22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Önce insan

     Burs arayışı içinde olan pırıl pırıl gençler var. Ufacık bir destek görseler, kendi alanlarında, değil Türkiye'nin dünyanın en başarılı isimleri olabilecekler. Ama batık bankalara, taşa, toprağa, makineye milyarlarca dolar pompalayan devlet, her nedense sıra insana yatırıma gelince bir anda cimrileşiyor.
     Devlet böyle de, özel sektörün geneli farklı mı? Alın birini vurun diğerine. Çoğu devlet kredisiyle parayı bastırıp en son teknolojiler getirilebiliyor, en mükemmel tesisler kurulabiliyor. Ya onları işletecek olanlar? İşte onu hiç düşünen yok. O ondan transfer ediyor, öbürü diğerinden. Piyasalar üç beş kişinin oyuncağı haline getiriliyor...
     Burs adı altında bölük pörçük verilen paralar ise tam anlamıyla heba oluyor. Halbuki hepsi tek elde toplanıp yönlendirilse çok daha iyi olacak. Ama bu kimin umurunda! Dahası: Bursların ne kadarı hak edene veriliyor? Bursla yurtdışına gidenlerin ne kadarı geri dönüyor? Ne kadarı doğru kullanılıyor?..
     Aslında bu konuda günlerce yazı yazılır. Yazmaya da deva edeceğiz. Çünkü sorun, ülkenin en değerli kaynaklarının heba edilmesi sorunu.
     Yetişmiş insan gücü, 21. yüzyılın en değerli birikimi olacak. İnsana yatırım yapanlar bugüne kadar olduğu gibi kazanmaya devam edecek. Bön bön bakanların da davul boyunlarında, tokmak başkalarının elinde olacak.
     Burs konusunda hemen her gün onlarca mesaj geliyor. Kimi tutunacak bir dal arıyor. Kimi de haksızlığa isyan ediyor. Emekli çocuğuna burs vermeyen devletin, gelirini az gösterip vergi kaçıranlara kucak açması, en fazla şikayet konusu. Üniversitelere özel arabasıyla gelip giden bursiyerlerin sayısı o kadar çok ki!..
     Burs konusunda en büyük eksiklik ise bu konuda ilgili bir merkezin bulunmaması. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı ya da YÖK bir burs merkezi kurup, burs veren bütün kurumlarla ilgili ayrıntıları öğrencilere aktarsa fena mı olur? Ama neredeeee...
     İyi burslar bulup üniversitelerde öğrenim gören ya da yurtdışına giden gençlerin hayatta ne kadar başarılı oldukları ortada. Durum böyleyken neden hala bu konuya el atılmaz ki? Yoksa devleti yönetenlerin böyle bir dertlerinin hiç olmamasından mı?
     Prof. Dr. Yusuf Altındaş, Kanada'da görevli bir öğretim üyesi. Bu konuda çok çapıcı bir mektup gönderdi. Burs konusuna yeni bir bakış açısı getiriyor ve yeni pencereler açıyor. Yarın yayınlayacağım...
     
     aguclu@milliyet.com.tr
      SAYFA BAŞI 

Taha AKYOL
Halkın Tapınağı

Melih AŞIK
'Şüphe'siz inanmak!

Fikret BİLA
Tıbbi müdahale tartışması

Hasan CEMAL
Komplo: Düğmeye kim bastı?..

Güneri CIVAOĞLU
"Atari" değil "insani"

Yalçın DOĞAN
Yönetimin sonbaharı

Yalım ERALP
AGSK

Abbas GÜÇLÜ
Önce insan

Nail GÜRELİ
Bankacı kadınlar

Doğan HEPER
TTB yönetimi istifa etmeli...

Sami KOHEN
Neden anlamıyorlar?

Meliha OKUR
'Evimizin içini temizleyeceğiz...'

Hasan PULUR
Ne gam!

Derya SAZAK
İkinci Bush dönemi

Umur TALU
Pekiyi ama neden?

Meral TAMER
Balalayka Sunal'la ölüp, yeniden doğmuş

Tamer HEPER
Yasalar uygulanmalı

Güngör URAS
Kadir Gecesi

Serpil YILMAZ
Laila’ya gidip mozzarella ısmarlamaya benzemiyor

© 2000 Milliyet