13 Şubat 2001 Salı


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  İSTANBUL  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Kazancı Bedih evinizde...

Urfa sıra gecelerinin piri Kazancı Bedih ve arkadaşlarının üçüncü albümü "Dardayım" çıktı. Üstelik bu kez yanında Urfa kültürünün, sıra gecelerinin ve yemeklerinin tanıtıldığı bir VCD de var

     MEFARET AKTAŞ

     Şanlıurfa’da 200 yıldan fazladır süren bir gelenek vardır. Demirci, kalaycı, fırıncı, marangoz gibi semt esnafı işten sonra birinin evinde toplanır, kendi kendilerine muhabbet ederler, bu sırada aralarından birkaç tanesi sazı alır eline çalar, söyler de aynı zamanda... Hem dertleşirler, hem de ustalar bildiklerini çıraklarına öğretir. Hoyrat, gazel, türkü ve şarkılar böylece kuşaktan kuşağa geçer. Kadınları almazlar aralarına çünkü bu erkeklerin birbirleriyle dertleşmesidir. "Kadın kadınla, erkek erkekle dertleşir" derler.
     Beş altı yıl öncesine dek yalnızca Şanlıurfalılar’ın ve meraklısının bildiği "sıra gecesi" adı verilen bu geleneksel "toplanmalar", İbrahim Tatlıses’in, "hocası" ve sıra gecelerinin piri Kazancı Bedih’i programına çıkarmasının ardından tüm Türkiye’de duyulmaya başladı. Ardından Yavuz Turgul’un "Eşkiya"sında bir sıra gecesi izledik.
     Birkaç yıl önce İstanbul Müzik Şenliği’nde de Kazancı Bedih ve arkadaşlarından oluşan ekip bu kez genç müzikseverlere sıra
     gecesini öğretti. Bugünlerde büyük otellerden, televizyon programlarına her yerde sıra geceleri düzenleniyor.
     
Urfa’dan yemek tarifleri de var
     Bu gecelerin gediklisi 1929 doğumlu Kazancı Bedih (Yoluk) sonunda Kılıç Müzik adlı şirketin desteğiyle, arkadaşlarıyla birlikte stüdyoya girdi ve "Kazanci Bedih eşliğinde Şanlıurfa Sıra Geceleri" adlı bir albüm serisine başladı. Geçen hafta "Dardayım" başlığıyla bu albümlerin 16 parçadan oluşan üçüncüsü yayınlandı.
     Aslında sıra gecelerinde asıl maksat muhabbet olduğundan yemek yemek geleneğin bir parçası değilmiş. Kazancı Bedih, bir röportajında böyle söylemişti ama "Dardayım" adlı VCD’de Urfa yemeklerinden oluşan baştan çıkarıcı bir sofra da hazırlanmış duruyor, onlar çalıp söylerken. Bir yanda bir genç çiğ köfte yoğuruyor, öte yanda Sait Helvacı bu yemekleri anlatıyor. Atmosfer büyüleyici, görüntüler net, türküler, gazeller, hoyratlar zaten çok güzel. Eğer hayatınızda bir sıra gecesi tecrübesi yaşamadıysanız, bu VCD sizi oldukça etkileyecektir. Ama yine de gidip bir sıra gecesinde bulunmayı ihmal etmeyin.
     
Kazancı Bedih, yeni İbo ve diğerleri...
     VCD ve CD’den oluşan bir "çift albüm" şeklinde düzenlenmiş sette Şanlıurfa görüntülerinin yer aldığı bir girişin ardından parçalar başlıyor. 16 parçanın hepsi sıra gecelerinin görüntüleriyle sunuluyor. Albümde Kazanci Bedih (yukarıda solda) ile ut ve cümbüş çalan oğlu Naci Yoluk dışında bağlamada Mehmet Nacak, davulda Kadir Eğlence, Türk Sanat Müziği söyleyen Abdullah Uyanık, türkü söyleyen Urfalı Kazım (Çiriş), kanun ustası Mehmet Öncel, ney ve zurna çalan Abdülkadir Karakuş (sağda) , ritmde de İmam Karakurt var. Kılıç Müzik’in ortaklarından Sedat Gönder, Urfalı Kazım’ın (ortada) şu anda İbrahim Tatlıses’in tahtını devralabilecek tek türkücü olduğunu söylüyor.
     


 CUMARTESİ


Seyyah oldum bu sahnede
İnternet dedikoduları
‘Erkekler bana âşık olmakta haklı’
Müritlerden e-mail var
LEZZET
Kazancı Bedih evinizde...
Tavanarası hikayeleri
ÇAL ANAHTARI
Mistik caz
Evinize kuş kondurun
Amerika rüyası
Yeni bir başlangıç: MEZUN.COM
Sevgililer Günü’ne özel...
Kendi filmini yap
Meclisin yürek ve beyin ortalaması nedir?
Bu yazıyı kötü polisler okumasın
Farkına varmadan alışıyoruz


 SAYFA BAŞI 

© 2001 Milliyet