24 Şubat 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Lokanta içinde asırlık çınar

Masaları arasından tarihi bir çınar ağacının yükseldiği Çınaraltı Lokantası; balıkları, mezeleri ve Boğaz manzarasıyla İstanbul’un en özgün mekanlarından biri

     1980’li yılların başında Bilge ve Ertan Mestçi Ankara’dan İstanbul’a göç ettiklerinde, Ortaköy’de Vapur İskelesi Sokak’ta "Artizan Sanat Galerisi"ni açtılar. O zamanlar Ortaköy moda olmamıştı. İstanbul’da sanat galerilerinin sayısı da sınırlı idi. Ortaköy’de "Alaattin Abi"nin yerinde (rahmetli) Motosikletli Gezgin Hasan Safkan’ın heykel, Çınar’ın üstünde de Argun Okumuşoğlu’nun resim atölyesi vardı.
     Ortaköy hareketini başlatan grup ise Simon Kalfa’nın camiin hemen berisindeki binada "konuşlanmışötı. Sanat ve güzellik meraklısı Nilgün Batukhan ve Gülgün Selcup, Yaprak Özdemiroğlu, Rıfat ve Esat Edin Kardeşler, Bülent Güngör, Yaman İrepoğlu, Ortaköy’ü canlandırma arayışına girmişti.
     Ertan Mestçi nefis sergiler açıyor, Bilge Mestçi ilginç giysiler dikiyordu. Dükkanları sanatseverlerin buluşma mekanı haline gelmişti.
     Benim Ortaköy’e ilgim de o tarihlerde başladı.
     
     Hafta sonları Ortaköy’de bir sanat etkinliği arayışına girildi. Sanat eseri ve antika satışına imkan verecek bir düzenleme için statü hazırlandı. Ben parasal destek bularak özel eski usul tenteli tezgahlar yaptırttım.
     
Ortaköy’ün çehresi değişiyor
     Hafta sonları sadece sanat eserleri ve antika satan tezgahlar kurulmaya başladı. Ama bir süre sonra "Enteller Ortaköy rantını yiyor. İşportacıları Ortaköy’e sokmuyor" baskısı ile belediye, o güzelim tezgahları topladı. Ortaköy’ü incik, boncuk, Japon işi-Türk işi mal satan işportacılara açtı. Arkadan kumpirciler Ortaköy’ü işgal eyledi.
     Bedrettin Dalan, Ortaköy için koruma planı hazırlarken, Ortaköy’den köprü geçecek dedikodusu yayıldı. Beşiktaş Belediye Başkanı Ortaköylü Ayfer Atay zamanında Mimar Erhan İçözen Ortaköy’e sahip çıktı. Korumaya alınan binaların röleveleri çıkarıldı. Meydan düzenlendi. Elektrikdirekleri yenilendi. Kumpircilere özel çarşı yapıldı. Çay bahçeleri disiplin altına alındı.
     Mimar Erhan İçözen’in Ortaköy Meydanı ve çevre düzenlemesi çalışmaları 1992 yılında bir küçük kitap halinde yayımlandı. Bu kitapta korumaya alınan tüm binaların fasat çizimleri vardır. Bir süre aradan sonra ben tekrar Ortaköy’e döndüm.
     Günün büyük bölümü Ortaköy’deyim. Ortaköy’ü yeniden keşfediyorum. Keşif hareketine Ortaköy vapur iskelesinin önündeki meydandan başladım. Bir balık lokantası arayışına girdim. Gözüme kestirdiğim bir lokantaya girdim. Lokantanın özelliği koskocaman, asırlık bir çınarın altında olması. Doğal anlatımıyla çınar lokantanın içinde. Lokantanın tam ortasında. Çatıyı delip göğe yükselmiş. Lokantanın ön camı denize karşı. Güneşli havalarda güneş lokantanın içine giriyor.
     Bu lokantanın ilginç bir hikayesi var. Daha doğrusu ilginç olan, lokantayı açan ailenin hikayesi.
     Hikaye, dede Ali Hüsnü’nün mübadelede Selanik’ten İzmir’e göç etmesiyle başlıyor. Ali Hüsnü, İzmir’de polislik yapıyor.
     İzmir’den İstanbul’a geliyor.
     Ortaköy İskelesi’nin karşısında küçük bir dükkanda odun kömür satıyor. Ali Hüsnü’nün oğlu Kadir Özgüç demirci ustası Rum asıllı Mike Usta’nın yanına giriyor. Demirci oluyor. Babası ölünce çınar altındaki odun kömür deposunda demirciliğe başlıyor. İyi bir demirci ustası olarak Dolmabahçe Sarayı’nın çatısını yeniliyor, yurtdışında iş yapan müteahhitlerin şantiyelerinde çalışıyor. 1984’te ölüyor. Dört oğlu var: Ferruh, Kadir, Metin ve Haldun. Sadece Haldun baba mesleğini yapıyor. Demirci. Baba dükkanının çatısı 1986 yılının ağır kışında kardan çöküyor. Çocuklar dükkanı yenileyince Ortaköy’ün değişen yapısına uyum arayışında balıkçı lokantasına dönüştürüyor. İşte Çınaraltı Lokantası’nın hikayesi... Çınaraltı gün boyu açık. Yemek saatleri dışında da alkollü, alkolsüz içki servisi var.
     
Kırlangıç çorbasını kaçırmayın
     Kardeşlerin hepsi ilgileniyor ama işin başında genelde Ferruh Özgüç duruyor. Salon sorumlusu Osman Aydın Sivaslı, aşçıbaşı Ordulu Muharrem Şanlı. Servis görevlileri Yusuf Şanlı, Ünal Güsoy, Mürsel Doğan, Ali Şanlı...
     Salatanın kesimi de, sunumu da güzel... İsteyene değişik tür mezeler de var ama meze karın doyuruyor. Balığa yer kalmıyor. Bana anlatılana göre, Çınaraltı’nın en beğenilen yemeği iskorpit, lipos ve kırlangıç çorbaları imiş... Bu çorbalar sipariş üzerine hazırlandığından, rezervasyon yaparken kaç kişilik çorba istendiğinin belirtilmesi gerekiyormuş.
     Ortaköy’e uğrayınız... Çınaraltı’nda bir balık yiyiniz... Ama unutmayınız... Ortaköy’de sadece Çınaraltı lokantası yok. Başka lokantalar, çay-kahve içilecek yerler, sandviç dükkanları, neler var neler!.. Onları da sıra ile anlatacağım. Önce Çınaraltı’na uğradığımdan Çınaraltı’ndan başladım. n
     Çınaraltı Lokantası, İskele Meydanı 44. Tel: (0212) 261 46 16 / 227 33 81
     
      PAZAR


"Bana Nişantaşı kadınları gelmez"
Romantik "Star Wars"
Alain Delon festivalde
Şampiyonlar birbirine karşı
E-başkent Yalova
Bütün dünyadan sebzeler ve otlar bu manavda...
Görmeyen gözlere öyküler
Büyük balıkla küçük balık fotoğrafta buluştu
Kikka’nın yeni adresi
Rakının profesörü yazıyor
Bu kadar cehalet...
DVD / Selim BOY
Lokanta içinde asırlık çınar
Hızır’ın adı Chirac
47 yıl sonra cezası feshedilecek mi?
Yükselen orta sınıf
Donatella Hanım Teyzeeeeee!
Sol sosyetede tahta at merakı
Hayal gücünün sınırsız denizi
Yıldızlardan sülüklere...


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet