24 Ocak 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Yeni yayınlar

     Bir dilbilimci hikâyesi / Ferenc Karinthy
     Çeviri: Aysel Bora / Doğan Kitapçılık / Roman Fiyatı: 6.000.000 TL.
     Helsinki’de toplanacak bir dilbilim kongresine gitmek üzere uçağa binen, ama yolculuğun sonunda kendisini, anlamadığı bir dilin konuşulduğu tanımadığı büyük bir kentte bulan Budai adlı bir dilbilimcinin hikayesinin anlatıldığı kitap, Aysel Bora çevirisiyle yayımlandı. Ne bildiği onlarca yabancı dil ne de kentin dilini çözmek için başvurduğu sınanmış yöntemler, Budai’nin bu tuhaf dilin tek bir kelimesini anlamasına bile yetmez. Kendisine bir çıkış yolu bulmak için umutsuzca çırpınırken çevresindeki iletişimsizlik duvarı daha da yükselir.
     
     Cehennemde Bir Ada / Gülseren Engin
     Remzi Kitabevi / Roman / Fiyatı: 9.000.000 TL.
     II. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında, İstanbul’da geçen bir roman ‘Cehennemde Bir Ada". Bir ateş denizine dönüşen dünyada savaş dışı kalmayı başarmış Türkiye’de, göç yollarının kesiştiği ve o sıralar sakin bir liman görünümünde olan İstanbul’da dört çocuğun gözüyle savaş anlatılıyor. "Hepimiz küçük birer çocuktuk savaş başladığında. Ortasında yaşadığımız cehennemi oyun sanıyor, onda oyun keyifleri arayarak büyümeye çabalıyorduk."
     
     İmparatordan Bir Armağan / Therese Park
     Aykırı Yayınları / Çeviri: Gülçin Aldemir / Roman / Fiyatı: 6.750.000 TL.
     Savaştan söz edildiğinde cephede silah elde çarpışan erkekler mi, yoksa cephe gerisindeki silahsız kadınlar mı daha büyük felaketlerle karşılaşır? Kitap, cevabı erkeklerden yana veren okurların fikrini değiştirme iddiasında. Savaş sırasında işgal edilen Asya ülkelerindeki kadınlardan söz ediliyor. Bu kadınlar savaş sırasında askerlerin cinsel ihtiyaçlarını karşılamak üzere seks kölesi olarak kullanılmış.
     
     Kuşatma Altında Irak / Anthony Arnove
     Everest Yayınları / Çev: Mehmet Harmancı / İnceleme / Fiyatı: 6.000.000 TL.
     "Kuşatma Altında Irak / Yaptırımların ve Savaşın Ölümcül Etkileri", aralarında Noam Chomsky, Robert Fisk, Denis J. Halliday, Edward W. Said gibi yazar ve araştırmacıların bulunduğu pek çok ismin söyleşi, inceleme ve konuşma metinlerinden oluşuyor. ABD tarafından uygulanan yaptırımların Iraklılar üzerindeki etkisini anlatan kitap, demokrasi, insan hakları, eğitim, sağlık gibi nedenlerle yapılan savaşların başlıca mağdurları olan çocuklar ile karşı karşı karşıya bırakıyor okuru.
     
     Böceklerin Yaşamı / Viktor Pelevin
     Dost Kitabevi / Çeviri: Tuncay Uğurlu / Roman / Fiyatı: 4.750.000 TL.
     Duyargaları tüm tehlikelere açık karıncalar, iki dirhem bir çekirdek kızböcekleri, kozasında kıvranan krizalitler ve ışığa uçan pervaneler... Hepsi de yeni dünyanın vaat ettiği ışıltılı geleceği beklerken çoğalan zamanın, gitgide seyrelen bir irtifanın sakinleri... Sovyetlerin yıkılmasından sonraki Rus toplumunun açmazlarından beslenen görkemli ve doyumsuz bir anlatı. Arthur ve Nataşa’dan Gregor Samsa’ya, Pelevin’den Kafka’ya sıkı bir selam!
     
     11 Eylül / Gerçeğin Çölüne Hoş Geldiniz / Volkan Yaraşır
     Gendaş Yayınları / İnceleme / Fiyatı: 3.000.000 TL.
     Kitap, Noam Chomsky’nin deyimiyle "uluslararası terörizimle resmi olarak her boyutta ilişki içinde olan ve uluslararası terörizme olan bağları rakiplerini utandıracak..." aşamaya ulaşmış ABD’yi genel bir çerçevede ele alıyor. Yazar, "ABD’nin Latin Amerika’dan Afrika’ya, Orta Doğu’dan Uzak Doğu’ya kriz bölgelerindeki rolü görüldüğünde 11 Eylül’e nasıl gelindiği de anlaşılıyor" yorumuyla "Gerçeğin Çölüne Hoş Geldiniz" diyor.
     
     İkinci Perde / Haldun Dormen
     Oğlak Yayınları / Anı / Fiyatı: 9.000.000 TL.
     "...Sonra hep birlikte yürüyerek, daha doğrusu yılankavi bir çizgi çizerek öne doğru ilerledik ve bizleri ayakta alkışlayan seyircimizi selamladık. Bir daha tekrarlanması çok güç, mucizevi bir andı bu." Birinci perdesi de antraktı da başarılarla dolu bir hayatın, tiyatro ve TV oyunculuğu ile, yönetmenlikle, öğretim üyeliğiyle, sanat danışmanlığıyla başarıdan başarıya koşan bir ustanın anılarla dolu kitabı.
     
     Altın / Blaise Cendrars
     Çeviri: Nuriye Yiğitler / Roman / Fiyatı: 5.000.000 TL.
     Yazılalı neredeyse seksen yıl olan kitap, kırk dile çevrildi. Roman, altına hücumun hikâyesi. Yeni Dünya topraklarındaki bütün mülkiyetini bir anda kaybeden General Johann August Suter’ın olağanüstü hikâyesi, Avrupa’da birçok kez izinsiz olarak filme alındı, büyük davalara konu oldu. "Altın", 9 yıl sonra Hollywood’un da ilgisini çekti.
     
     Her Sakaldan Bir Kıl / Murat Çulcu
     E Yayınları / İnceleme / Fiyatı: 9.000.000 TL.
     "Her Sakaldan Bir Kıl / Türkiye’de Mafia’laşmanın Kökenleri 1" isimli kitap, gazeteci Murat Çulcu’nun incelemesi. Çulcu, mafya olgusunu "merkezi otoriteye karşı yerel güç odaklarının direnişi" olarak tanımlıyor. Yazar, yerel güç odaklarının yapılanmasını "Beylikler Dönemi"nden başlayarak günümüzdeki iktidar yapılanmalarına kadar getiriyor.
     
     Sessizliğin Anarşisi / Işık Ergüden
     Kaos Yayınları / Deneme / Fiyatı: 2.250.000 TL.
     Hayatın bütün ilişkilerine sinen ve üstünkörü bir bak<ışla göremediğimiz güç ve iktidar kabullenişlerini, içimizdeki iktidarı, gündelik yaşamımızdaki ayrıntılar üzerinde durarak sorgulayan bir kitap. Kitle ve iktidar, birey ve toplum, otorite ve özgürlük, boyun eğiş ve isyan geriliminin genel zemini üzerinde ele alan kitap, insanı, ses, söz, görüntü, gürültü ve hareketin tutsak edici tahakkümüne karşı çekilmeye, sessizliğe ve düşünmeye çağırıyor.
     
     Sanatın ve Sosyolojinin Ruh Hali / Ali Akay
     Bağlam Yayınları / İnceleme / Fiyatı: 5.500.000 TL.
     Sanat ve sosyoloji son yıllarda giderek birlikte işlemeye başladı. Sanatçılar sosyolojik çalışmalar, sosyologlar da sanat üzerine araştırma ve çalışmalar yapıyorlar. Sosyolog Ali Akay da "Sanatın ve Sosyolojinin Ruh Hali" isimli kitapta, söz konusu ikili beraberliği ve bunun "krizi"ni ele alıyor. Kitapta, "Sosyal Siyasetin Mekânı", "Sanatsal Duruşlar" ve " Sanatçı ve Çalışmalar" başlıkları altında sanatın ve sosyolojinin krizinin ardındaki birliktelikler ve yatay geçişler ele alınmış.
     
     Osmanlı Meclisinde Bir Ermeni Mebus / Krikor Zohrab
     Aras Yayınları / Çeviri: Dr. Hermon Araks / Öykü - Fiyatı: 6.000.000 TL.
     II. Meşrutiyet 1908’de ilan edildiğinde, Osmanlı halkını oluşturan bütün unsurlar için daha güzel bir gelecek hayali tazeleniyordu. Krikor Zohrab bu ortamda Meclis - i Mebusan’a girerek, üç dönem, İstanbul Mebusluğu yaptı. İstanbul Ermenileri arasında 1890’lı yıllarda hakim edebi tür olarak beliren realizm akımının öncülerinden biri olan Zohrab, öykülerinde eğitim görmemiş, korumasız insanların yanında saf tutar ve toplumun dikkatini bu insanların trajedisine çekmeye çalışır.
     
Dünya şairi Nâzım Hikmet
     Nâzım kitapları / Yapı Kredi Yayınları
     Yapı Kredi Yayınları, Nâzım Hikmet’in şiirlerini yayımlamaya başladı. 2002 Haziran sonuna kadar tüm şiirlerini yayımlayacak olan yayınevi, böylelikle "835 Satır", "Benerci Kendini Niçin Öldürdü?", "Kuvayi Milliye", "Yatar Bursa Kalesinde", "Memleketimden İnsan Manzaraları", "Yeni Şiirler", "Son Şiirleri" ve "İlk Şiirler" adı altında toplanan Nâzım şiirlerini, şairin doğumunun 100. yılında okurlarıyla bir kez daha buluşturacak
     
     Dünya Şairi Nâzım Hikmet / Nedim Gürsel / Can Yayınları
     Şairin yapıtı ve siyasal kimliği üzerine bir inceleme niteliğinde olan kitap, Nâzım’ın geleneksel Türk edebiyatıyla kurduğu ilişkiler yumağını da ayrıntılarıyla ele alıyor. Gürsel’e göre de bu incelemenin önemi, şairin, Türk şiirinde yol açtığı yenilikçi hareket ve gelişiminin belli bir evresinde geleneksel Türk edebiyatı ile kurduğu bağa vurgu yapması. "Nâzım Hikmet, hergün biraz daha küçülen yaşlı dünyamızın en genç şairidir."
     
     Romantik Komünist / Saime Göksu, E. Timms / Doğan Kitap
     Şairin 1902’de doğuşundan 1963 yılında Moskova’da sürgündeyken ölmesine kadar, tüm yaşamını anlatan kitap, Nâzım Hikmet hakkında herhangi bir dilde yazılmış ilk kapsamlı biyografi. Kişisel tanıklıklardan ve yeni arşiv belgelerinden hazırlanan bu çalışma ile siyasi cesaret ve sanatsal yaratıcılığın nasıl birleştiği görülüyor.
     
     Nâzım Hikmet’in Son Yılları / Zekeriye Sertel / Remzi Kitabevi
     Nâzım Hikmet’i en iyi tanıyan kişilerden biri olan ve onunla birlikte yurt dışında uzun süre geçiren Zekeriya Sertel, Nâzım’ın şairliğini, insan yanını ve sanatını anlamak için onun hayatına ait gizli hiçbir şey kalmaması gerektiğine inanarak "Nâzım Nikmet’in Son Yılları"nı hazırladı. Sertel, bu kitabında, Nâzım’ın, 1950’den sonra Sovyetler Birliği’ndeki hayatı, çalışmaları, yaşadığı sıkıntılar ve ilişkileri hakkında bütün bildiklerini anlatıyor.
      KÜLTÜR & SANAT


Her yerde kar var
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Bir de çınar olursa...
Çehov’un bahçesi
Sanatın bağımsızlığı
Yeni başlayanlar için The Cure
Sitcom’ların pamuk prensleri
Fotoğrafın sessizliği
Tanıdık bağımsızlar fihristi
Bir milenyum düşçüsü
Cemal Nadir 100 yaşında
Müzik sesle uçar
Estetik röntgen mütehassısı
İhmal edilen kadın
Oyunun bin bir yüzü
Kırık kahkaha
Nevzuhur
Yüz yıldır uyuyan figürler
Dişi sinek sokunca acıtır
Mavi tutku
Alicia harikalar diyarında
Tasarımda Anadolu
Başlarken...
Oyuncunun günlüğü
Açık kronoloji
Hayat atölyesi
Chomsky’nin kürsüsü
Aşkolsun!
Mazeret kâğıdınızı aldınız mı?
Kütüphanenin ışıkları
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet