18 Şubat 2002 Pazartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Haftanın filmleri

Bu hafta sinemalarda oynayan "Hearts in Atlantis / Gizemli Yabancı", "Atlantis: Kayıp İmparatorluk" ve "Just Visiting / Çılgın Konuklar" filmlerinin eleştirileri.

Hopkins’in sırtladığı film
     "Hearts in Atlantis / Gizemli Yabancı"
     tand By Me" ve "Yeşil Yol" gibi Stephen King uyarlaması olan "Hearts in Atlantis / Gizemli Yabancı", King’in masumiyetin kaybına duyduğu nostaljiyi yansıtıyor. "Shine"ın yönetmeni Scott Hicks ve yazar William Goldman tarafından sinemaya uyarlanan film, artık bir yetişkin olan Bobby’nin geçmişine dönmesiyle başlıyor. 11 yaşında babasız bir çocuk olan Bobby (Anton Yelchin) - tüm çocuklar gibi - doğumgününde bir bisiklet ister. Ancak bencil bir kadın olan annesi oğlunun bu isteğini reddeder ve ona yalnızca bir kütüphane kartı verir. Bobby’nin tek dostu, oyun arkadaşı ve ilk aşkı Carol’dır. Anılarında önemli yer edinen bir diğer kişi ise pansiyonerleri Bay Brautigan’dır (Hopkins). Brautigan, Bobby’ye kibar, erdemli ve cesur olmasını öğretir. Bir psişik olan Brautigan, kimseye söylemediği büyük bir tehlike içindedir. Bobby ise onunla arkadaşlık etmeye kararlıdır. Bu gizemli yabancı, psişik yeteneklerini çocuğa yardımcı olmakta kullanır, büyük otomobillerdeki kara şapkalı adamlara ve kayıp köpekleri duyuran ilanlara dikkat etmesi için Bobby’ye her gün 1 dolar verir. Kalpleri ısıtan bir film olan "Gizemli Yabancı", büyük ölçüde Anthony Hopkins’in performansına dayanıyor.
     (Rita Kempley’den kısaltılarak alındı.)
     
•  Yön: Scott Hicks
•  Sen: Stephen King’in romanından William Goldman
•  Görüntü: Piotr Sobocinski
•  Müzik: Mychael Danna
•  Oyn: Anthony Hopkins, Anton Yelchin, Hope Davis, Mika Boorem, David Morse.
     
     
Atlantis’i kurtarmak
     "Atlantis: Kayıp İmparatorluk"
     Walt Disney’in yeni animasyonu "Atlantis: The Lost Empire / Atlantis: Kayıp İmparatorluk", klasik Disney yapımlarından biraz daha farklı bir çizgide. Şarkılar, komik hayvanlar ve türlü şirinlikler, bu kez yerini Jules Verne’den Indiana Jones’a uzanan esin kaynaklarına sahip bir macera filmine bırakıyor. (Bazıları filmi "Die Hard / Zor Ölüm" ile bile kıyaslıyor ancak ben arada pek bağlantı göremedim.)
     Aslında öykü oldukça basit: Michael J. Fox’un seslendirdiği Nerdy Milo Tatch, bir dilbilimcidir. Tatch’in büyükbabası, ona "Çobanın Günlüğü" adlı antik bir kitaptan bahseder ve bu kitabın içinde kıtanın yerine ilişkin anahtar bilginin var olduğunu anlatır.
     Şansı yaver giden Tatch, kayıp şehir Atlantis’i bulmak için düzenlenen bir araştırma gezisine katılma şansını yakalar ve Komutan Rourke’un liderlik yaptığı, jeologlar, patlayıcı madde, mekanik ve tıp uzmanlarından oluşan keşif ekibiyle yola çıkar. Ekip, dev bir deniz canavarıyla karşılaşınca bir volkanın derinliklerine düşer ve Kral Nedakh ile Prenses Kida tarafından yönetilen Atlantislilerle karşılaşır. Ancak ekibin Atlantis’in yeniden keşfini dolarlara dönüştürmeyi planladığını öğrenen Milo, kent halkını felaketten kurtarmaya karar verir.
     "Atlantisöte diğer Disney animasyonlarının aksine çok az diyalog var. Film, karakterler açısından biraz zayıf kalmakla beraber kaçma kovalamaca sahneleriyle aksiyon duygusu yaratmayı başarıyor.
     (J. Berardinelli’den kısaltılarak alındı.)
     
•  Yön: Gary Tousdale, Kirk Wise
•  Seslendirenler: Michael J. Fox, James Garner, Leonard Nimoy, Cree Sumner, Natalie Strom
•  Sen: Tab Murphy
•  Müzik: James Newton Howard, Diane Warren.
•  
Şövalyeler
     "Just Visiting / Çılgın Konuklar"

     lki 1993 yılında çekilen ve bir büyü sonucu Ortaçağ’dan günümüze gelen iki şövalyenin maceralarını anlatan "Ziyaretçiler" serisinin üçüncüsü olan "Just Visiting / Çılgın Konuklar", eğlenceli bir komedi. Başrollerde gene Jean Reno ve Christian Clavier var. Jean Marie Gaubert’in yönettiği film, ikilinin modern teknolojiyle boğuşmalarından iyi espriler çıkaran ilk filmin yeniden çekimi niteliğinde. Mekân Chicago’ya taşınmış ve diyaloglar tamamen İngilizce. Espriler, daha karanlık ve grotesk olan Fransız orijinaline kıyasla biraz daha ‘aklı başında’. "Evli ve Çocuklu"dan hatırlayacağınız Christina Applegate, bir İngiliz büyücüyü canlandıran Malcolm MacDowell’ı ve Tara Reid de bu "Amerikan" versiyonunda oyuncular arasına katılmış.
     
•  Yön: Jean - Marie Poire
•  Sen: Jean - Marie Poire - Christian Clavier
•  Oyuncular: Jean Reno, Christian Clavier, Christina Applegate, Tara Reid, Malcolm MacDowell.
     
      KÜLTÜR & SANAT


Cüretkâr aile komedisi
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Haftanın filmleri
Sokağın şiddeti
"Kuş dili mi konuşacağım?"
İş Kule bakireleri
Chomsky neden geliyor?
İz bırakan adam anlatıyor
Alpay eylülü beklemedi
Her eve lazım!
Dergilerde ne var ne yok
Gençler ve kısaları
Almanlar’dan Anadolu dersleri
Oryantalizm cevap peşinde
Tecridi ifade imkânsız
Renkçi ressamın desenleri
Ara’da devam
Bir kaybetme oyunu
"Dedikodulu bir hikâyem yok"
Şoförlükten starlığa
Şehir mobilyaları gelişiyor
İki edebi kaynak
Sevgiden heykeller
Sayılardan heykele
"Requiem"
Geyiğe fon
Haftanın albümleri
Eski rockçılar yeni plaklar
Hitler dizisi
Hayat atölyesi
Kim haklı - kimin hakkı?
"Bozgunda Fetih Rüyası"
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet