20 Ocak 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Refika’nın zeytinyağı

Adatepe Köyü’nde geleneksel yöntemlerle üretilen zeytinyağının şişesini, köylülerin hâlâ adına türkü yaktığı Rum güzeli Refika’nın resmi süslüyor

     ÖNAY YILMAZ

     Yani öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı / yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin / hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil / ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için / yaşamak yani ağır bastığından..."
     Nazım Hikmet’in "Yaşamaya Dair" adlı şiiri beş arkadaşa yol gösterir. Bir zeytinyağı ülkesinde en iyi, en kaliteli zeytinyağını yapmak için yolları Adatepe Köyü’ne düşer.
     Araştırmaları sonucunda, geleneksel zeytinyağı üretim tekniğinin en üstün sonucu verdiğini görürler. Şimdi terk edilmiş bir haldeyken restore edip yeniden faaliyete geçirdikleri eski bir fabrikada üretim yapıyorlar. Ürettikleri yağları başlangıçta sadece eşe dosta hediye etmekle yetiniyorlarken, zeytinyağı çok beğenilip arkadaşlardan gelen talep artınca işi ticari bir şekle sokmaya karar verirler. Özel cam şişelerde piyasaya sürdükleri yağa da köyün ismini verirler: Adatepe...
     
Dünyanın en eski zeytinliği
     Çanakkale-İzmir karayolu üzerindeki Küçükkuyu İlçesi’ne bağlı Adatepe Köyü, zeytinyağı tutkunu beş arkadaşın deyimiyle "Yüksek duvarların ardına gizlenmeye çalışan taş evleri ve serin gölgeli sokaklarıyla Kazdağları’nın eteklerinde geçmişten kalma bir fotoğraf gibi"... Koruma altına alınan, tepesinde Zeus Sunağı’nın bulunduğu köy, eski görkemli günlerine geri dönme savaşı veriyor. Zeytinlikler her ne kadar uçsuz bucaksız görünüyorsa da son yıllarda tatil evleri yapmak isteyen kooperatifler tarafından yağmalanmış. Yine de dünyanın en eski zeytinliklerinden biri, en doğal haliyle hâlâ bu bölgede bulunuyor.
     Bu beş arkadaş, Küçükkuyu’daki üretim merkezlerinin içinde ayrıca Türkiye’de türünün ilk örneği olarak bir de "zeytinyağı müzesi" açarlar. Bunun için de tarihi sabunhane binasını restore ettirirler. Bir yandan kuru baskı yöntemiyle üretime devam ederken, öte yandan civar köylerden toplanmış zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimine ilişkin çeşitli araç, gereç ve aksesuvar fabrika binasında sergileniyor. Müzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kapları, çeşitli folklorik objeler yer alıyor. n
     
Etiketteki güzel Refika’nın öyküsü
     Adatepe Köyü’nde 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında "Refika" takma adıyla bir Rum güzeli yaşarmış. Refika’nın güzelliği ve iyilikseverliği Adatepe’nin yanı sıra çevre köylerde de dillere destan olmuş. Zeytin zamanı Refika’nın çalıştığı tarlada köylüler hem zeytin toplar hem de Refika’nın şarkılarını dinlermiş.
     Birinci Dünya Savaşı’na kadar Türk ve Rum cemaatleri, Adatepe Köyü’nde barış içinde yaşarmış. Ancak savaş Adatepe’ye de felaket getirmiş. Köyün Rum ve Türk cemaatleri arasında önceleri soğukluk, daha sonra karşılıklı çatışmalar başgöstermiş. Bu kargaşaya rağmen Refika, yine de Türkler arasında sevilmeye devam etmiş. Ancak savaş sonunda Türk ve Yunan hükümetleri arasındaki anlaşma sonucunda Refika da diğer Rumlarla birlikte Yunanistan’a yerleşmek zorunda kalmış. Refika’nın köyden ayrılışı Türkler arasında büyük bir üzüntüye yol açmış. Onun adına türküler yakılmış, özellikle düğünlerde onun adına danslar edilmiş. Bu gelenek Adatepe’de hâlâ devam ediyor. Refika’nın Yunanistan’ın ilk güzellik kraliçesi olduğu yönünde de rivayetler bulunuyor.
     
Kurucu ortaklar
      Mahmut Ş. Boynudelik: Robert Kolej ve Ankara Üniversitesi (A.Ü) Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Uluslararası İlişkiler Mezunu. Adatepe Zeytinyağları’nın yaratılmasını başardı. Halen Adatepe’de yaşayarak üretim ve Adatepe Zeytinyağı Müzesi sorumluluğunu yürütüyor.
      Erhan Şengel: Pertevniyal Lisesi ve Gazetecilik Fakültesi mezunu. Reklamcı. Adatepe ürünlerinin estetik görüntü ve pazarlamasından sorumlu.
      Haluk Yurtkuran: Robert Kolej ve A.Ü. SBF Uluslararası İlişkiler mezunu. Adatepe ürünlerinin yurtiçi ve yurtdışı pazarlanması ve satışından sorumlu.
      Dr. Zerrin İren Boynudelik: ODTÜ Sosyoloji ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü mezunu. Aynı bölümde öğretim üyeliği görevini sürdürüyor. Müzeyle ilgili akademik araştırmalar yapıyor. Mahmut Ş. Boynudelik’le evli.
      Serdağ Yurtkuran: Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi mezunu. Adatepe Zeytinyağları’nın tanıtımı ve uygulama alanlarının genişletilmesine katkıda bulunuyor. Haluk Yurtkuran’la evli.
      PAZAR


‘Saha dışında futbolu sevmem’
‘Ortalık çakallarla dolu’
Refika’nın zeytinyağı
"Komikaze diye eğlence programı teklif ettiler!"
Komedilerin sinir adamları
"Bundan sonra TRT’yle çalışmam!"
"Zaman-sız" sergi
Çölde altı yıldızlı çevreci otel
Türkiye’nin ilk kültür-sanat gazetesi çıktı
Yorganın iktidarı
Likörler nefis oldu
Hem mutfakta hem müşterilerde füzyon
DVD / Selim BOY
Kehribar’ın yeni imajı
Erkekleri nikah masasına oturtmanın sırları
Kudüs’ten...
Ali-Marco
İki Kemal Sunal kitabı
Beyaz Saray’da bir öğleden sonra


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet