Dünya

19.01.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 19.01.2012-2:30

2001’in Türkiye’si değiliz!

Fransa’daki Türkler arasında bir isim tasarıya karşı mücadelesiyle ön plana çıkıyor

Sitene Ekle

 Doktor Demir Önger. İstanbul’da St. Benoit lisesini bitirdikten sonra tıp eğitimi için Fransa’ya gelen Örgen 51 yıldır burada yaşıyor. 1984 yılında ASALA terörünün artması ve Mitterand yönetiminin Ermeni iddialarına yakın tavrı nedeniyle Anadolu Kültür Merkezi’ni kurmuş. “O zaman Ermeniler bu konuyla ilgili 11 bin kitap basmıştı, Türk tezlerinn anlatan yalnızca 6 kitap var” diyor. Bugün merkezin dörtte üçü Fransız olmak üzerer 2 bin 485 üyesi var. 160 Fransız burada Türkçe dersleri alıyor.
Doktor Önger’e göre Fransa’daki Türkiye kökenli kişilerin en büyük sorunu organize olmamaları. Yumurta kapıya gelince harekete geçiyorlar. Burada yaşayanların yüzde 80’i seçmen kütüğüne kayıtlı değil.  Ayrıca farklı yerlerde yaşamaları da birlikte hareket etmelerini zorlaştırıyor. Ancak son tasarı ile birlikte Fransa’da ideolojik olarak çok farklı yerlerde duran dernekler biraraya geldi. Bu vesileyle bundan sonra ortak bir platform oluşmasını umuyorlar. Önger “Fransa 2001 yılında zaten soykırımı tanıdı. Biz soykırım olup olmadığının değil, ifade özgürlüğünün ve tarihin incelenebilmesinin mücadelesini veriyoruz” diyor. Ama bir şeyi ısrarla hatırlatıyor: “2012’nin Türkiyesi ile 2001’in Türkiyesi aynı değil!”
 


Etiketler:
Hangisi yüzme stilleri arasında yer almaz?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.