22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 Futbol bilmecesi

     Doğan Koloğlu

     Futbol denilen çok yönlü bilmece ! Bir tarafta Dünya ticaretinin "% 3’ü" ona endeksli dönüyor. Bu, Avrupa Kupaları ve lig maçları ile Avrupa Topluluğu’nda 75 maç barajını aşınca, bu kez takımlarda bıkkınlık fizik ve moral çöküntü ile "sağlık sorunu" ön plana çıkıyor. Bir bakıyorsunuz, devreye Avrupa Topluluğu’nun "politik yüzü" giriyor. Transferde futbolcuların "işçi statüsünde" yorumlanması ile "serbest dolaşım" ilkesi tartışılıyor. Buna karşın tüm diğer kıta ülkeleri "millet" kavramından "kıtasal topluluk" yapısına geçemedikleri için FIFA’ya karşı baskı yapıyorlar. Bu kez FIFA sorunu ikiye bölüyor. "Politik güçlere teslim olmamak ve direnmek". Ama bunun yanı sıra ikinci şık "sporun toplumdaki sağlıklı etkisinin devamını sağlamak için politikacıların karşılıklı sorumluluk anlayışı içinde sporun kendine has özelliğini kabul etmelerine yol açan" diyaloğu sürdürmek. Hem politik gövdenin taleplerine bir oranda direnmek, hem de kendi düzenini kurma gücüne sahip olduğunu kanıtlamak.
     Bakıyorsunuz, Galatasaray’ın hem Avrupa’dan dışlanan "Avrupalı", hem de "müslüman" ülke oluşu onun başarısının arkasına bir "İslam ve üçüncü Dünya ülkeleri topluluğunun sempatisini" taşıyor. Galatasaray - Leeds maçında taksi şoförü Pakistanlılar’dan, sonraları Avustralya’daki yabancı kökenli muhacirlere kadar herkesle bütünleşen takım oldu. Bu o kadar anlamlıydı ki, IMF temsilcisi bile ekonomik gerçeklerde Galatasaray’ın başarısını örnek olarak göstererek düşüncesini özetledi.
     Futbol artık istatistik bilimi oldu. Geçen yıl ilk kez Fransız TV’sinde Avrupa maçlarında % 13 bir azalma görünürken, İspanya, Norveç, İtalya ve Hollanda’da inişe ayak uydurdu. Sadece Almanya’da artma var. Bu yıl ilk turlarda Lazio ve Bayern % 41 oranında bilet satarken, Juventus ve Valencia % 51 satış elde etti. Türkiye de, Galatasaray ile bu kafileye katıldı. Galatasaray, İstanbul’da çoğunlukla % 90 dolum sağlarken, Rapid ve Monaco maçlarında % 50 ile oynadı. Buna karşılık Dortmund’da Türk seyirci % 70 - % 30 ile Almanlar’dan fazlaydı. Üstelik sahaya da girdiler. Ev sahibi Almanlar 50 bin İsviçre Frangı ceza yerken; Galatasaray da 20 bin Frank ödedi. Hatta Almanlar "Sahaya seyirciniz girdi, cezayı biz ödedik" diye espri de yaptılar. İlginçtir, Beckenbauer ve M.United başkanı fizik yorgunluğu öne sürerken, Leeds’in Başkanı Ridsdale, Galatasaray örneğindeki facialara rağmen maçların devamını savundu. Avrupa’da yapılan bir seyirci araştırması da % 68 oranında Şampiyonlar Ligi’nin devamını istedi.
     
     


 SPOR


DÖNMEYEBİLİRİM
Haftanın Analizi
AT YARIŞLARI
Avrupa Ligleri
Ülker’e soğuk duş: 73-68
2. Lig sonuçları
HİDAYET 16 dakika
Çeyrek final garanti: 3-0
‘Kral olacağım’
’Ameliyata gerek yok‘
AZİZ NİCHOLAS!
LUCESCU ‘Suçlu benim’
Trabzon gönül aldı: 3-0
TERİM: Daha sözleşme imzalamadım
Zirve Mutlu oldu
Trabzon bildiğiniz gibi
San Marino ve Siena
Futbol bilmecesi


 SAYFA BAŞI 
© 2000 Milliyet