01 Eylül 2001 Cumartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  SERİ İLAN  

 
İş dünyasından kısa kısa...

     K.V.K.’ya yeni Genel Müdür Yardımcısı
     K.V.K.’da Genel Müdür Yardımcılığı görevine şirket bünyesinde 2000 yılından bu yana Uluslararası Operasyonlar Müdürü olarak görev yapan Mete Yaprak getirildi. 1968 doğumlu olan Yaprak, 1992 yılında Ankara üniversitesi Slav Dili Bölümü’nden mezun oldu.
     
     İş ilanlarına başvuru 3 kat arttı
     Şubat 2001’de başgösteren ve boyutları giderek büyüyen ekonomik kriz, en çok da çalışan kesimi etkiledi. Çalıştıkları kurum tarafından işlerinden çıkarılanlar ve iş arayanlar kervanına katılan bu kalifiye işgücü, her türlü yöntemi deneyerek iş bulma arayışı içerisine girdi. Halen 600’e yakın üye firması ve siteye kayıtlı 320 binden fazla adayı ile, kariyer.net, kriz döneminde iş arayan Türkiye’nin en güncel rakamlarla değerlendirmesini yaptı. Buna göre Kariyer.net’teki iş ilanlarına yapılan başvuru sayısı ikiye hatta üçe katlandı. Bu verilere göre, şirketin veritabanında yer alan adayların üçte biri halen aktif iş arayışı içerisinde bulunuyor.
     
     PERYÖN’den 30. yılına özel kutlama
     İnsan kaynakları yönetimi alanında Türkiye’nin en köklü organizasyonu olan PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği), 19- 20 Ekim 2001 tarihlerinde 30’uncu kuruluş yıldönümünü kutlamak üzere bir dizi organizasyon gerçekleştiriyor. 'İşe ve insana Dair..' temasıyla düzenlenen IX. Ulusal İnsan Kaynakları Kongresi, pek çok seçkin konuşmacının yer alacağı İnsan Kaynakları Konferansı, insan kaynakları yöneticileriyle iş ortaklarını buluşturacak olan fuar, en iyi insan kaynakları yöneticilerinin ve uygulamalarının belirleneceği ödül töreni ve XVII. PERYÖN Genel Kurulu’ndan oluşuyor.
     
     ‘İnsana yatırım geleceğe yatırım’
     DÜNYADA yemek kuponu sisteminin yaratıcısı ve bu konuda Türkiye’nin de öncü şirketi Ticket Restaurant, 'insana yatırım, geleceğe yatırım' ilkesi çerçevesinde İnsan Kaynakları Yönetimi’ni temel yönetim fonksiyonlarından biri olarak görüyor. Çalışanların iş ve yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan yeni bir uygulama kapsamında, yöneticilerin kişisel gelişimine katkı sağlayacak kitaplar İnsan Değerleri Departmanı tarafından yurtdışından temin edildi. Kitaplar, yöneticilik becerileri, müşteri odaklılık, satış, pazarlama, kalite ve yönetim stratejileri gibi konu başlıklarını içeriyor.
     
     2001’in başarılı CEO’su
     ABD’nin önde gelen yönetim danışmanlığı dergilerinden Consulting Magazine, uluslararası yönetim ve teknoloji danışmanlığı şirketi Accenture’ın Başkanı ve CEO’su Joe W. Forehand’i, 2001 yılının en iyi yönetici danışmanı seçti. Şirketin danışmanlığını yaptığı 16 sektörden 11’inin sorumluluğunu üstlenen Forehand, 28 Şubat 2001’de sona eren altı aylık dönemde 5.71 milyar dolarlık gelir potansiyeli yarattı.
     
     6. Kalite Fuarı yaklaşıyor
     KalDer bu yıl Kalite Kongresi’ne paralel olarak yürütülecek ve Kalite Kongresi delegelerinin ve KOBİ’lerin, işadamlarının, profesyonel yöneticilerin, siyasetçilerin, sivil toplum kuruluşlarının ziyaret edebileceği bir fuar düzenliyor. 13-15 Kasım tarihlerindeki fuar, 3 bin fazla potansiyel kaliteli müşterilerle beraber olma fırsatı yaratacak.
     
     Genç bilişimciye destek
     BİLİŞİM 2001’de TÜBİSAD-Sabancı Üniversitesi Etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan 'Genç Bilişimciye Kaynak Forumu', genç bilişimcilerle sermayedarları bir araya getirecek. Üç bölümden oluşan forumda, seminer ve panellerin yanı sıra, 'Buluşturma-Tanıştırma' etkinliği de düzenlenecek. 7 Eylül 2001 tarihinde, Lütfü Kırdar Uluslararası Sergi Sarayı Marmara Salonu gerçekleştirilecek 'Buluşturma-Tanıştırma' etkinliği, yeni gelişen şirketleri, ulusal ve uluslararası yatırımcılarla ve girişimci sermayedarlarla buluşturacak.
     
     Mopak, krizi işçisine yansıtmadı
     KRİZ ekonomisinin yol açtığı olumsuzlukların ancak insan kaynağının yoğun performansıyla aşılabileceğine dikkat çeken Mopak Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Molay, kriz sonrası oluşan kara tabloyu hiçbir zaman bünyelerinde barındırmadıklarını ve çalışanlarına hissettirmediklerini söyledi. Böylesi dönemlerde yüksek performans ve motivasyonun önemine değinen Molay, Mopak ailesi olarak ’iyi bir sınav vermekte olduklarının’ altını çizdi. Mopak’ın hedefi, 2003’te Türkiye’nin en büyük ilk 100 sanayi kuruluşu arasında yer almak.
     
 SAYFA BAŞI 

© 2001 Milliyet