01 Eylül 2001 Cumartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  SERİ İLAN  

 
Katil virüs can aldı

Henüz tipi belirlenemeyen ve beyne girerek ölüme yol açan bir virüs 6 yaşındaki kızın ölümüne, babasının ise komaya girmesine neden oldu

     AHMET KAYA, MEHMET TAŞÇIOĞLU Gaziantep DHA

     Tüm incelemelere rağmen türü belirlenemeyen bir virüs, 6 yaşındaki Fatoş Oturakcıibogil'in ölümüne, babasının da komaya girmesine neden oldu.
     Tifo belirtileriyle hastaneye götürülen Fatoş'un bir haftalık tedavilere yanıt vermeyip ölmesinin ardından, baba Tuncay Oturakcıibogil de aynı şikâyetlerle yoğun bakıma alındı. Çekilen tomografilerde hem baba, hem de ölen kızının beyninin aynı bölgesinde birbirine yakın şekilde tümör belirlendi.
     Gaziantep Tıp Fakültesi Nöroloji Servisi doktoru Aylin Hengirmen, katil virüsün cinsini belirleyemediklerini belirterek, "Diğer hastamıza elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ama maalesef virüsün cinsini belirleyecek olanaklarımız yok" dedi.
     
Daha önce de bir genç ölmüş
     Gelişmelerin ardından dikkatler bu kez, ailenin oğlu Erhan'a (13) çevrildi. Bir yıl önce baba ve kardeşi gibi tifo tanısıyla hastaneye kaldırılıp dört gün tedavi gören Erhan da, hastanede incelemeye alınacak. Doktorlar, son bir ayda benzer virüslerden kaynaklanan rahatsızlıklarla hastanelere 15 kadar hasta geldiğini ve bunlardan 17 yaşındaki bir gencin de yaşamını yitirdiğini açıkladı.
     
Teşhis çok zor
     Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Coşkun da, katil virüsün vücuda solunum, mide, bağırsak yoluyla girip, buradan kan yoluyla beyne yerleştiğini belirterek şu açıklamayı yaptı:
     "Bu virüsün birçok türü var. Ancak, virüsün cinsini belirlemek çok zor. Bu teknik Türkiye'nin yanı sıra diğer ülkelerin tıp merkezlerinde de zor gibi. Virüsün beyne yerleşmesiyle meydana gelen iltihaplanmanın şiddeti hastanın kaderini belirliyor. Eğer vücut dirençliyse hasta kurtulabiliyor, yoksa ölüyor. Aynı şikâyetle hastanelere gelen hasta sayısının fazlalığı nedeniyle çeşitli branşlarda uzmanlardan oluşan bir ekip kurduk."
      YAŞAM


Göklerin prensesi
Sokaklarda çok Pınar var..
Ölümüne zirve
Katil virüs can aldı
Uzaydan bakınca halimiz harap
Sığ kanal mağduru
hastaneyi de atlattı

‘Atla!’ diyenler bin pişman oldu
Tokyo’da facia: 41 ölü
Bu domates en süperi...
Kelliğin hapı bulundu
Çocuklar! Kafa topuna çıkmayın
First köpeğe selam
Bakan Taşar’dan okey taktikleri


 SAYFA BAŞI 


© 2001 Milliyet