24 Ocak 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Haberiniz olsun

Orda burda şurdadır
     Tam da Finans Bank’ın koleksiyonunun satılma tartışmaları devam ederken SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik, Kültür Bakanlığı’na bir soru önergesi verdi. Plastik sanatlarla ilgili soru önergesini Kültür Bakanı İstemihan Talay, yanıtladı yanıtlamasına ama durum pek iç açıcı değil. Çeşitli dönemlerden çeşitli Türk sanatçılarına ait olan toplam 107 tablo ortada yok. "Ankara Resim Heykel Müzesi’nin kuruluş yıllarında Milli Kütüphane koleksiyonu ile Türk Ocağı binasından listeler üzerinden 1978 ve 1980’li yıllarda teslim alınan ve çeşitli Türk ressamlarına ait, bulunamayan eser sayısı Milli Kütüphane koleksiyonundan 25, Türkocağı koleksiyonundan 69, Bakanlığımız koleksiyonundan 13 adet olmak üzere toplam 107 adettir" açıklaması yapan Bakan’ın yorumu da şöyle: " Bu eserlerin bulunamaması maddi değerlerin yanında milli ve kültürel varlıklarımızın korunması açısından onarılamayacak büyük bir kayıptır". Yani gitti gider demek mi bu?
     
Asena yalanladı
     Adam Yayınları için "Zor durumda, o kadar ki yazarlarını satıyor" şeklindeki söylenti ve haberlere ilişkin Adam Yayınları adına İnci Asena bir basın açıklaması yaptı. Asena’nın gönderdiği açıklamada şunlar yer aldı: "Nâzım Hikmet’in varisi Mehmet Hikmet Ran, 2000 sonbaharında Adam Yayınları’ndan ayrılmak istediğini ihtar etti. Sözleşme 11 Aralık 2001’de sona erdi. Adam Yayınları’nın Orhan Veli - Bütün Şiirleri ile ilgili sözleşmesi halen yürürlüktedir. Aziz Nesin’in bütün kitaplarının telif hak ve gelirlerine sahip olan Nesin Vakfı adına, oğlu Ali Nesin ile yapılan sözleşme de aynı şekilde yürürlüktedir. Fethi Naci ile toplu yapıtları için Adam Yayınları’nın herhangi bir sözleşmesi yoktur. Dolayısıyla yazar, dilediği yayıneviyle anlaşabilir. Şair Metin Eloğlu Adam Yayınları ile bütün yapıtları için anlaşma yaptı. Ölümünden sonra hiçbir varisine ulaşılamadı, varisler de yayıneviyle ilişki kurmadılar. Eloğlu halen yayınevimizin sözleşmeli yazarıdır."
     
Ortalık U2’ya kesti
     "All That You Can’t Leave Behind" isimli son albümleri ile de harikalar yaratan İrlandalı rock grubu U2, Rolling Stone okurlarının ve eleştirmenlerinin ödüllerini de topladı. 2001’in en iyilerini seçmek için okurlarına başvuran Rolling Stone sonuçları açıkladı. Britney Spears, Gorillaz, Sum 41, Bob Dylan, Elton John gibi isimlerin de ödüllendirildiği oylamada, U2 açık arayla önde. En iyi grup, en iyi sanatçı (Bono), en iyi albüm, en iyi turne, en iyi performans ödülleri... Eh bundan iyisi can sağlığı.
     
"Ölüm ve Kız" ve de Pera
     Özel tiyatroların bazıları artık kabak tadı veren "ekonomik kriz" yüzünden kapanırken daha gözü kara olanlar yeni tiyatrolar açıyorlar. Altı yıllık Pera Güzel Sanatlar Tiyatro Okulu bunlardan biri. "Tiyatro Pera" 20 Ocak’ta yapacakları prömiyerle perde diyor. Şilili yazar Ariel Dorfman’ın "Ölüm ve Kız" oyununu Nesrin Kızılkaya yönetiyor. Ayşe Lebriz, Devrim Nas ve Yetkin Dikinciler ise "döktüren" takımdan. Roman Polanski tarafından sinemaya da uyarlanan oyun daha önce de sahneye konmuş ve başrolü Işık Yenersu oynamıştı.
     
Fethedilme sırası Fransa’da
     Türkiye’de de ilgi gören "Cahil Periler" filmiyle İtalya’da ortalığı kasıp kavuran ve de gişe rekorları kıran Ferzan Özpetek belli ki yeni filmi "Aile Tablosu" ile de aynı başarıya ulaşacak. "Cahil Periler" de İtalyan oyuncuların yanı sıra bizden Serra Yılmaz ve Kargo’nun solisti Koray Candemir gibi isimler oynamıştı. Özpetek’in "Aile Tablosu" filmi Fransa’da gösterime girdi ve beğenildi. Le Figaro gazetesi de hem filmden hem de Ferzan Özpetek’ten övgüyle bahsetti. "Türk kökenli Özpetek, Doğu ile Batı arasında köprü kuruyor" diyen gazetede genç yönetmenin kısa bir söyleşisi de yayımlandı.
     
Adaylar yok sunucu var
     "Yüzüklerin Efendisi" ve "A Beautiful Mind" dışında aday filmlerin bile belli olmadığı Oscar ödüllerinin sunucusu açıklandı: 94, 96 ve 99 yıllarında da sunuculuk yapan Whoopi Goldberg. 46 yaşındaki karaderili yıldız bu durumdan çok memnum ve mutlu olduğunu söyledi ama hangi filmleri sunacağı hakikaten meçhul. Gene de kötümser olmamak lazım; 20 Ocak’ta verilecek Altın Küreler’de durum biraz daha netlik kazanacak.
     
Le Monde Diplomatique
     Yayın hayatına 21 yıldır devam eden siyaset ve kültür yayını aylık gazete Le Monde Diplomatique, Mart 2002’den itibaren tamamen Türkçe olarak çıkıyor. Okuyan Us Yayınları tarafından yayımlanacak olan Le Monde Diplomatque Türkiye, aylık gazete yayınının dışında Le Monde Diplomatique’in dünya çapında yürüttüğü yayın ve etkinliklere paralel bir şekilde yayımlanacak. Dünyada her ay toplam 1,5 milyon civarında basılan Le Monde Diplomatique, önemli akademisyen ve entellektüelleri de bir araya getiriyor.
     
Doğmamış bebeğe baba
     Yıllarca beraber yaşadığı Hugh Grant’tan ayrılan ama hamile kalınca bebeğe babalık yapmasını teklif eden Liz Hurley’in bebeğinin babası konusunda dedikodular tam gaz. Bir internet sitesinin iddiasına göre bebeğin babası "Friends / Sıkı Dostlar" dizisinin oyuncularından Matthew Perry. İkilinin geçen yıl "Serving Sara" filmini çekerken yakınlaştıkları söyleniyor. Ama Liz Hurley şiddetle karşı çıkıyor. Basın sözcüsü aktrisin "İş dışında Perry ile hiçbir ilişkim olamaz" dediğini duyurdu. Bebeğe ille de bir baba lazım mı ki?
     
      KÜLTÜR & SANAT


Her yerde kar var
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Bir de çınar olursa...
Çehov’un bahçesi
Sanatın bağımsızlığı
Yeni başlayanlar için The Cure
Sitcom’ların pamuk prensleri
Fotoğrafın sessizliği
Tanıdık bağımsızlar fihristi
Bir milenyum düşçüsü
Cemal Nadir 100 yaşında
Müzik sesle uçar
Estetik röntgen mütehassısı
İhmal edilen kadın
Oyunun bin bir yüzü
Kırık kahkaha
Nevzuhur
Yüz yıldır uyuyan figürler
Dişi sinek sokunca acıtır
Mavi tutku
Alicia harikalar diyarında
Tasarımda Anadolu
Başlarken...
Oyuncunun günlüğü
Açık kronoloji
Hayat atölyesi
Chomsky’nin kürsüsü
Aşkolsun!
Mazeret kâğıdınızı aldınız mı?
Kütüphanenin ışıkları
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet