30 Aralık 2001 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
İşte yüzüklerin çocuğu

Elijah Wood’un müzik videolarında küçük rollerden, dünyanın en çok tanınan genç aktörü olmaya uzanan hikayesi... Bebek yüzlü aktör sanıldığı kadar bebek değil. İçki ve sigaraya düşkün ve kadınlardan "korkması gerektiğinin" farkında...

     "Yüzüklerin Efendisi" üçlemesinin ilk filmi "Yüzük Kardeşliği" tüm dünyada sinemalarda fırtına gibi eserken üç filmin de yıldızı olan 20 yaşındaki Elijah ("ilayca" okunuyor) Wood’un kariyerinde de yeni bir sayfa açılıyor. Genç yıldızın yüzünü ilk kez 1990’ların başında, ünlü şarkıcı ve dansçı Paula Abdul’ün "Forever Young" adlı videosunda görmüştük.
     O günden bugüne çok yol kat etti ve kuşağının en çok iş yapan aktörlerinden biri oldu. Ünlü sinema eleştirmeni Roger Ebert bir keresinde onun için "Hollywood tarihinde kendi yaş grubundaki en yetenekli aktör" diye yazmıştı.
     
     Aşktan uzak duruyor
     Arkadaşlarının Lij, Elwood, Monkey ve The Funny gibi takma adlarla çağırdıkları oyuncu 20 yaşına geldiği halde hâlâ bir çocuğun yüzüne sahip. Herkesin dediği gibi o garip mavi gözleri ve bakışları da ona bu dünyanın dışından bir görünüm veriyor. O kendisini yaşından daha olgun bulduğunu söylüyor. Yaşıtı pek çok aktöre göre fazlasıyla olgun. Hollywood partilerinden ve prömiyerlerden genellikle uzak duruyor. Kendisinin oynamadığı filmlerin galalarına gitmeyi aptalca buluyor. Ünlü bir genç olarak nasıl bir hayat yaşadığı sorulunca, Hobbit Frodo’yla hayatı sevmek, yiyecek-içeceklere, arkadaşlığa ve hayatın basit zevklerine tutku ile bağlı olmak gibi ortak zevkleri olduğunu ekliyor.
     Hollywood’da "Mark Hamill sendromu" olarak bilinen bir şey vardır. Mark Hamill, "Yıldız Savaşları"nın Luke Skywalker’ını oynayan aktör. Bu sendrom "dev bir prodüksiyonda, unutulmaz bir rol alıp kariyeri boyunca bu rolle anılmak" olarak açıklanabilir. Herkes bugünlerde Elijah’ya bu sendromdan korkup korkmadığını soruyor. Cevabı hep "Tabii ki hayır. Ben sürekli yeni ve farklı rollerde oynuyorum" oluyor.
      Genç yaşına rağmen içki, kahve ve sigarayı çok seven Wood’a en çok kız arkadaşları soruluyor tabii. Bir ara adı Mamas and Papas’ın bu yıl ölen üyesi John Phillips’in model ve aktris kızı Bijou ile anılan aktör bu konuda sessiz. Durumu şöyle açıklıyor: "Evet birkaç ünlünün telefonu var bende. Brooke Shields ve Salma Hayek mesela. Ama onları aramak konusunda pek rahat hissetmiyorum kendimi. Abim bana ‘kadınlardan uzak dur’ demişti. Bu söze sadığım. Başımı kolayca derde sokabilirim. Hem aktör olduğum için her şey daha zor. Kızlar beni yalnızca ben olduğum için beğenmiyor."
     Wood’un hayatında sinemadan sonraki en önemli şey müzik. Ne zaman müzikten bahsedilse gözleri parlıyor. "Kimin videosunda oynamak isterdiniz?" diye sorulunca "Beastie Boys, onların videoları çok eğlenceli ya da Spike Jonze’nin yönettiği her şey... O bir dahi, onunla çalışmayı çok isterim" diyor. Peki "Yüzüklerin Efendisi"ne gelene kadar kimlerle çalıştı?
     Elijah Jordan Wood ilk okula başladığında müziğe meyilliydi. Okulda pek çok müzikalde rol aldıktan sonra annesi onu bir modellik ajansına yazdırdı. 6 ay sonra da birlikte Los Angeles’a uluslarası bir modellik ve yetenek yarışmasına gittiler. Orada kendisine bir menajer buldu ve ilk işi bahsettiğimiz Paula Abdul videosu oldu. Dikkatleri, Barry Levinson’ın dört dalda Oscar’a aday olan filmi "Avalonöda oynadığında çekti. İlk başrolü ise "Cennetöteydi. Birbirinden uzaklaşmış Melanie Griffith-Don Johnson çiftini birleştiren çocuk rolündeydi. Tüm eleştirmenler bu berbat filmdeki tek iyi şeyin "bu yeni çocuk" olduğunda hemfikirdi. Ardından "en sevdiğim filmim" dediği "Radio Flyer", Mel Gibson’la "Forever Young", Macaulay Culkin’le "İyi Evlat" ve Bruce Willis’la oynadığı "Kuzey" geldi. Bu filmlerin hepsinin en iyi tarafı Elijah’tı.
     
     "Buz Fırtınası"nda da o vardı
     Her zaman bir çocuk yıldız ve "ergenlerin sevgilisi" olmaktan özellikle kaçınan Elijah’nın kariyerinin en büyük hatası 1996’da "Flipperöda oynamasıydı. Hatasının farkında ama bu rolü bir kerecik yunuslarla yüzebilmek için kabul ettiğini söylüyor. Ang Lee’nin muhteşem filmi "Buz Fırtınası" ise hem onun hem de diğer aktörlerin kariyerlerinin en iyi filmlerindendi. Elijah karışık Mikey Carver rolünde unutulmaz bir portre çizdi.
     Bugün 20 yaşında olan oyuncu hiç liseye gitmedi. Ama bu eksikliğini Robert Rodriguez’in lisede geçen kült korku filmi "Fakülte" ile kapadı. Bu film ve "Derin Darbe" aynı zamanda aktörün en çok gişe yapan filmleri oldu.Wood, 1999’da çok geniş gösterim imkanı bulamayan üç filmde rol aldı: "The Bumblebee Flies Anyway", "Black and White" ve "Chain of Fools". James Toback’in "Black and White"ı bir bağımsız film olarak eleştirmenlerce çok beğenildi. Bu filmde Robert Downey Jr., Jared Leto, Brooke Shields ve Mike Tyson’la birlikte oynadı. "Chain of Fools"un kadrosu daha da ağır: Lara Flynn Boyle, Salma Hayek ve Jeff Goldblum var bu filmde. Sonrası mı? Sonrası tarih işte...
     
Test kaseti hazırladı, Frodo rolünü kaptı
     Wood’un "Yüzüklerin Efendisi"ndeki Hobbit Frodo rolünü kapma hikayesi ilginç. Yönetmen Peter Jackson’ın seçmeler düzenleyeceğini duyar duymaz bir mağazaya gidip bir Frodo kostümü alıyor. Bu kıyafetle Hollywood tepelerine çıkıp bir test videosu hazılayarak bunu Jackson’a yolluyor ve 270 milyon dolarlık üçlemenin merkezindeki Frodo rolünü alıyor. "Yüzük Kardeşliği" onu çok ünlü ve gözde bir genç aktör yaptı. Film gösterime girdiğinde jean markası GAP onun 18 metrelik posterinin Los Angeles’ın meşhur Sunset Bulvarı’nın ortasındaki bir binaya astı. Üç "Yüzüklerin Efendisi" filmi de aynı anda çekildiğinden 400 günlük çekimler ve ardından gelen tanıtım organizasyonları Wood’u çok yormuş. Aklında bir süre spot ışıklarından uzak durmak var. "Oliver Twist"in televizyon adaptasyonunda oynamak için 1997’de gittiği İrlanda’ya dönüp orada dinlenmek istiyor. Ona göre İrlanda "Tanınmadan bira içip, dağlarda gezebileceği bir yer."
      PAZAR


"Türk erkekleri biraz oynak..."
İşte yüzüklerin çocuğu
‘Kamp yaparken aklımıza geldi’
Rakının kitabı yeniden yazıldı
2002'de hükümete rahat yok
Bağımsız filmler İstanbul sinemalarında
"Bilgi"li baba-oğul
Hindi ile ne içmeli?
Noel Baba geyiği
Bu yıl lezzetli geçti
DVD / Selim BOY
What Now Becaud...
Yeni yılda bol şans uzun boylu, koyu renk saçlı erkekten
Tel Aviv, Kudüs ve Fazıl Say
"Perde Arkası"nın çileli tutkusu
Beş tazılı Noel


 SAYFA BAŞI 

© 2001 Milliyet