01 Eylül 2001 Cumartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  SERİ İLAN  

 
Kriz nedeniyle işsiz kalan yüzbinlerin önünde yeni bir seçenek var:
Freelance kariyerler

İşsiz bir kişinin şirketlere freelance yani dışarıdan hizmet vermeye başlaması, bu insanların çevrelerinde ekonomik hareketlenmeye imkan verecektir.

     MELİH ARAT

     Freelance terimi, özellikle serbest çalışan gazeteciler, yazarlar, fotoğrafçılar için kullanılırdı. Bugün ekonomik krizle birlikte, yüzbinlerce deneyimli ve sunduğu hizmetle ilgili ehliyetini ispatlamış olan insan işsiz kaldı. Eğer yeni yatırımlar olmazsa, millet ve devlet olarak talep taraflı bir şekilde ekonomiyi harekete geçiremezsek, işsizlik daha uzun bir süre gündemi meşgul edecek.
     
     Canlanmanın anahtarı
     Sherril Steele Carlin isimli yazara göre, küresel krizden ötürü, işverenler ve çalışanlar yaşamlarını kazanmak için yeni yollar arıyorlar. Şirketler maliyetlerini düşürmek için ya insanları işten çıkaracaklar ya da aynı hizmeti aynı insanlardan ya da başka insanlardan freelance olarak alacaklar. İşsiz kalan insanlarsa tam zamanlı bir iş buluncaya kadar, bulabildikleri freelance hizmet müşterilerine hizmetlerini satacaklar.
     Freelance hizmet satmak, bazen evden çalışma biçiminde, bazen de işyerinde verilecek hizmetin gerektirdiği geçici bir süre çalışma biçimde gerçekleşir. Örneğin, bir avukatlık bürosu sürekli bütün avukatlarına maaş vermek yerine, davayla ilgili çalışma yapılacağı zaman avukatları bürosuna çağırabilir. Bir başka şirket, Ar-Ge için sürekli bir mühendis tutmak yerine, belirli sürede sonlanacak bir proje için mühendis tutabilir.
     Şu anda belirli konularda ehliyet sahibi işsizler, freelance hizmet satarken elbette, aylıktan daha az aylık ücret alacaklardır. Ancak bu insanlar için nakit akışının az da olsa yeniden başlaması kritiktir. Sadece bu insanlar için değil, tüm ülke için. Ekonomi bir zincir gibi çalışıyor. İşsiz olan insanlar, alışveriş yapamazlarsa, onlara hizmet veren esnaf, tekstil mağazaları, evsahipleri ve hatta gelir vergisi üretemeyen devlet de olumsuz etkilenecektir. Bunun aksine işsiz bir kişinin freelance olarak çalışmaya başlaması, bu insanların çevrelerinde ekonomik hareketlenmeye imkan verecektir. Freelance hizmet satmayı başaran bir kişi, kendisine birden fazla kurum bulduğu takdirde maaşına yakın ya da maaşından fazla gelir de elde edebilir.
     Freelance hizmetlerin gelişmesi, başta özel sektörün zihniyet değiştirmesine bağlıdır. Özel sektör işletmelerinin hemen hepsi, devlet zihniyetine benzer şekilde eleman çalıştırır. Özel sektörde, yaygın olarak tanımlanmış sonuçlara değil, bir ay süreyle kişinin oradan bulunmasına para ödenir. İşyerinde çalışanların birkaç esprili elektronik postayı okumak için zaman harcamak istemesi, işletmelerin çoğunda hoş karşılanmıyor. Bunun temel nedeni, işletmelerin sonuçları değil, zamanı ücretlendirmesidir.
     Aslında ihtiyaç duyulan, personelin şirkette sabah 9 - akşam 5 bulunması değil, istenilen sonuçları almasıdır. İnsan kaynakları bölümü, imkan veren işlerde sonuç odaklı bir yapının kurulmasını başarırsa, artık geçirilen boş zamana değil, alınan sonuçlara para ödenir. İşler, istenilen sonuçlar olarak tanımlanabilirse, herhangi bir freelance uzmana verilebilir. Avukatlar için dava başına, satıcılar için satılan ürün başına, sekreterler için yazılan mektup başına, ihracat elemanları için yapılan ihracat işlemi başına, ödeme yapılabilir.
     
     Evden çalışma
     Evden çalışma sözü, 1990’larla birlikte kavram olarak hayatımıza girdiyse de, uygulamada yok denecek kadar azdır. Örneğin, mümkün olan alanlarda (dış şirketlerden alınabilen halkla ilişkiler gibi işler, hatta yöneticilik bile) önceden evden çalışma kavramı uygulamaya sokulabilir. Evden çalışma, birkaç nedenden ötürü işgücü maliyetini düşürür. Evden çalışan personel için masa, telefon, bilgisayar ya da ofis yeri ihtiyacı yoktur. Tam zamanlı 1500 USD aylık ücretle çalışacak bir kişi, aynı işi evden (evde çalışmanın kendine sağlayacağı avantajlar dolayısıyla) 1000 USD’a yapmaya razı olabilir. NTVMSNBC İnsan Kaynakları Yazarı İdil Akidil, www.r144.com adresli sitenin bu alandaki gelişmelere bir örnek oluşturduğuna işaret ediyor. Söz konusu site freelance iş olanakları, bu konudaki yayınlar, bu konuda haberler , evde yapılabilecek işler üstüne oldukça gelişmiş bir site.
     
Şirketler niçin freelance hizmet almalı?
•  İşletmeler, ekonomik kriz dolayısıyla çalışanlarını işten çıkardıktan sonra mevcut müşterilerine eski kalitede hizmet veremiyorlar. Mevcut müşterilerini kaybetmemek için, ya eski çalışanlarından yararlanarak ya da başka freelance uzmanlardan yararlanarak aynı hizmet kalitesi sürdürülmeli.
•  Freelance hizmetler, zaman tabanlı çalıştırmaktan çok daha ekonomik.
•  Freelance hizmet satın alırken, başka şirketlerin deneyimleri işletmeye taşınıyor.
•  Frelance hizmet, ev ofisten satın alınıyorsa, daha da ekonomik. Bilgisayar, faks, fotokopi, masa, telefon, öğle yemeği, kahve, kağıt, elektrik, su sağlamak zorunda değilsiniz. Hatta eğer bir gökdelen iş merkezindeyseniz metrekare yer tasarrufu dolayısıyla kazancınız daha da fazla.
•  Freelance hizmetlerde, işler tam olarak gözünüzün önündedir; 'işler ya yapılmıştır ya da yapılmamıştır.'
•  İşi tam olarak yönetmeye başlarsınız, zamana değil, sonuçlara ödeme yaparsınız.
•  Bir proje bittiğinde, uygun bir proje çıkana kadar aylıklı elemanınıza maaş ödemek zorunda kalmazsınız.
•  Bir freelance uzmana verdiğiniz iş daha iyi ve garantili yapılabilir: çünkü o işe ve o işin sonucunda gelecek gelire kelimenin tam anlamıyla ihtiyacı vardır.
•  2001’deki internet altyapısı, cep telefonları ve diğer enformasyon ve iletişim sistemleri hem freelance çalışmayı, hem de evden çalışmayı bilimkurgu filmi olmaktan öte, günlük yaşam gerçeğine dönüştürdü.
     
     
 SAYFA BAŞI 

© 2001 Milliyet