19 Şubat 2002 Salı


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 


BELGELER

AB- KATILIM ORTAKLIĞI BELGESİ
KOPENHAG KRİTERLERİ
Hedef: 2007’de AB üyeliği

Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ilk kez net tarih verdi: "2003’te müzakerelerin başlaması, 2007’de Avrupa Birliği’ne tam üyelik"

     HAKAN ŞANLITÜRK, SALİHA ÇOLAK Ankara

     Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik süreciyle ilgili olarak ilk kez net bir tarih vererek, "Hedefimiz 2003’te müzakerelere başlamak, 2007’de de tam üye olmak. AB ütopik görse de biz buna yetişiriz" dedi.
     Yılmaz, 1 Mart’ta yapılacak Avrupa Konvansiyonu Toplantısı öncesinde AB Genel Sekreterliği’nde partilerin grup başkanvekilleri, Meclis’in ilgili komisyonlarının temsilcileri ve milletvekilleriyle dün bir araya geldi.
     Türkiye’nin konumu ile tam üyeliği arasında bağ olduğunu anlatan Yılmaz, "Çünkü Avrupa Parlamentosu, 2004’teki seçiminden önce 10 adayın tam üye olmasını istiyor. Sonra da 2009’da AP için seçim yapılacak. AP’nin 2009’daki seçimlerine katılırız. Tam üyelik müzakerelerine 2003’te başlayıp hızlı gitmek istiyoruz. Bizden istenen 30 kadar önemli başlığın bir kısmını tamamladık" diye konuştu.
     
Sezer ve Bumin’den vize
     Yılmaz, tartışma yaratan idam konusunun TCK’da yapılacak değişiklikle çözüme bağlanacağını bildirdi. AB’nin savaş suçları dışında idamın kaldırılmasını istediğini hatırlatan Yılmaz, Anayasa’da bulunan hükmün idamın tümüyle kaldırılmasını engellemediğini, TCK’da yapılacak değişiklikle bunun gerçekleşebileceğini söyledi. MHP Grup Başkanvekili İsmail Köse’nin, "Biz sizin gibi düşünmüyoruz. Terör, savaş ve yakın savaş tehlikesinde idam kaldırılamaz" sözleri üzerine Yılmaz, "Anayasa’da bu durumlar dışında idam cezası verilemeyeceği düzenleniyor. Bunlarda idam cezası verileceği kesin hükmü yok. Cumhurbaşkanı ve Anayasa Mahkemesi Başkanı da böyle yorumluyor" şeklinde konuştu.
     
Dayatma yok
     AB’nin devletin resmi dili dışında yayın ve eğitim yapılması gibi bir dayatmasının olmadığını belirten Yılmaz, "AB, vatandaşların dernek ve kurslarla kendi kültürlerini geliştirecek seminerler yapmasını yeterli görüyor" dedi.
     
"Referanduma sunulmalı"
     Yılmaz, AB’ye üye ülkelerin konsey kararlarını farklı mekanizmalarla kabul ettiğini belirterek, bazı ülkelerin halkoyuna sunduğunu, bazılarının parlamentolarından karar çıkardığını belirterek, "Türkiye’nin AB üyeliği de ilerde halkoyuna sunulmalıdır" dedi. Yılmaz, AİHM’ye başvurular konusunda da "Suç işleyenin cezasını bizzat ödemesine ilişkin düzenlemede uzlaşma sağlandı" diye konuştu.
     
      SİYASET


TERÖRÜN ÜÇ ATLISI
‘DSP Ecevit’siz de ayakta durur!’
Fogg, derin devletten Susurlukçuları anlıyor
Hedef: 2007’de AB üyeliği
ABD heyetinden Uzan baskısı!..
Rektör valinin üzerine yürüdü
Korumalarla koşuya çıktı
‘Şike’ Meclis gündeminde


 SAYFA BAŞI 
© 2002 Milliyet