezer, ikinci kez veto yetkisi bulunmadığı için yasayı hemen onaylayarak, Resmi Gazete’ye gönderdi.
     
Köşk açıklaması
     ‘Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasa’da öngörülen bu yetkiye dayanarak, TBMM’ce 8 Aralık 2000’de kabul edilen kanunu yayımlanmasını uygun bulmadığına ilişkin gerekçelerle birlikte yeniden görüşülmek üzere, 15 Aralık 2000’de TBMM’ye geri göndermiştir. Ancak, 23 Nisan 1999’a kadar işlenen suçlar nedeniyle şartla salıvermeye, dava ve cezaların ertelenmesine dair kanun, 21 Aralık 2000’de, TBMM’de aynen kabul edilmiştir. Anayasa’nın 89. maddesinin üçüncü fıkrasının ilk tümcesinde, ‘TBMM geri gönderilen kanunu aynen kabul ederse, kanun cumhurbaşkanınca yayımlanır’ denilmektedir.
     Bu kural gereğince, 23 Nisan 1999’a kadar işlenen suçlar nedeniyle şartla salıvermeye, dava ve cezaların ertelenmesine dair kanun, yayımlanmak üzere başbakanlığa gönderilmiştir."
     
2 günlük maratonun yorgun galipleri
     Meclis, uzun bir maratondan sonra 2001 bütçesini kabul etti. Ardından yetki tasarısı yasalaştı. Son olarak şartla salıverme yasası geçti. Salı günü saat 11.00’de başlayan maratonun ilk ayağı, çarşamba sabaha karşı 05.00’te tamamlandı. Yine çarşamba saat 11.00’de tekrar başlayan görüşmeler, perşembe sabahı 07.10’da sona erdi. Grup sıralarında oturan Başbakan Yardımcısı Yılmaz da şartla salıverme yasası geçtikten sonra Bakanlar Kurulu sıralarına gelerek Başbakan Ecevit’le konuştu.
     
41 saat görev ve ‘kestirme’ anları
     TBMM’de bir önceki gün sabaha kadar çalışan ve 5 saatlik aradan sonra yeniden mesaiye başlayan Genel Kurul toplam 41 saat görev yaparken, af 5.5 saatte çıktı. Görüşmelerde milletvekilleri arka sıralara geçip "kestirerek" ayakta kalmaya çalışırken, liderlerin de zaman zaman yorgunluktan gözlerinin kapandığı görüldü. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün yanında oturan Adalet Komisyonu Başkanı Emin Karaa ise esnemesini gizlemekte zorlandı.
     
     NOTLAR...
Tahrik tutmadı, töre galip geldi!
SALİHA ÇOLAK Ankara
     TBMM’de sabaha kadar süren af görüşmeleri, yasayı virgülüne dokunmadan çıkarmak isteyen iktidar ile yasanın geçmemesi için çaba gösteren DYP arasında taktik savaşlarına sahne oldu. Koalisyonu oluşturan üç parti, içindeki af muhaliflerine karşın "yasa aynen çıkacak" talimatına uygun hareket etti. Özellikle MHP’de, "Bahçeli’nin dediği olur" ilkesi doğrultusunda, ilk oylamanın isyankar isimleri bile geri çekildi. Böylece MHP’de yine, "Töre" hakim olurken, DSP, grup disiplinine uydu. ANAP, "Arkasında biz yokuz" mesajı vermesine karşın koalisyon krizine yol açmamak için destek verdi.
     İktidar, milletvekillerini sabaha kadar Genel Kurul’da tutmak için büyük çaba harcarken, muhalefet de son ana kadar engelleme girişimlerini sürdürdü. Muhalefet özellikle MHP’li vekilleri kışkırtarak kavga çıkarmak için ağır ithamlarda bulunurken, iktidar milletvekilleri "kavga yok af çıkacak" talimatına uydu.
     
Sabaha kadar engel
     Affı engellemek için her fırsatı değerlendiren DYP’li konuşmacılar, sabaha kadar MHP sıralarına seslenerek, "Erkek değil ürkekler, korkaklar. Meydanlarda Apo’nun ipine sarılarak siyaset yapanlar, bugün teslimiyet içindeler. Nerde sizde o yürek" gibi sözler sarf ettiler. Ancak, MHP sıralarından cılız sesler dışında tepki gelmemesi dikkat çekti.
     İktidar söz almayarak zaman kazanmaya çalışırken, DYP’liler, DSP sıralarına dönerek affın ilk görüşmelerinde Ecevit’i vatan hainlerini affetmekle suçlayan MHP’li Ali Güngör’ün sözlerini tekrar etti. DYP’li Sabahattin Karakelle, " 1974 affı 13 Eylül’ü getirdi. Şimdi oy vereceğiniz affın ne getireceğini biliyor musunuz? Hasan Pulur yazmış, alçaklara kar yağıyor üşümedin mi, sen bu işin sonunu hiç düşünmedin mi?" demesine karşın DSP’li vekilleri kışkırtamadı.
     DSP’li vekillere, "Rahşan Hanım’ın bile içine sinmeyen yasaya neden kabul oyu veriyorsunuz" diye seslenen DYP’li Saffet Kaya, "Bir MHP’li arkadaşımızın dediği gibi bu vatan hainlerinin affıdır" dedi. Ancak bu sözler Genel Kurul’da ilk sarf edildiği günkü kadar tepki almadı.
     
Oylama bitti patladılar
     DSP’li Hayri Diri’nin, "Anayasa Mahkemesi üyeleri sizden daha mı az vatansever, şehit kanları, mağdurların duygularını siyasi istikbali için ağızlarına sakız yaptılar" sözleri, DYP sıralarını ayağa kaldırınca, görüşmeler boyunca sessiz kalan DSP de karşılık verdi. Son oylama yapılırken DSP sıralarından yine "Yalı" pankartı çıkarıldı. Bunun üzerine DYP sıralarından, Ecevit’in kasketli fotoğrafı ile 1974 affına ilişkin bir haberin kupürü çıkarıldı.
     
Ecevit: Bayrama yetişmez
     Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in "Şartla Salıverilme Yasası"nı onaylamasının ardından, "vicdanının" rahat olduğunu, ancak affın bayrama yetişemeyeceğini bildirdi. Ecevit, şunları söyledi:
     "Yasanın bayrama yetişeceğini sanmıyorum. O zor olabilir. Kesinleşmiş olan bu aftan yararlanmalarıdır. Fakat bazı yönetsel, idari işlemler yapılacaktır. Bayrama kadar ne kadarı gerçekleşir, ne kadarı gerçekleşmez bilemiyorum. Ama en kısa sürede gerçekleşmesini takip edeceğiz."
     
Tahliyeler bugün başlıyor
     Şartla Salıverilme Yasası'nın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması, tutuklu ve hükümlülerde sevinç yarattı. Yasanın Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra tahliyelerin bugün başlaması bekleniyor. Ancak yaklaşık 35 bin tutuklu ve hükümlünün bayramda evlerinde olabilmeleri için zamanla yarışmaları gerekecek.
     Tutuklu olup da dosyaları mahkemelerde olanlar kendilerini yargılayan mahkemelere başvurarak salıverilmelerini isteyecek. Eğer dosyaları Yargıtay veya Askeri Yargıtay'da ise ilgili dairelerine ya da bu yargı organlarının başsavcılıklarına başvuracaklar. Mahkemeler sanığın dosyasına bakarak, yasadan yararlanıp yararlanamayacağını inceledikten sonra karar verecek. Mahkemeler bayram tatilinde çalışmayacağından, bütün bu işlemlerin bugün yapılması gerekecek. Bu nedenle tutuklu olup da yasadan yararlanacak konumda olanların bayramda evde olmalarının zor olduğuna dikkat çekiliyor.
     
Mahkumlar daha şanslı
     Mahkumiyeti kesinleşmiş olanlarsa infaz savcılıklarına başvurarak salıverilmesini isteyebilecekler. Hükümlülerin salıverme kararı nöbetçi mahkemelerce verileceğinden bayram tatili süresince işlemleri yapılabilecek. Bu nedenle hükümlülerin salıverilmeleri, tutuklulara göre daha kolay olacak.
     
Rusya'da da 250 bin tutukluyaaf
     Rusya'da Duma (parlamento), önümüzdeki iki yılda 250 bin tutuklu ve hükümlünün serbest kalmasını sağlayacak bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.
     350 parlamenter tarafından desteklenen ve ocak ayında yasalaşması beklenen tasarı, şu anda Rusya'daki cezaevinde bulunan 920 bin tutuklu ve hükümlünün sayısını azaltmayı hedefliyor. Tasarı, cezaevlerindeki yığılmayı önlemek amacıyla yargılama öncesi tutuklu kalma süresini bir yılla sınırlandırıyor. Şu anda dava sürerken 1.5 yıl tutuklu kalma süresi de yine 12 aya indiriliyor.
     Adalet Bakanlığı yetkilisi Oleg Filimonov, Moscow Times gazetesine yaptığı açıklamada, özellikle tutukevlerinde büyük bir yığılma olduğunu ve tutukluların nöbetleşe uyumak zorunda kaldığını belirterek, bu alanda Avrupa standartlarına ulaşmak istediklerini söyledi.
     


 SİYASET


‘Aynen’ affetti!
Kıvrıkoğlu'na SOLCU avukat
‘Radyoların anası’ Çiller
‘Andıç’ kavgası tatlıya bağlandı
Umut davası: Dört tahliye


 SAYFA BAŞI 
© 2000 Milliyet