18 Şubat 2002 Pazartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Haberiniz olsun

Milyoner melek
     Sabık model Cameron Diaz, "Charlie’nin Melekleri"nin ikinci filmi için tam tamına 20 milyon dolar alacak. Filmin yapımcıları tarafından da onaylanan bu rakamla genç oyuncu, en son Ocean’s Eleven’da parlayan Julia Roberts gibi en çok para kazananlar kategoriyesine girdi. Cameron Diaz bu filmde aldığı parayla ücretini Tom Cruise, Tom Hanks, Mel Gibson ve Jim Carrey’le de eşitledi. Öte yandan "Charlie’nin Melekleri"nin ikinci filminde Bill Murray’ın olmayacağı ama Lucy Liu ve Drew Barrymore’un imzayı çaktığı gelen bilgiler arasında.
     
Cevdet Kudret’ten Emin Karaca’ya
     Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne "Sintinenin Dibindekiler" isimli araştırma kitabı ile yazar Emin Karaca layık görüldü. Ödül töreni bugün 18.00’de Beyoğlu Cumhuriyet Kitap Kulübü’nde yapılacak. Törenin sunucusu gazeteci yazar Doğan Hızlan. Ödül töreninden sonra ise Prof. Dr. Tahsin Yücel, yazar Sennur Sezer ve Prof. Dr. Afşar Timuçin’in katılımıyla Cevdet Kudret’i anma toplantısı var.
     
İtalyanlar kıpkırmızı
     Yeni kitabı "Kar" ile edebiyat gündemine iyice yerleşen ve iki haftada 76 bin satmak gibi herkesin başaramayacağı bir rakama imza atan Orhan Pamuk’un bir önceki kitabı "Benim Adım Kırmızı" da henüz sahneden çekilmiş değil. Amerika, Fransa ve İngiltere’den sonra İtalya’nın en önemli edebiyat ödüllerinden "Primio Grinzane Cavour"a bu yıl yabancı kitap dalında "Benim Adım Kırmızı" ile Orhan Pamuk layık görüldü. Pamuk ödülünü, 15 Haziran’da, Torino’daki Cavour Şatosu’nda yapılacak törende alacak. "Benim Adım Kırmızı"nın satışları da 171 bini geçti.
     
Erkeklere kıran girdi
     "Toplulukta erkek dansçı sayısı 6, geri kalan 12 kişi kadın. En son erkek dansçımız 4 sene önce geldi. Konservatuvar müdürleri ile bale bölümü başkanlarıyla konuşuyoruz, tanıtımımız da var. Daha ne yapılabilir?" Bu sözler Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Beyhan Murphy’ye ait. Beyhan Murphy erkek dansçı bulmakta zorlandıklarını böyle anlatıyor. Bütün konservatuvarlara duyuru yaptıklarını ve ümitli olduklarını da ekleyen Murphy, "Ben genç bir dansçı olsam bakarım dans alanında neler var? MDT var. Ne yapıyorlar? Birçok yabancı sanatçı ile çalışıyor, heyecanlı işler yapıyor, dans festivallerine katılıyor, dünyayı geziyorlar. Neden gelmiyorlar? Ciddi bir iş var burada. Biraz gözlerini, kulaklarını açmaları gerekiyor" diyor.
     
Bridget Jones’un ikinci günlüğü
     Renee Zellweger, Hugh Grant ve Colin Firth’lü "Bridget Jones’un Günlüğü"nün ikincisi için imzalar atıldı. Helen Fielding’in kitabından uyarlanan senaryo da hazır. Üstelik ikinci kitapta olmamasına rağmen Hugh Grant’ın oynadığı korkunç karakter Daniel de senaryoya uyarlandı. Yapım şirketinden bir yetkili bu durumu şöyle açıklıyor: "Filmin iş yapması için bu üçlüyü bir araya getirmek zorundaydık". Bu arada Zellweger yeni rolü için gene kilo alacak ama ilk filmdeki kadar dobiş olmayacak.
     
Kim takar hain krizi
     Kriz mriz laflarından içimize gına gelmişken güzel bir haber Antrakt Sinema gazetesinden geldi. Yaptıkları bir araştırmaya göre bütün olumsuzluklara rağmen 2001’de sinema seyircisi azalmadı, aksine arttı. 1999 yılında 20 milyon, geçen yıl 25 milyon sinema bileti satılırken bu rakam 2001’de 28 milyon 159 bine yükseldi. Üstelik bir önceki yıla göre daha az sayıda film gösterime girdi. Türkiye ortalamasına bakınca üç kişiye bir sinema bileti düşüyor ama bunun için bile şamda kayısı durumu denebilir.
     
Ada’nın Oscarları
     25 Mart’ta sahiplerinin kucağına varacak Oscarlara yaklaşıldıkça diğer ödüller de adaylarını bulmaya başladı. En son İngiliz Oscarları olarak bilinen BAFTA’nın adayları belli oldu. "Moulin Rouge / Kırmızı Değirmen" 13 dalda adaylıkla en önde. Onu 12 adaylık "Lord of the Rings / Yüzüklerin Efendisi" takip ediyor. "Şrek" ve En İyi Film dalında Altın Küre’yi alan "Beautiful Mind / Akıl Oyunları" da heykelciği kucaklamaya yakın olanlardan. Fransa’yı Oscar ödüllerinde temsil eden "Amelie", dokuz adaylıkla BAFTA’da da var. Tabii en önemlisi, gişe rekorları kıran ve bütün oyuncuların İngiliz olması gibi bir adalılığa sahip "Harry Potter and Sorcerer’s Stone / Harry Potter ve Felsefe Taşı" sekiz adaylıkla yarışta. Bakalım 24 Şubat’ta ödülü evine kim götürecek?
     
Geçmiş olsun!
     İngiliz gazeteleri İngiltere’nin en önemli oyun yazarlarından Harold Pinter’ın gırtlak kanseri olduğunu duyurdu. "The Caretaker," "The Homecoming" ve "No Man’s Land" gibi oyunların 71 yaşındaki yazarı Ulusal Tiyatro’da işlerine hâlâ devam ediyor. Konuyla ilgili olarak da şöyle diyor: "Mart’ın sonuna kadar kemoterapi göreceğim, ondan sonra ne olacağına bakacağız". Hemen iyileşmesi dileğiyle.
     
Sevgililer gününde dostluk kitabı
     Otel Armada 14 Şubat Sevgililer Günü programına katılacak konuklarına Latife Tekin’in son romanı "Ormanda Ölüm Yokmuş"u armağan ediyor. Ayrıca Latife Tekin de orada olacak ve kitabını sevgililer için imzalayacak. Gitmek istiyorsanız sevgiliniz yok diye vazgeçmeyin sakın, sevgili taklidi yapacak birilerini elbette bulursunuz. Sevgililer günü programı daha sonra akşam yemeği, 70’lerin müziği ve dansla devam edecek. (0212 - 683 13 70)
     
Liselilere bedava
     Bilgi Üniversitesi Kuştepe kampusunda gerçekleştirilen "Bilgi’de Sinema"nın, Şubat 2002 programında liseli öğrencilere ücretsiz sinema seansları var. Lise öğrencisiyseniz sömestr tatili boyunca kimlik kartınızı göstererek dört filme ücretsiz girebiliyorsunuz. Liseli gençlerin sinemayla yakınlaşmasını hedefleyen etkinlikte "Billy Elliot", " Hayvan Çiftliği", " Anne Frank’ın Hatıra Defteri" ve " Güle Güle Çocuklar" gösterilecek. Ayrıntılı bilgi için: www.bilgi.edu.tr/sinema
     
     DÜZELTME
     24 Ocak 2002 tarihinde yayımlanan "Tedbili Yayınevi Meselesi" başlıklı haberde yazar Vivet Kanetti’nin, yazar ajanı Barbaros Altuğ ile çalıştığı yazılmıştır. Vivet Kanetti, bağımsız olarak çalışmaktadır, düzeltir, özür dileriz.
     
      KÜLTÜR & SANAT


Cüretkâr aile komedisi
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Haftanın filmleri
Sokağın şiddeti
"Kuş dili mi konuşacağım?"
İş Kule bakireleri
Chomsky neden geliyor?
İz bırakan adam anlatıyor
Alpay eylülü beklemedi
Her eve lazım!
Dergilerde ne var ne yok
Gençler ve kısaları
Almanlar’dan Anadolu dersleri
Oryantalizm cevap peşinde
Tecridi ifade imkânsız
Renkçi ressamın desenleri
Ara’da devam
Bir kaybetme oyunu
"Dedikodulu bir hikâyem yok"
Şoförlükten starlığa
Şehir mobilyaları gelişiyor
İki edebi kaynak
Sevgiden heykeller
Sayılardan heykele
"Requiem"
Geyiğe fon
Haftanın albümleri
Eski rockçılar yeni plaklar
Hitler dizisi
Hayat atölyesi
Kim haklı - kimin hakkı?
"Bozgunda Fetih Rüyası"
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet