18 Şubat 2002 Pazartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Bir kaybetme oyunu

Konya Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği "Annem Denizi İlk Kez Ellisinde Gördü"de genç yaşta annesini yitiren bir kız, kendisiyle ve geçmişiyle hesaplaşıyor.

     EMİNE YENER

     Günümüz Fransız tiyatrosunun önde gelen oyuncularından Denise Chalem’in yazdığı "Annem Denizi İlk Kez Gördü", temelde iki kişi üstüne kurulmuş bir piyes. 50 yaşında çalışan bir anne ile 25 yaşındaki öğretmen kızı oyunun baş kahramanları. Anne geleneksel özelliklere sahip. Anaç tavrı, kızı üstündeki "baskıcı" tutumu, sergilediği bağlılık, yaşadığı ailevi düş kırıklıkları, kapalı iç dünyası, yaşam mücadelesi ön planda.
     Annesinin, üstüne bu kadar fazla düşmesinden sıkılan kız biraz dik kafalı bir tutum sergiliyor. Evin içindeki gündelik yaşam onu bunaltmış, içinde hep dışarı açılma isteği var. Bütün bunlar oyunda, annenin ölümünden sonra kızın anılarını canlandırması şeklinde veriliyor. Kız bir yandan annesiyle yaşadıklarını ve ilişkilerini anlatan bir şiir yazıyor bir yandan da yazdıklarına ilişkin olayları sahnede canlandırıyor.
     Piyesin yazarı Denise Chalem "Annem Denizi İlk Kez Ellisinde Gördü" kitabının önsözünde "Niyetim genel anlamda bir anne - kız ilişkisini anlatmak değil, derin, neredeyse, atalarımıza varan bir kalıtımdan söz etmek. Günün birinde annemin hareketlerinin aynısını yapmaya başladığımı fark ettim. Ona özgü bir tiki de kendimde gözlemleyince şaşkına döndüm. Bir başka ben gelip içimde çöreklenmişti çoktan," diyor.
     "Soyut Padişah" ile Konyalı tiyatroseverlerin gönlünde taht kuran rejisör Nur Subaşı, Denise Chalem’in oyununu şöyle anlatıyor: "Bir atmosfer piyesi. Virtüözitenin oyunculuklarla desteklenmesi gerekiyor. Çünkü oyun metni, oda müziği partisyonları gibi az sazlardan oluşuyor. O nedenle bütün sahneleri ve rolleri tek tek gözden geçirip, oya gibi işledik. Yapıtta ana - kız arasındaki ilişki; annelik kavramı, özveri, yokluk, yoksulluk, yaşam mücadelesi, ölüm, anılar, değerler, varoluş biçimleri, aile kavramı, gündelik yaşam, bağlılık, bağımlılık, dış dünya - iç dünya ve özgürlük gibi alt izleklerle konu ediliyor. Anne - kız arasındaki bu kuşak çatışması oyunda kızın evden ayrılıp, kendisine ait bir yaşam kurma özlemine dönüşüyor. Her kesimden, her yaştan seyircinin kendisini bulacağı bir oyun. Seyrederken akıp giden yaşama, düş kırıklıklarına ve mutsuzluklara tanık olacağız. Hepinizi oyunumuza bekliyoruz".
     Konya Devlet Tiyatrosu salonunda 14 -15 - 16 Şubat tarihleri arasında 3 kez temsil edilecek oyun, sezon boyunca sanatseverlerin karşısına dönüşümlü olarak çıkacak.
     
     "Annem Denizi İlk Kez Ellisinde Gördü".
     Yazan: Denise Chalem.
     Çeviren: Esen Özman.
     Yönetmen: Nur Subaşı.
     Oyuncular: Gilman Kahyaoğlu Peremeci, Güldeniz Aytutuldu, Tuğçe Eryılmaz.
     Müzik: Can Atilla.
     
     Konya Devlet Tiyatrosu
     (0 322) 350 02 07
      KÜLTÜR & SANAT


Cüretkâr aile komedisi
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Haftanın filmleri
Sokağın şiddeti
"Kuş dili mi konuşacağım?"
İş Kule bakireleri
Chomsky neden geliyor?
İz bırakan adam anlatıyor
Alpay eylülü beklemedi
Her eve lazım!
Dergilerde ne var ne yok
Gençler ve kısaları
Almanlar’dan Anadolu dersleri
Oryantalizm cevap peşinde
Tecridi ifade imkânsız
Renkçi ressamın desenleri
Ara’da devam
Bir kaybetme oyunu
"Dedikodulu bir hikâyem yok"
Şoförlükten starlığa
Şehir mobilyaları gelişiyor
İki edebi kaynak
Sevgiden heykeller
Sayılardan heykele
"Requiem"
Geyiğe fon
Haftanın albümleri
Eski rockçılar yeni plaklar
Hitler dizisi
Hayat atölyesi
Kim haklı - kimin hakkı?
"Bozgunda Fetih Rüyası"
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet