08 Ağustos 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Genç kadının önce ruhuna hitap edin

‘Olgun erkek-genç kadın ilişkisini’ değerlendiren Prof. Dr. Kurban Özuğurlu, "Cinsel mutluluk için çiftin öncelikle ruhen uyuşmaları gerekir" diyor

     Neden genç kadın? Neden olgun erkek? - 3
Pınar Aktaş


     Psikolog-Psikiyatr Prof. Dr. Kurban Özuğurlu, ‘genç kadın ile olgun erkeğin’ cinsel hayatlarının çabayla olumlu olabileceği görüşünde... Özuğurlu, "Parasal, sosyal faktörler rol oynamıyorsa genç kadının olgun erkek araması bir çelişkidir" diyor. Ve Prof. Dr. Özuğurlu sorularımızı yanıtlıyor:
     
Olgun erkek-genç kadın açısından cinselliği değerlendirir misiniz?
     Cinsellik için öncelikle sağlıklı bir iletişim ve etkileşim gerekli. Genç kadının parasal, maddesel, sosyal faktörler rol oynamıyorsa olgun erkek araması psikoseksüel yaşantı açısından çelişkidir. Genç kadınla olgun erkeğin cinsel yaşamda haz sağlaması zaman zaman zor olabilir.
     
İyi bir birliktelik için arada kaç yaş olmalı?
     Cinsellikte en haz verici dönem, erkeklerde 30 yaşa kadar, kadınlarda ise 16-20 yaş arasındadır. O yaşlarda cinsellik çok doyurucu oluyor. Kadınla erkek arasında yaş farkı bence de olmalı. Ama en az 5 en fazla 10 yaş... Büyük yaş farklılıklarında ise mutluluk, genç kadın ‘cinsel obje’ durumunda olmazsa sağlanır.
     
Karşılaşılan en büyük problem nedir?
     Bir çifti tedavi ediyordum. Kadın psikolog, erkek mühendisti. Aralarında 16 yaş vardı. Kadın, "Ben cinselliğin bir oldu-bitti olmasını istemiyorum. Kocamın isteği olsun diye cinselliği kabul ediyorum. Yoksa ben hiçbir şey anlamıyorum. Kocam sırtını dönüp yatıyor." diyordu. Bu şu demek; erkek kadınlara göre çok çabuk uyarılır. Kadın ise haz oyununu uzatmak ister. Ama erkek bir kere boşalınca ‘refrakter periyod’a giriyor. O da, erkek boşaldıktan sonra ikinci bir hamleyi yapamıyor demektir. Bu ‘ara zaman’ en hızlı genç erkeklerde 10 dakika sürüyor. Orta yaş ve üstünde 3 saate kadar çıkıyor. Bu periyot olgun erkekte daha uzun olduğuna göre, kadının orgazma güçleşiyor.
     
Olgun erkek, genç kadını mutlu etmek için ne yapmalı?
     Görünüşte genç kadın, yaşlı erkeği arar ama bu bir sanal çekiciliktir. Çıkar söz konusu değilse genç kadın, rol yapar. Yaşlı erkek de genç kadının cilvesini geçici olarak arar. Yaşlı erkek, genç kadınla mutlu olabilir. Ama genç kadını, seks objesi olarak almamalı. Öncelikle onu kişi olarak ele almalı ve ruhsal ihtiyaçlarını doyurmalı. Kadında birlikteliğin verdiği ruhsal haz cinsellikten öncelikli olmalı. Ondan sonra cinsel ilişki olmadan da kadın orgazm olabilir. Yeter ki; sonuna kadar kendisiyle ilgilenilsin. Olgun erkekler taktikleri iyi biliyor olabilirler. Ama bu da bir zaman sonra yeterli olmayabilir.
     
Bir olgun adam iki genç kadın
40’lı yaşlarını süren aynı adamla art arda beraber olmuş ve birbirlerini tanıyan 20’li yaşlarındaki iki kadının yaşadıkları...

•   C.S. (Mühendis): Onunla yaklaşık iki yıl önce çok yakın bir kız arkadaşımla gittiğim barda tanışmıştım. O zaman ben 23, o 42 yaşındaydı ve yaşından fazlasını göstermesine rağmen çok etkilenmiştim. İki hafta sonra beraber olmaya başladık. Duygularımı ilk ben söyledim. Bu onun çok hoşuna gitmişti. Onda garip bir şefkat sezdim, elektrik alıyordum ama hiçbir zaman güven duygusu uyanmadı. Bana hem sevgilisi, hem çocuğu gibi davranıyordu. Yaklaşık 1 ay sonra, aynı barda benden daha genç bir kadınla göz göze geldiğini gördüm. O an neler hissettiğimi anlatamam. Meğer bir haftadır ilişkileri varmış. O gece her şey bitti. Hâlâ birbirimizi görüyoruz ama hiç konuşmuyoruz. Şu an benden 2 yaş küçük bir kızla beraber olmasına rağmen onu da yine daha genç kadınlarla aldattığını duydum. Bu bir hastalık sanırım.
•   B.O. (Öğrenci): Ben 24, o 44 yaşında. Bizi bir arkadaşım tanıştırdı. Ben tanıdığımda o, bizi tanıştıran arkadaşımın başka bir arkadaşıyla beraberdi. O kadın da gençti. Şu an 2 yıldır beraberiz. Yaşlı bir erkekle beraber olmanın hem avantajları, hem dezavantajları var. Avantajı, seni iyi tanıdığı için nasıl davranması gerektiğini biliyor. Benim onu tercih etmedeki nedenim, benim yaşımdaki erkeklerin beni dinlemeyi bilmemesi. Bazı konularda da hayatımı kolaylaştırıyor. Benim aşamadığım konularda aklıma gelmeyen çok basit bir şeyi görebiliyor. Bazen çok fazla şey gördüğü için de, olay ve insanlara karşı çok önyargılı olabiliyor. En büyük problem kıskançlık ve yaş farkı nedeniyle hayata bakış açılarımız. Ben arkadaşlarımla daha fazla vakit geçirmek istiyorum. O ise ‘Kızlarla erkekler çok yakın arkadaş olamaz’ diyor. Bir kere erkek kuzenimle dışarıya çıktım; ondan bile kıskandı. Ben de onu kıskanıyorum. İyi bir işi var, hoş bir adam. Kendisine ilgi gösterenlere o da ilgi gösterip, daha sonra hiçbir şey yokmuş gibi davranıyor olabilir. Cinsellik açısından da iyi, işini biliyor. Normal giden bir ilişkimiz yok. Gelecekte ne köy olur, ne de kasaba!     
     
Genç kadınlarla nasıl flört edilir?
     Amerika’da özellikle yaşlı erkekler için yazdığı ‘Genç Kadınlarla Nasıl Flört Edilir?’ ve ‘Gelişmiş Taktikler’ adlı kitaplarıyla ünlü olan yazar Don Steele, genç kadınların olgun erkeklerle birlikte olduklarında gerçek dünyanın nasıl çalıştığını gördüklerini ve dünya ile başetmeyi öğrendiklerini savunuyor. Genç kadınlarla yaşadığı ilişkilerden esinlenen Steele, şu önerilerde bulunuyor:
•   İlk görüşmede tokalaşma dışında ona dokunmayın,
•   Vücuduna hayran hayran bakmayın,
•   Başka kadınlara bakmayın,
•   Kaypak ya da yumuşak davranmayın,
•   Onun kültür düzeyinin çok üzerinde ya da aşağısında konuşmayın,
•   25 yaşın altındaki genç bir kadının dikkatini çekmek için çaba sarf etmeniz ve onun seviyesine inmeniz gerekli,
•   Basit, arkadaşça, rahat ve sıradan olun,
•   Genç kadın, ilk etapta sizin fiziksel, ruhsal ya da sosyal anlamda tehlikeli olup olmadığınıza bakacaktır...
•   Bütün önyargıları kafasından atabilmesi, toplum baskısını aşabilmesi için ona karşı son derece hassas ve anlayışlı davranın,
•   Erkek arkadaşları hakkında soru sormayın,
•   Olumsuz ya da alaycı olmayın,
•   Seksten söz etmeyin.     
     
     YARIN
•   Genç kadın, olgun erkek birlikteliğinin sosyolojik analizi.
•   Bu tip ilişkiler toplum sağlığını nasıl etkiler?
•   Yaşayan anlattı: "Şu an yediğim gerçek elma"
•   Nilüfer Açıkalın, ilişkisini anlattı n Olgun erkek tipleri...     
      YAŞAM


Genç kadının önce ruhuna hitap edin
En kısa ömürlüsü Türk kadını
Lut Gölü çamuru ile güzellik satıyorlar
Unutkanlığa karşı zihin aerobiği
Turizmin tacı artık Türkiye’nin
Müjde! İki Bengal kedimiz oldu
Bu kez yumuşak iniş yaptılar!..
Fransız turistler eylem koydu
Test yapamazsak AIDS patlayacak
11 Eylül’de bedava uçuş jesti
Tavuk yerine ormanı yaktı
Özel gece bekçisi emniyeti kızdırdı


 SAYFA BAŞI 


© 2002 Milliyet