18 Şubat 2002 Pazartesi


BİZE ULAŞIN



HABER İNDEKSİ



ARŞiV



YARDIM



KÜNYE



·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 




Şoförlükten starlığa

"She’s Got That Light" adlı şarkısıyla listeleri alt üst eden Volkan Baydar, Almanların gönlünü fethetti.

     HİCRAN DURAN / HAMBURG

     Onun hikâyesi de, hikâye ve romanlarda işlenen binlerce karakter gibi başlıyor. Terzi bir anne, taksi şoförü bir babanın çocuğu olarak Hamburg’da dünyaya geliyor. Babası gibi taksi şoförü olması beklenen çocuk, daha 4 yaşında şarkı söylemeye başlıyor. Aldığı bütün müzik eğitimi, bir iki yıl aldığı piyano dersleri... Bugün ise şarkılarıyla bütün Almanya’da listeleri alt üst ediyor. Onunla Almanya turnesi sırasında, sahne arasında konuşma fırsatı bulabiliyoruz...
     Almanya’da doğup büyümüş, ama onun yurdu dünya. Hiçbir ulusal özellik onu bir "yerli" yapmaya yetmemiş. O nedenle bir gün kendini New York’ta bulmuş. Volkan Baydar, New York’ta yaşadığı süreyi yeni bir macera olarak tanımlıyor:
     "Başka yerlerde yaşamak hep ilgimi çekti. Kız arkadaşımdan ayrılınca, evimi dağıtıp New York’un yolunu tuttum. Aktörlükten, barlarda piyano çalmaya kadar değişik bir sürü iş yaptım. Çoğu zaman para almıyordum. ‘Bana bir bira ısmarlayın size çalayım’ diyordum."
     Bir süre taksi şoförlüğü yapan Volkan, kendine bir müzik grubu ararken Vince’i buluyor. Aynı zamanda iyi arkadaş olan bu ikili "Orange Blue" adıyla besteler yapıp şarkı söylemeye başlıyor. Volkan, müzik şirketlerinin kapısını aşındırmaya başlayınca "Bu işin kolay olmadığını anladık" diyor... "Hiç kimse bizi istemedi. Demolarımızla kapı kapı dolaşmaya devam ettik. Sonunda küçük bir müzik şirketi bizim albümümüzü yapmayı kabul etti."
     Sonrası gelmiş... Radyolar, televizyonlar... Daha doğru dürüst tanınmadan, Walt Disney, "Dinosaurs" adlı filme müzik ararken Elton John, Phil Collins gibi ünlülerin yaptığı bestelerin arasından Orange Blue’nun "Guilty" adlı parçasını seçmiş.
     
     "Anlatacaklarım var"
     Volkan Baydar şöhret basamaklarını tırmanmanın hayatını değiştirdiğini kabul ediyor. "Her şeyden önce vaktim yok" diyor ve söyle devam ediyor:
     "Babamın taksisinde çalışıyordum. Artık hiçbir şeye vaktim yok. Röportajlar, anlaşmalar, konserler, provalar... Zaman azaldı ama arkadaşlar çoğaldı.. Artık herkes hatırımı soruyor."
     Yaptıkları müziği esas olarak pop diye tanımlayan Volkan, biraz rock biraz Latin ezgilerinin de olduğunu söylüyor. "Her parçanın bir hikâyesi var. Hepsi gerçek... Her şarkıda neyi anlattığımı biliyorum. Sanat benim için bu... İnsan bence şarkı söylerken ne söylediğini bilmeli."
     "Neyi anlatmak istiyorsun" sorusuna gözlerini bir çocuk gibi kocaman açarak "tabii ki aşk" diyor ve ekliyor:
     "Herkesin söyleyecek bir hikâyesi vardır. Hikâyeyi nasıl anlattığın değil, ne söylemek istediğin önemli. Bir sürü insan ne söylediğini bilmiyor. Benim çocukluğum yoksulluk içinde geçti. O yüzden anlatacak bir sürü hikâyem var."
     Sözü Türkiye ile bağlıyoruz. Türkiye’de neredeyse hiç tanınmıyor Volkan Baydar. Ama inanıyor ki bir gün tanınacak ve konserler verecek. "Sonuçta Türkiyeli’yim. Artvinli’de akrabalarım, köklerim var" diyor. Ve çılgın kalabalığa, ışıkların altına dönüyor Volkan, istediklerini anlatabilmek için...
     



 KÜLTÜR & SANAT


Cüretkâr aile komedisi
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Haftanın filmleri
Sokağın şiddeti
"Kuş dili mi konuşacağım?"
İş Kule bakireleri
Chomsky neden geliyor?
İz bırakan adam anlatıyor
Alpay eylülü beklemedi
Her eve lazım!
Dergilerde ne var ne yok
Gençler ve kısaları
Almanlar’dan Anadolu dersleri
Oryantalizm cevap peşinde
Tecridi ifade imkânsız
Renkçi ressamın desenleri
Ara’da devam
Bir kaybetme oyunu
"Dedikodulu bir hikâyem yok"
Şoförlükten starlığa
Şehir mobilyaları gelişiyor
İki edebi kaynak
Sevgiden heykeller
Sayılardan heykele
"Requiem"
Geyiğe fon
Haftanın albümleri
Eski rockçılar yeni plaklar
Hitler dizisi
Hayat atölyesi
Kim haklı - kimin hakkı?
"Bozgunda Fetih Rüyası"
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 





© 2002 Milliyet