18 Şubat 2002 Pazartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Gençler ve kısaları

Dramatik, deneysel, belgesel dallarında üretilen kısa filmlerin yer aldığı "Genç Sinemacılar" adlı program 9 Şubat’tan itibaren TRT 2 ekranlarında.

     CEMİLE NAZAN

     Bütün yaz çok uğraştılar. Hatta yazdan önce de. Çünkü işe senaryolarını yazmakla başladılar. Ardından senaryolarını TRT Ankara Televizyonu’nun "Genç Sinemacılar" programına gönderdiler. Kabul edildiler ve yazın kısa filmlerini çektiler. Şimdi bu 15 genç yönetmenin ayaklarını uzatıp keyif çatma vakti. Çektikleri kısa filmleri 9 Şubat’tan itibaren 13 hafta süreyle her cumartesi saat 15.00 ve 01.20’de TRT 2’de izleyecekler. Elbette bizle birlikte. Her bölümde bir yönetmenle sohbet ve yönetmenin filmi olacak.
     "Genç Sinemacılar" dramatik deneysel, belgesel dallarında üretilen kısa filmlerin yer aldığı bir program. Yapımcısı Süreyya Gariboğlu, sunucusu ise Ankara İletişim’den Dr. Nejat Ulusay. Sinema için uğraş veren amatör - profesyonel yönetmenleri destekleyerek sinemanın önemli bir dalı olan "kısa film" alanına hareketlilik kazandırmak, kısa film yapımını özendirmek ve Türk Sineması’na gelecekte katkı sağlayacak yönetmenlerin yetişmesine olanak tanımak gibi bir dertleri var.
     
     Olanaklar TRT’den
     Aslında en başa dönersek "Genç Sinemacılar" programı 1990 - 95 yılları arasında TRT Prodüktörü Lütfü Özalay tarafından kotarıldı. Ancak Özalay’ın beklenmedik vefatı ile 98’de görevi Süreyya Gariboğlu aldı ve dört bölümlük "Sinemacılar Genç Filmler Kısa" adlı belgeselden sonra Genç Sinemacılar programı tam gaz film yapmaya başladı. Şimdiye kadar tam 33 tane.
     Nasıl yapıldığına gelelim, belki siz de meraklandınız. Önce yazdığınız senaryoyu Genç Sinemacılar’a gönderiyorsunuz ve seçilmeyi bekliyorsunuz. "Genç sinemacılar yaş konusunda herhangi bir koşul aramaksızın sinemayla uğraşan, kısa film yapmak isteyenleri kurmaca, deneysel, belgesel alanlarındaki projelerini, kamera - kamera ekibi, ışık, ses, kurgu ve seslendirme gibi olanakları sunarak destekliyor," diyor Süreyya Gariboğlu. Eğer senaryo sağlamsa, bir sözleşme imzalıyorsunuz TRT’nin teknik olanakları ve Süreyya Gariboğlu’nun müthiş desteğiyle TRT’nin belirlediği bir takvim içinde filminizi çekiyorsunuz. Ama şunu da ekleyelim. Ham film ve banyo - baskı masrafları yönetmene ait. TRT yalnızca filmin yayın hakkını talep ediyor. Yönetmen filmini yurtdışı ya da yurtiçindeki festivallere gönderme hakkına sahip.
     Hazır festivallerden açılmışken, bu sene çekilen kısa filmlerin bazıları çeşitli festivallerden ödülle döndüler. Mesela Ozan Açıktan ve Bener Bozkurt’un "Diyojen’in Karısı" 13. Ankara Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödülü’nü aldı. Biray Dalkıran’ın "Sis"i ise Avşa Film Festivali’ninkini... Yurtdışına da ulaşanlar mevcut; Ahmet Boyacıoğlu "Cenaze Töreni" ile 31. Kiev Molodist Film Festivali mansiyonunu getirdi. Hatırlatmakta fayda var. Yeşim Ustaoğlu, Mustafa Altıoklar ve Nuri Bilge Ceylan gibi yeni kuşak yönetmenler de programın ilk yıllarında "çömezler" arasındaydı.
     Heveslendiyseniz, halihazırda ya da aklınızda olan süresi 20 dakikayı geçmeyen film projelerinizi şimdiden "Genç Sinemacılar Programı, TRT Ankara Televizyonu, Drama Programları Müdürlüğü, 8. Kat B Blok No: 830 Oran / Ankara" adresine gönderebilirsiniz. Projenin yanına özgeçmiş ve sinopsisi de eklemeyi unutmayın. (Bağlantı için: gencsinemacilar@trt.net.tr)
     
Yayınlanacak kısa filmler
Diyojen’in Karısı Ozan Açıktan-Bener Bozkurt
Çerçevedeki Kutular-Zamının Kabuğu Ahmet Küçükkayalı
Sis Biray Dalkıran
Cenaze Töreni - 3 x 8 = 24 Ahmet Boyacıoğlu
Hayat Bu Uluç Bayraktar
Çerçeve Sinem Cezayirli
Mola Anıl Çalcalı
Oyuncakçı Ersin Ekener
Adam Cem Görk
Hayal Kahramanlar Mehmet Güleryüz
Dönüş Yolculuğu İhsan Yeşiloğlu
Onyedi Koray Birand-Sarper Sılaoğlu
Çıkmaz Sokak Timuçin Esen
     
     
      KÜLTÜR & SANAT


Cüretkâr aile komedisi
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Haftanın filmleri
Sokağın şiddeti
"Kuş dili mi konuşacağım?"
İş Kule bakireleri
Chomsky neden geliyor?
İz bırakan adam anlatıyor
Alpay eylülü beklemedi
Her eve lazım!
Dergilerde ne var ne yok
Gençler ve kısaları
Almanlar’dan Anadolu dersleri
Oryantalizm cevap peşinde
Tecridi ifade imkânsız
Renkçi ressamın desenleri
Ara’da devam
Bir kaybetme oyunu
"Dedikodulu bir hikâyem yok"
Şoförlükten starlığa
Şehir mobilyaları gelişiyor
İki edebi kaynak
Sevgiden heykeller
Sayılardan heykele
"Requiem"
Geyiğe fon
Haftanın albümleri
Eski rockçılar yeni plaklar
Hitler dizisi
Hayat atölyesi
Kim haklı - kimin hakkı?
"Bozgunda Fetih Rüyası"
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet