08 Haziran 2001 Cuma


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Bilişim olimpiyatı

     Türkiye ve bilişim birbirine çok uzak kavramlar. Bir bilişim olimpiyatı söz konusu olsa ve altına Türkiye de dahil 20 ülke sıralanıp hangi ülkede gerçekleşiyor diye bir soru yöneltilse, herhalde Türkiye diyen zor çıkar...
     İşte böyle bir ortamda bir okul ortaya çıkıyor ve yükü ne kadar ağır olursa olsun ben bu işe soyunacağım diyor. Batı Fen Lisesi'ne bu onurlu hayalini gerçekleştirmede en büyük destek dünya bilişim devi Microsoft ve İTÜ'den geliyor. El ele uzunca bir yol kat etmişler. Bir test niteliğindeki 1. Liselerarası Bilişim Teknolojileri Olimpiyatı'nın açılışı yarın, ödül töreni de pazar günü gerçekleştirilecek.
     Jüri üyesi olur musun dediklerinde neyle karşılaşacağımı pek bilemediğimden sadece teşvik olur amacıyla kabul etmiştim. Ama katılan eserleri gördüğümde gençlerimizin ne kadar yaratıcı olduklarına bir kez daha şahit oldum.
     Aslında bilim mayası en iyi liselerde tuttu. TÜBİTAK'ın, MEF'in, Eyüpoğulu'nun Fatih'in ve daha pek çok okulun bilimsel proje yarışmaları yıllardır yapılıyor ve katılım da giderek artıyor...
     Öğrencilerin bilişim teknolojilerine ilgisini çekmek, amatör bilişim yazılımcılarını ortaya çıkarmak, öğrenci bilişim yazılımcılarının profesyonel yazılımcılar ve bilim adamlarıyla aynı ortamları paylaşmalarına olanak sağlamak ve bilişim alanındaki son gelişmeleri ilgililere duyurmak amacı güden Bilişim Olimpiyatı'nda öğrenciler dört ana dalda yarışıyorlar:
     1) Web tasarımı 2) İnternet ve bilgisayar yazılımları 3) Hayalimdeki bilişim projesi 4) Bilişim teknolojileri araştırması...
     Umarız benzeri projelerin ve katılımcıların sayısı hızla artar. Çünkü artık gelecek bilişim teknolojisinde. Bir bilgisayar yazılım programının getirdiği kazanç, milyarlarca tekstil ürünü ya da milyonlarca ton buğdayın getirisinden çok daha fazla. Ama bütün bunlar kısır çekişmeler yüzünden bir adım ötesini göremeyen Ankara'nın umurunda değil!..
     
YÖK'te kritik toplantı
     YÖK genel kurulu bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanı'nın atadığı üyeler, Yürütme Kurulu'ndaki boş üyeliklere talip olup Gürüz derebeyliğine karşı arenaya mı çıkacaklar yoksa seyirci olarak uzaktan izlemeyi mi tercih edecekler bugün belli olacak. Geçen her günün Gürüz'ün lehine işlediğini ve üniversitelerin zaman kaybına karşı hiç tahammüllerinin kalmadığını artık çok iyi bilinmesi gerekiyor!..
     YÖK bugün ayrıca üniversite harçlarına da zam yapacak. Bize gelen duyumlar zam oranın yüzde 50 oranında gerçekleşeceği yönünde. Kriz ortamında zam ille de gerekli mi? Bazı rektörlere göre kesinlikle yapılmalı. Ama İstanbul Üniversitesi zamma karşı. Harçlara zam yapmadan da burs ve mediko sosyal hizmetlerini aynen sürdürürüz görüşünde.
     Demek ki zamsız da olabiliyormuş!..
     
     aguclu@milliyet.com.tr
     
 SAYFA BAŞI 

Taha AKYOL
İran farkı

Melih AŞIK
Kimin bakanı...

Fikret BİLA
Yolsuzlukla mücadele

Berrin Cankat
Polonezköylülerden Catherine Hanım’a

Hasan CEMAL
Cumhurbaşkanı Sezer, söylem ve eylem...

Abbas GÜÇLÜ
Bilişim olimpiyatı

Hurşit GÜNEŞ
Neden Milliyet?

Sami KOHEN
Blair(izm)'in zaferi

Meliha OKUR
Paranın rotası!

Tuncay Özkan
Hitler'in iktidara yürüyüşündün ders çıkarmak

Derya SAZAK
Sezer Doğu'da

Tamer HEPER
Sistem ilginç

Güngör URAS
Erzurum’un kaderi "kar"a bağlı

Serpil YILMAZ
TÜSİAD raporundan farklı sesler

M. Ali Birand
Dışardaki Türkler paralarını neden getirsin?

© 2001 Milliyet