18 Mart 2002 Pazartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Bir kıvılcım yeter...

Ünlü Yunan besteci Thanou Mikroutsikou için hazırlanan "I Kiries Tou Kiriou..." adlı tribute albümde Haris Alexiou başı çekiyor. Çalışmada, Mikroutsikou’nun ününün sınırları aştığını gösteren iki isim daha var: İtalya’dan Milva ve bizden Sezen Aksu.

     NAİM DİLMENER

     90’ların ikinci yarısında hızlanan, moda haline gelen "tribute" albüm fırtınası sürüyor. Hemen hemen her ülkenin müzik piyasası, kendince önemli bulduğu sanatçı ya da müzisyenine bu şerefi bahşetmekten kaçınmıyor. Bizde de; Selmi Andak ile başlamıştı bu iş, Bülent Ortaçgil, Müzeyyen Senar ve Barış Manço ile sürmüştü. Şu an hazırlanmakta olanların arasında da "Murathan Mungan Şarkıları" var. Müzik piyasası bizden çok daha küçük ve dar olmasına rağmen, bizim yanına yaklaşamayacağımız kadar diri ve sağlam olan Yunanistan’da da böyle albümler yapılıyor. Yakın bir zamanda, ünlü besteci Thanou Mikroutsikou için bu tür bir albüm yayınlandı: "I Kiries Tou Kiriou..." adı verilen bu albümde, besteci ile çok uzun yıllar çalışmış olan Haris Alexiou başı çekiyor. Dimitra Galani, Eleftheria Arvanitaki ve Maria Dimitriadi de diğer Yunanlı isimler. Mikroutsikou’nun ününün sınırları aştığını gösteren iki isim daha var albümde. İtalya’dan Milva ve bizden Sezen Aksu...
     Aslında adını tam olarak bilmesek de, Mikroutsikou bizim hiç yabancımız sayılmaz. Müzisyenin en popüler şarkılarından biri olan "Eleni", Haris Alexiou’nun en büyük hit’lerinden biri olmuştu ve bu şarkı bizde de epey fazla sevilmişti. Zerrin Özer’in sahne ve televizyonlarda orijinal hali ile okuduğu bu şarkıyı, bir ara Sezen Aksu’nun Türkçe yapacağı söylenmiş ama şarkı Nükhet Duru’ya kısmet olmuştu. Çok uzun aralıklarla şarkı sözü yazan ama yazdığında da ortalığın tozunu attıran Murathan Mungan, "Eleni"yi "Bir Tek Sevgili" haline getirmiş ve Nükhet Duru da, her zamanki gibi, dinleyeni hüzünlere boğan bir şekilde söylemişti bu şarkıyı. Her şey olacağına varıyor bir şekilde. Bu şarkı, Ada’nın hazırlamakta olduğu "Murathan Mungan Şarkıları" adlı albümde, bu sefer Sezen Aksu tarafından seslendirilecek.
     Vaktiyle "Eleni"yi kaçırmış olan Sezen Aksu, Türk Popu’nun gelmiş geçmiş en çok satan albümü olan "Hadi Bakalımölı "Gülümse"ye, hızlı davranıp bir Mikroutsikou şarkısı koyabilmişti. Alexiou’nun, boydan boya bu müzisyenin şarkılarından oluşan "Krataei Xronia Afti I Kolonia" adlı albümünde yer alan "Mia Pista Apo Fosforo" adlı şarkıyı "Her Şeyi Yak" haline getirmişti Sezen Aksu ve şarkı "Gülümse"nin en olağanüstü noktalarından biri olmuştu. Aksu, bu tribute albümüne de bu şarkıyla katılmış. Şarkıyı Sezen Aksu’ya ikram etmiş olan Haroula da, başta "I Agapi Ine Zali" (Alexiou’nun en büyük hit’lerinden biri ve bizdeki konserlerinde de epeyce alkış almıştı) olmak üzere tam altı şarkı söylemiş. Galani, Dimitriadi ve Milva üçer, Arvanitaki ise iki şarkı ile katılmış albüme. Milva’nın katkısı da fazla sayılır ama sebepsiz değil. Sanatçı, tamamen Mikroutsikou şarkılarından oluşan bir İtalyanca albüm yapmıştı.
     Neresinden bakarsanız bakın ilginç ve parlak bir albüm bu. Hem sıkı bir müzisyeni hem de bizde pek bilinmeyen Dimitra Galani’yi tanımak için kaçırılmayacak bir fırsat. Eşsiz Haroula’yı özlemiş olanlara da ilaç gibi gelecek. Sayıp dökmenin alemi yok. Aslında, yalnızca Sezen Aksu’nun varlığı bile bu albümün peşine düşmeye yeter. Her Allah’ın günü, bizden birileri böyle uluslararası projelerde koşturup durmuyor ne de olsa. EMI’ın bu albümü getirip getirmeyeceği belli değil. Ama, www.greekmusic.com adresi, sizi bu belirsizlikten kurtarmak için yeterli.
     
     I Kiries Tou Kiriou
     Thanou Mikroutsikou
     EMI
     
     
      KÜLTÜR & SANAT


Jennifer’dan muhabbet kaptık!
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Koç’tan üç ‘güzel’
Burjuvazinin sırça kafesindeki Arslan
Büyük tepki küçük gerekçe
Bir kıvılcım yeter...
Sihre davet
Mısralar sahneye adım atarken...
Aşağıda kimse kaldı mı?
Mizahi fotoğraflar
Amerikan rüyası
Nisan ayları öldürücüdür
Matematik büyücüsünün öyküsü
Sinemanın götürdüğü yere git!
Kültür başkenti
İki kişilik senfoni
Mavi Melek olmayan Marlene
Son 50 yılın sanatı
Küreselleşme karşıtı 68’li
Dil aşkı dersleri
İstanbul’un son mutlu yaz’ı
Chagall’ın şiirsel sirki
Mektup aşkları
Tarihten insan yüzleri
"Kriz kapattırmaz"
Füruzan’dan incelikli bir oyun
Açık açık büyüyorlar!
Göz kamaştıran ışık kuleleri
Vian romanları yeniden
Haftanın albümleri
"İnsan gibi" konuşmak!
Hayat atölyesi
"Taşınan Vapurlar"dan "Hayalet Gemi"ye...
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet