19 Şubat 2002 Salı


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
‘Fare ruhu’ geri döndü

Müthiş kadrosuyla dikkat çeken "Ocean’s Eleven" filminin orijinalindeki ekibin efsanesi hâlâ sürüyor. Üstelik onlar set dışında da arkadaştı ve "fare sürüsü" adlı bir çeteleri bile vardı

     Türkiye’de yeni gösterime giren "Ocean’s Eleven"ın dünyada büyük ilgi görmesinin nedeni sadece inanılmaz oyuncu kadrosu (George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Andy Garcia ve Julia Roberts) ve süper yönetmeni Steven Soderbergh değil. 11 kişilik bir çetenin, Las Vegas’taki en büyük kumarhaneleri soyma girişimini anlatan bu film aslında 1960 yapımı bir klasiğin yeniden çevrimi ve "eski model"inde Frank Sinatra’nın çetesi vardı. Kısacı "Rat Pack / fare sürüsü" olarak anılan bu grup Dean Martin, Sammy Davis Jr., Peter Lawford ve Joey Bishop’tan oluşuyordu ve bir arada oynadıkları ilk film de "Ocean’s Eleven" idi.
     Hikaye şöyle: 1950’lerin sonlarında ünlü aktör Humphrey Bogart, karısı Lauren Bacall, arkadaşları Judy Garland ve kocası Sid Luft, aktör David Niven, şarkı yazarı Jimmy Van Husuen ve genç Frank Sinatra hafta sonlarını Los Angeles’ın en gözde kafelerinde ve kumarhanelerinde "sosyalleşerek" geçirirlerdi. İsmi Bacall bulmuştu. Las Vegas’ta kumar ve içkiyle dolu beş günün ardından, bitkin şekilde yerlerde yatan ekibi görünce aklına gelmişti Rat Pack adı.
     1957’de Bogart’ın ölümünün ardından çete dağıldı. Ama Sinatra bu ekiple eğlenmenin zevkini çok özledi ve geleneği yaşatmak için yeni isimler toplayıp kendi eğlence çetesini oluşturdu. Bu çılgın eğlencelere kadın olarak yalnızca "uğurumuz" dedikleri Shirley MacLaine ve Angie Dickinson’ın katılmalarına izin veriyorlardı. Hatta bir keresinde Sinatra poker oyunlarını kesmek isteyen çıplak Marilyn Monroe’ya "şişman kıçını odadan çıkarmasını" bile söylemişti.
     1960’lar onların kariyerlerinin zirvesinde oldukları yıllardı. Las Vegas sahnelerindeki bitmek bilmeyen eğlencelerini filmlerine ve albümlerine de taşıdılar. "Ocean’s Eleven" bu grubun ilk filmiydi. Shaun Levy’nin yazdığı ünlü "Rat Pack Confidential" adlı kitaba göre filmin Las Vegas’taki çekimleri 25 gün sürdü ve Sinatra bu günlerin yalnızca dokuzunda oradaydı. Sinatra "Bir ‘Hamlet’ ya da ‘Rüzgar Gibi Geçti’ yapmak üzere yola çıkmadık. İstediğimiz yalnızca birlikte takılmak, kadınlarla eğlenmek ve iyi vakit geçirmek" diyordu. Her gece çekimlerin ardından deliler gibi içki içip kumar oynadılar. Böyle bir ortamda ortaya çıkan "Ocean’s Eleven" tüm zamanların en "cool" filmlerinden biri sayılır ama sinema sanatı açısından notu sıfırdır. Rat Pack ekibi birlikte çalışmaya bu filmin ardından da devam etti ve 6 film daha yaptı: "Some Came Running", "Sergeants 3", "4 For Texas", "Robin and the 7 Hoods", "Marriage on the Rocks" ve "Cannonball Run II". Bu yedi filmden dördünün adında bir sayının geçmesi de bir diğer ilginç not.
     "Kan kardeşler" bir süre sonra birlikte film çevirmeyi bıraktı ama birlikte eğlenmekten hiçbir zaman vazgeçmedi. Aynı zamanda dünyanın en unutulmaz eğlendiricileri olmayı başardılar. Hiç dinlenmeden... O günlerin birinde Sinatra, Martin’e "Sokakta yürürken sık sık düşüyor musun dostum?" diye sordu. Martin’in cevabı şöyleydi: "Evet Frank, hatta sadece o zaman dinlenebiliyorum."
     
     Clooney: "Biz asla ilk ekip gibi olamayız"
•   İki filmin de yapımcısı aynı. Jerry Weintraub 42 yıl aradan sonra aynı adlı filmin prodüktörlüğünü üstlendi.
•   Eleştirmenler 2001 versiyonunun daha ruhsuz ama daha iyi olduğunda hemfikir.
•   Yeni ekipten George Clooney "Biz asla onlar kadar havalı olamayacağız" diyor.
•   İlk filmde çetenin bir gecede soymaya çalıştığı kumarhane sayısı beş, ikincide ise üç.
•   İlk filmde çete eski askerlerden oluşuyor, ikincide ise usta suçlulardan.
•   Yeni filmde kimse şarkı söylemiyor. Eski filmdeyse Dean Martin ve Sammy Davis birer şarkı söylüyorlar.
•   İkinci filmin oyuncuları her ne kadar çok şık olsa da gerçek Rat Pack’e pek yaklaşamıyorlar. Çünkü orijinal ekip tarzlarıyla da dönemin efsaneleriydi. Örneğin Frank Sinatra’nın taktığı kol düğmeleri 30 bin dolar değerindeydi ve o dönemde bu paraya iki ev satın alınabiliyordu.
     
      PAZAR


‘İşimde cinselliği hiç düşünmedim’
Korsanlar hâlâ korku saçıyor
‘Fare ruhu’ geri döndü
Pardon, tanıyamadım!
Koleksiyondan kitaba İstanbul
Tarihi okul öğrenci arıyor
Zanzibar denizi geçti
Saddam ve Gomorra
Sokakta tiyatro
Türkiye’nin en iddialı beyaz şarabı
‘Arkamda beni süper star yapacak destek yok’
DVD / Selim BOY
Mudanya’nın yeni "istasyon"u
İki baba bir oğul
Prenses olarak doğmak...
"Diğer"i
Yuvanın meleği
Chomsky’nin peşindeki medya ünlü mimarı elinden kaçırdı
"Kıyamet Çiçekleri"
Son randevu


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet