22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
*Onbir ayın Sultanı RAMAZAN*
En hayırlı gece

     Hazırlayan: İsmail Özcan

     Dinimizde müminlere armağan edilen beş değerli gece vardır. Kameri aylara göre bunlar: 1- Rebiyülevvel ayının 12. gecesi (Mevlid Kandili), 2- Üç ayların ilki olan Recep ayının ilk cuma gecesi (Regaip Kandili), 3- Yine Recep ayının 27. gecesi (Miraç Kandili), 4- Şaban ayının 15. gecesi (Beraat Kandili), 5- Ramazan ayının 27. gecesi ki konumuz olan Kadir Gecesi’dir.
     Kadir Gecesi bu itibarlı gecelerin en değerlisidir. Kuran’da adıyla anılan tek muteber gecedir ve hakkında müstakil bir sure bulunmaktadır. Bu surenin anlamı şöyledir:
     "Biz onu (Kuran’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sana haber veren oldu mu? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Zira o gecede her iş hakkında birtakım emirler alarak Rablerinin izniyle melekler ve ruh (Cebrail) yere iner. O gece selamettir. Fecrin doğuşuna kadar devam eder." (1)
     Bu surenin indirilmesi hakkında tefsirlerde çeşitli bilgiler verilmektedir. Bunlardan birini örnek olarak alıyoruz:
     Bir defa Peygamberimize, önceki peygamberlerin ümmetlerinin ömürleri gösteriliyor. Onların ömürlerinin kendi ümmetinin ömründen uzun olduğunu görünce üzülüyor. Üzüntüsünün nedeni şu:
     Uzun ömürlü olan Allah’a daha uzun süre ibadet ve kulluk eder, daha çok onun rızasını (hoşnutluğunu) kazanır. Ama ömür kısa olunca böyle bir imkan söz konusu olmaz. Bunun üzerine bu sure indiriliyor. Bu surede Kuran’ın kendisine indirildiği Kadir Gecesi’nin bin aydan daha hayırlı, daha üstün olduğu bildiriliyor. Dolayısıyla Muhammed ümmeti, yani Müslümanlar, Kadir Gecesi’ni tavsiyeler doğrultusunda akıllıca değerlendirdikleri takdirde en uzun ömürlü ümmetleri bile Allah’a kullukta ve rızasını kazanmakta geride bırakabileceklerdir.
     Kadir Gecesi’nin değeri, erdemi şüphesiz, insanlığa ebedi yol gösterici olan Kuran - ı Kerim’in bu gecede indirilmeye başlanmasından kaynaklanmaktadır. Kuran’ın Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlandığı kesindir, çünkü Cenab - ı Hak bunu haber vermektedir. Fakat Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın 27. gecesi olduğu kesin değildir. Ramazan’ın son on günü içinde bulunduğuna dair hadis vardır.
     "Kadir Gecesi’ni Ramazan ayının son on günü içinde arayınız" (2) buyurmuştur. Fakat konuyla ilgili bazı araştırma ve incelemeler ve Peygamberimizin uygulamaları dikkate alınarak Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın 26’sını 27’sine bağlayan gece olduğu yolunda adeta ittifak hasıl olmuştur. Yıllardan beri de böyle değerlendirilmektedir.
     Kadir Gecesi’nin mevcudiyeti gibi, Rabbimizin bu geceye özgü lütuf ve bağışlamalarının bolluğu da kesindir. Bu nedenle müminler böyle bir fırsattan yararlanmak konusunda titizlik göstermelidirler. Peygamberimizin tavsiyeleri de bu doğrultudadır. "Kim erdemine inanarak ve sevabını umarak Kadir Gecesi’ni ihya ederse Allah onun bütün geçmiş günahlarını bağışlar" (3) hadisi bunlardan biridir.
     Bu gece mümin neler yapabilir?
     Bilindiği gibi bu gece yapılan ibadetler ve hayırlar, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin ayda, yıl olarak da 83 küsur yılda yani uzunca sayılacak bir ömür boyunca yapılacak ibadet ve hayırlara eşit olarak Cenab - ı Hak tarafından değerlendirilecektir. Bu müthiş bir şeydir ve müminler için eşsiz bir ayrıcalıktır. O halde müminler bu geceyi, bulunmaz bir fırsat bilerek imkanları ölçüsünde değerlendirmelidirler. Bu değerlendirme namaz kılarak, Kuran okuyarak, öksüzleri, yetimleri, yoksulları sevindirecek hayırlar yaparak olabilir. Bu gece, geçmiş günahlardan tövbe edip bağışlanmak için bulunmaz bir fırsattır.
     Kadir Gecesi dileklerimizi, isteklerimizi Allah’a arz etmek için de değerli bir fırsattır. Kadir Gecesi, Allah’ın rahmet ve bağışlanmasının sağanak halinde yeryüzüne indiği, dileyen her müminin armağanlara garkettiği bir gecedir.
     Yeter ki, kulları Rablerine yönelsinler, meşru ve makul dileklerini onun ulu dergahına arz etsinler. Peygamberimizin, hanımı Hz. Aişe’ye bu geceye mahsus olarak öğrettiği şu duayı da tekrarlamayı asla unutmamalıdırlar: Allahümme inneke afüvvün, tühıbbü’l - afva, fa’fü anni (Ey Rabbim muhakkak ki sen çok bağışlayıcısın, bağışlamayı seversin, o halde beni bağışla.) (4)
     (1) Kadir Suresi, ayet: 1 - 5. (2) Buhari, c.6, s.314. (3) Buhari, c.4, s.70. (4) Buhari, c.6, s.318.
     


 YAŞAM


Bu reklam yaşlıları ‘bitirdi’
Otobüs ‘buhar’ oldu
Tatile gözaltı
Havanın tadı kaçtı
Hizbullah rüşvetin belgesini tutmuş
Bu da BAZ eylemi
Anasının ciğeri Barış’a can oldu
Dikkat! Domuz ÇIKABİLİR!
Akıllı katile ‘yıldızlı 5’ verdi
Yangına körük
Boğaz’a çevre ajanı
Seni uzaktan sevmek...
İstanbul bayrama hazırlıklı
Noel Baba piyangosu
En hayırlı gece


 SAYFA BAŞI 


© 2000 Milliyet