13 Şubat 2001 Salı


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  İSTANBUL  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Evinize kuş kondurun

Kuşlar, cüsse bakımından kedi ve köpekten daha küçük olabilir. Ama bu, onların daha az ilgiye ve sevgiye ihtiyaç duyduğu anlamına gelmiyor

     Kuşlar da, tıpkı kedi ve köpek gibi evinize neşe getirir. Üstelik kuş bakımı, kedi ve köpeğe nazaran daha kolaydır. Ancak bu, kuşun daha az sorumluluk gerektirdiğini göstermiyor. Öncelikle kuş sahibi olmak istediğinizden emin olmanız gerekiyor. Kuşun bakımıyla ilgilenmek için yeterince zaman ayırabilecek misiniz? Kuş almadan önce, kuş türlerini ve türlere göre özelliklerini de öğrenmenizde fayda var.
     Evde kuş beslemeye kesin kararlıysanız, dikkate almanız gereken bir konu daha var: Sağlık. Bazı kuşlar, evdeki diğer kuşları ve hatta insanları etkileyebilecek mikroplar taşıyabilir. Sağlıklı bir kuşun nasıl görünmesi ve davranması gerektiğini araştırın. Ve yeni kuşunuzu, önce mutlaka veterinere götürün.
     Kuşlar çok şaşırtıcı ve ilginç hayvanlar. Eğer kuş türlerinden biri yaşam tarzınıza uyuyorsa, ona sahip olmanın tadını çıkarabilirsiniz.
     
İyi düşündünüz mü?
•  Neden bir kuş sahibi olmak istiyorsunuz? Çocuklarınıza, size ya da başka bir kuşa arkadaşlık etsin diye mi? Evinize kuş almadan önce, bu kuşu isteme nedeninizi kesin olarak belirleyin. Daha sonra size yük olacağını düşünüyorsanız hemen vazgeçin. Küçük olabilir ama kuşun da bir kalbi var.
•  Çocuklarınız kaç yaşında? Sırf çocuğunuz istedi diye kuş alıyorsanız, o okula gittiğinde ya da bir süre sonra hevesi kaçtığında, kuşla kimin ilgileneceğini belirleyin.
•  Kuşu nerede besleyeceksiniz? Evin içinde mi, yoksa dışında mı? Kuş kafesini salona mı, yoksa arka odaya mı koyacağınıza karar verin. Bazı kuş türleri yalnızlıktan hiç hoşlanmaz.
•  Siz, aileniz ve komşular, ne kadar gürültüye katlanabilirsiniz? Bazı türler sessizdir ama bazıları hiç durmadan, aralıksız ötebilir.
•  Kuşa günde ne kadar zaman ayırmayı planlıyorsunuz? Sadece yemek vermek ve temizlik yapmak için her gün yarım saati gözden çıkarmanız gerekiyor. Üstelik kuşun, bunun dışında da ilgiye ihtiyacı olacak.
•  Kuşun sizle ne kadar kalmasını istiyorsunuz? Bazı türler 4 yıl yaşar, bazılarının ömrü ise yaklaşık 50 yıldır.
•  Kuş için ne kadar para ayıracaksınız? Bazı kuş türleri için birkaç milyon yeterli ama bazıları için birkaç yüz milyon harcamanız gerekiyor.
•  Siz tatildeyken kuşa kim bakacak? Evde canlı bir "eğlence" istiyorsanız, sonuçlarına katlamanız, hayatanızı kuşun da ihtiyaçlarını gözeterek yaşamanız gerekiyor.
•  Kaç tane kuş istiyorsunuz? Bazı kuşlar sadece insanların ilgisiyle yetinebilir ama bir kısmı kendi türlerinden bir kuşa daha ihtiyaç duyar. Bütçeniz birkaç kuşa bakmaya yeterli değilse, yalnız da mutlu olabilen bir kuş seçin.

     ARANIYOR..
     Tahlil için gönüllü
     Beş ay önce kaza geçirmiş yavru bir kedi buldum. Ön sol patisini tüm tedavilere rağmen kurtaramadık ve iki ay önce kol omuzdan kesildi. Vücudundaki ameliyat yarası kapandı, ama kedi hâlâ halsiz ve yorgun. Veteriner, bir dizi kan tahlili yapılması gerektiğini söyledi. Tahlil bedelini karşılamamız imkansız. Biz onu (ŞANS'ı) yaşatmaya çabalarken o günden güne ölüme yaklaşıyor. Gönüllü bir hayvansever, kendi belirleyeceği bir veteriner hekim gözetiminde tahlilleri yaptırırsa, ömür boyu minnettar kalacağız.
     hacer2hacer2@yahoo.com
     
     Annem evden kovacak
     Kedimizi, bir Van kedisi ile çiftleştirdik. Şu anda iki dişi Van kedisi ve annesi gibi siyah beyaz iki erkek, dört yavrumuz var. Bir aylık oldular. Erkek yavrulara yuva arıyoruz. Evde bir kedimiz daha var bu yuvaların bulunması çok önemli yoksa annem bizi evden kovacak. Ebru Temel,
     Tel: (0216) 399 37 19
     
     Kedim eş istiyor
     Sekiz aylık dişi kedim için Siyam ya da Van kedisi eş arıyorum.
     Tel: 0312 3158953
     
     Dişi Pincher var mı?
     Üç yaşında, erkek, 1 numara Pincher köpeğime eş arıyorum.
     Gürsel, info@yemekzevki.com
     
     Çok iyi bakacağım
     Geçen hafta İspanyol "cocker" vardı; onu alabilirim ya da başka bir süs köpeği istiyorum. Söz, çok iyi bakacağım.
     v_kendirli@hotmail.com
     
Evcil hayvan ya da evcil hayvanlar için yuva ve eş arayanlar, milpazar@milliyet.com.tr adresinden bize ulaşabilir. CUMARTESİ


Seyyah oldum bu sahnede
İnternet dedikoduları
‘Erkekler bana âşık olmakta haklı’
Müritlerden e-mail var
LEZZET
Kazancı Bedih evinizde...
Tavanarası hikayeleri
ÇAL ANAHTARI
Mistik caz
Evinize kuş kondurun
Amerika rüyası
Yeni bir başlangıç: MEZUN.COM
Sevgililer Günü’ne özel...
Kendi filmini yap
Meclisin yürek ve beyin ortalaması nedir?
Bu yazıyı kötü polisler okumasın
Farkına varmadan alışıyoruz


 SAYFA BAŞI 

© 2001 Milliyet