13 Şubat 2001 Salı


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  İSTANBUL  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Bu yazıyı kötü polisler okumasın

     Sarıkız'ın Anıları

     1930’larda dedem, İstanbul Beyoğlu Jandarma komutanıymış. İstiklal Caddesi ondan sorulurmuş. Rüşvet o zaman naylon torbada verilmezmiş de bir yolsuzluğa göz yumduğu takdirde, adam işaret parmağı ile, Ali Sami Yen Stadı’nın bulunduğu araziyi gösterip "Burası sizin olsun müdür bey" dermiş. Ya da en güzel Rum kızları takdim edilirmiş. Sonunda Yalova’ya tayini (!) çıkıp da bunu gurur yapıp meslekten ayrıldığına göre; ya araziyi beğenmedi (kurbağalar zıplıyormuş o zaman futbolcuların yerine) ya da Rum kızı tipi değildi herhalde. Ama çocukluğumdan net bir şey hatırlıyorum, büyük dayım "Ya baba, bir evet deseydin şimdi stad bizimdi" derdi de rahmetli işi ciddiye alıp gözlüklerinin üzerinden sert sert bakardı.
     Bir sene önce sade bir vatandaş olarak Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü’nden içeri girdim. Gerekçem 2 yıldır ortalarda görünmeyen, polisin de aradığı son kocam olacak dolandırıcıyı şikayet. Bir polis memuruna derdimi anlatacağımı sanırken, kendimi Yaşar isimli emniyet müdürünün odasında buldum. İlk dikkatimi çeken, arkalarda bir yerlere gelişigüzel konmuş takdirnameler oldu. Yirmiden fazlaydı sanırım. İkincisi, müdürün cep telefonu çaldı, "İyiyim aşkım görüşürüz" diye kapadı telefonu. Ben mutlaka sevgilisiydi diye düşündüm. 17 yıllık karısıymış. Üçüncüsü ben tek değildim, bir sürü insan derdini anlatıyordu sırayla. Bu genç zabit kendisi gibi yakışıklı başka bir gence yolladı beni. Savaş başkomisere.
     Koskoca emniyet sanırsınız işi gücü bıraktı benim derdimle uğraşıyor. Yorgun, orta yaşta herhangi bir kadın olarak girdiğim Beşiktaş Emniyeti’nden, kendine güvenen "özel" biri olarak çıktım. Kaybettiğim onca dosta, paraya ve sıhhatime rağmen. Bu moralle tekrar yaşamaya karar verdim. Elbiseler dikip Ortaköy’de sattım, anılarımı yazmaya devam ettim, bir yayınevinden teklif aldım (Bu arada benim iblis hala bulunamadı).
     
     Son Şişli Emniyeti’ndeki rüşvet olayını da basından öğrendim. Rüşveti geri çeviren Yaşar olsa olsa Beşiktaş’taki benim Yaşar’dır dedim. Üç haftadır da Ortaköylü dostlardan bilgi topluyorum. 45 trilyonluk eğlence yerlerindeki kapı mafyası sorununu çözen bu genç adam ve ekibiymiş. Hani şu 4 düğme siyah ceket ve gözlükleri ile, kapılarda "Arabanı park edeceğiz" diyerek, 50 ila
     100 dolar arasında para alan, bir omuzları havada "gece kulübü üçgenleri". Şimdi onların yerine makbuz veren sigortalı, ünüformalı elemanlar var. Sevgili Okkan gibi o da Adapazarlı imiş. 1976’da Polis Akademisi’ne girmiş. "İlk ayakkabımı bana devlet verdi" diyormuş yakınlarına. Milli güreşçiymiş. Almanya’ya sınav kazanarak gitmiş. Yine yakınlarının ağzından kerpetenle aldığım bilgiye göre, kendisine gelen kutlama çiçeklerini bir çiçekçiye satıp 157 milyonu şehit ailesine verdirmiş. Üniversitede çocuk okutuyormuş. Ayrıca 20’ye yakın şehit ailesi kendisine dua ediyormuş. Mesleğinde torpilsiz sürekli yükselen bir grafik çizmiş. "Ben sadece devletimin bana verdiği imkanları kullandım, hiçbir görüşün partizanı değilim, ben devletçiyim" dediğini de, ona adeta tapan, eski bir memurundan öğrendim.
     Ben bunları yazarken, barı olan bir arkadaşım aradı. "Artık saat dörtlere kadar açık değiliz, rüşvet yemeyen müdürün korkusundan buradaki polisi kandıramıyoruz, saat ikide kapatıyoruz, erken gelin" dedi.
     2.5 milyara gelince. Paranın ne kadar olduğu bilinmiyor. Bilinen, Yaşar Müdür’ün hemen zile basıp kapıdaki yardımcısını içeri çağırdığı ve telefonla Emniyet Genel Müdürü Kazım Abanoz’a haber verdiği. Tanrı dedemin ve Gaffar Okkan’ın kalan ömürlerini ona versin. Çünkü onların sağlam yüreklerini vermiş Yaşar’a.
     


 CUMARTESİ


Seyyah oldum bu sahnede
İnternet dedikoduları
‘Erkekler bana âşık olmakta haklı’
Müritlerden e-mail var
LEZZET
Kazancı Bedih evinizde...
Tavanarası hikayeleri
ÇAL ANAHTARI
Mistik caz
Evinize kuş kondurun
Amerika rüyası
Yeni bir başlangıç: MEZUN.COM
Sevgililer Günü’ne özel...
Kendi filmini yap
Meclisin yürek ve beyin ortalaması nedir?
Bu yazıyı kötü polisler okumasın
Farkına varmadan alışıyoruz


 SAYFA BAŞI 

© 2001 Milliyet