04 Kasım 2001 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  SERİ İLAN  

 
10 BİN GENÇ bilişimde buluşacak

İkinci Bilişim Teknolojileri Yarışması’nda dereceye girecek gençler, Microsoft'un yaz okuluna gitmeye hak kazanacak...

     İSTANBUL Milliyet

     İlki geçen haziranda gerçekleştirilen Bilişim Teknolojileri Organizasyonu'nun (BİTEK - O) ikincisi için hazırlıklar başladı. Düzenleyici firmalar bir araya gelerek organizasyon için anlaşma imzaladılar. Bu yıl Sabancı Üniversitesi, Microsoft Türkiye, Milliyet Gazetesi ve Batı Koleji tarafından düzenlenen organizasyonun sponsorları arasında Akbank, Ulusoy, Turk.Net, Eurest, Aksigorta ve Genpa bulunuyor.
     
     Sanal platform
     Geçen yıl sadece İstanbul'daki öğrencilerin katıldığı olimpiyata bu yıl tüm Türkiye çapında 4 binin üzerinde okuldan 10 bini aşkın projenin katılması bekleniyor. İlköğretim ve lise olmak üzere iki kategorideki öğrenciler, olimpiyat çerçevesinde web tasarımı, hayalimdeki bilişim projesi, ilköğretime özgü olarak bilişim teknolojileri araştırması ve lise öğrencilerinin katılacağı bilgisayar yazılımı alanlarında yarışabilecekler.
     Katılımcılar, yarışmayla ilgili geniş bilgilere www.bitek - o.org, www.bitek - o.com, www.bitek - o.net web sitelerinden ulaşabilecek, projelerini de gönderebilecekler. Jüri üyeleri de ön eleme için platformu kullanacak. Ön değerlendirmeyi geçen projeler 26 - 27 Nisan'da Batı Koleji'nde, 28 Nisan'da da Sabancı Üniversitesi'nde düzenlenecek finale katılacak.
     
     Cazip armağanlar
     Amacı geleceğin yazılımcılarını ortaya çıkarmak olan yarışmada dereceye girecekleri cazip armağanlar bekliyor. Para ve çeşitli bilişim ürünlerinden oluşan ödüllerin maddi değeri 3 - 4 bin doları bulacak. Ayrıca dereceye giren yarışmacılar, Microsoft'un yaz okulundan yararlanma hakkı kazanacak ve firmanın 'beta tester'ı olacak. Böylece Microsoft'un daha piyasaya sürmediği programlarını önceden kullanarak, deneyimlerini Amerika - Seattle'daki Microsoft merkezine rapor edecekler.
     
Sabancı: Kendini geliştirmek isteyenlere büyük şans
     Katılımcılar, toplantı bitimi görüşlerini açıkladı.
     Dilek Sabancı (BİTEK - O Yönetim Kurulu Onursal Başkanı): Bilgisayar teknolojileri artık kaçınılmaz bir yere sahip. Kendini geliştirmek isteyen gençlere şans verilmeli.
     Tosun Terzioğlu (Sabancı Ü. Rektörü): Yetenekli gençleri ortaya çıkartmayı umut ediyoruz.
     Haluk Maga (Microsoft Genel Müdürü): Biz eğitime ve eğitimle ilintili birçok projeye olduğu gibi bu projeye de çok inanıyoruz.
     İlter Çelik (Batı Koleji Kurucu Temsilcisi): Yazılım ihracından Hindistan yılda 14 milyar dolar, İsrail 8 milyar dolar, İrlanda ise 6 milyar dolar kazanıyor. Türkiye'nin de bu ülkeler arasında yerini almasını istiyoruz.
     Zafer Gürel (Advancity Yönetici Ortağı): Bu organizasyonun genç yetenekleri ortaya çıkaracağına inandık. Bütün altyapıyı hazırlıyoruz.
      GÜNCEL


‘Kızkalesi cesetleri bana konuşacak’
Bir uçak asker, bir uçak silah
Devleti kurtarmak için define avına çıktılar!
5 bin deprem sanığına AF!
Poyraz, gemiyi karaya çıkarttı
İpleri kopan Varyag Ege’de sürükleniyor
Dormen Tiyatrosu neden kapatıldı?
10 BİN GENÇ bilişimde buluşacak
Cevap ve düzeltme hakkı gecikmemeli
‘Siyami Ersek’e el koyacağız’
Uyanıklar, aynı malı sekiz kere sattılar!
Danimarkalı çocuklar
Hoca’ya gülecek

Kitap kurtları işbaşında!
DHKP-C ve PKK parası bloke edildi


 SAYFA BAŞI 

© 2001 Milliyet