11 Ağustos 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Dinamit patlayacak

"It Takes More" ile MTV’de sürekli izlediğimiz Ms. Dynamite İngiltere’nin rap dünyasına ender armağanlarından. İlk albümü ise bir hit deposu...

     Mefaret Aktaş

     MC eski Anglo-Sakson geleneklerinden günümüze gelen kalan bir kısaltma. "Master of Ceremonies" yani "eğlencenin ustası" anlamına geliyor. Törenlerde mikrofonun başına geçip her şeyi kontrol altına alan kişiye derlermiş. Günümüzde ise genellikle bir müzik terimi olarak kullanılıyor. Hem hip hop hem de daha yeni drum’n’bass gibi elektronik müzik türlerinde önemli yeri var MC’lerin. MC denen insan bu müziklerde zekice kafiyelerle rap yapar, kelime cambazıdır. Genellikle rap’çilerle MC’ler karıştırılır. Ama MC’ler rap’çilerin "daha gelişmiş modeli"dirler. Edebi yetenekleri, dil kıvraklıkları daha gelişmiştir.
     Bu giriş yıllardır İngiltere’den çıkan tek kadın MC olan Ms. Dynamite için. 21 yaşında olmasına ve 17 yaşından beri rap yapmasına rağmen inanılmaz söz yazma yeteneğine sahip bir kadın Dynamite. İlk albümü "A Little Deeper" henüz çıktı. İngiltere’nin en prestijli müzik ödülü (Technics) Mercury Awards’a aday oldu. İlk single’ı "It Takes More" MTV’de sık sık dönüyor. Ve albümün tamamı çok etkileyici.
     Bir MC olmasına rağmen bu ilk albümünde basbayağı şarkı söylüyor Dynamite. Oysa geçen yıl listelere "garage" camiasının tanınan isimlerinden Sticky’nin "Booo!ösuna rap yaparak 12 numaradan girdiğinde insanlar onun bir pop yıldızı değil "underground" camianın kraliçesi olacağını düşünüyorlardı. Ama ilk solo albümünü yapmak için stüdyoya girdiğinde Fugees’in prodüktörü olarak tanınan Salaam Remi ona "Hiç şarkı söylemeyi düşündün mü?" diye sordu ve gerçek adı Niomi McLean-Daley olan Ms. Dynamite’ın şarkıcılık macerası da başladı.
     "A Little Deeperöda Dynamite, şarkı söylemediğinde çok sıkı ragga yapıyor. Albümün en iyisi olan elektronik-ragga "Dy-na-mi-tee"de ve özellikle yeni hit adayı "Put Him Outöta "İşte" diyorsunuz, "kadın MC böyle olmalı"... Yırtık sesi ve kafiyeleriyle çok etkileyici. Şarkı söylemeye başladığında ise Kelis’i hatırlatıyor biraz. Geri kalanlardan "It Takes More", Bob Marley’nin oğullarından Ky-Mani’nin yanık sesiyle eşlik ettiği "Seed Will Growöda çok iyi.
     Ancak albümde şarkıların güzelliğine rağmen pek çok şarkıda cilalı prodüksiyondan kaynaklanan bir duygusuzluk ve sentetiklik var. Bu, şarkıların ruhunu öldürüyor. Ama olur ya belki izleme fırsatınız olur, Ms. Dynamite’ın aralarında Jamiroquai’den Stuart Zender’ın da bulunduğu, çok iyi müzisyenlerden oluşan bir konser grubu da var. Yani albümdeki şarkılar o kadar iyi ki, canlı dinleyince prodüksiyonun sentetikliği de kalmayacaktır.
      CUMARTESİ


Eğlencenin tarihi yazıldı
Gece yarısına kadar açık nöbetçi kuaför
Türk Hıristiyanlarının ruhani lideri alaturka ilahi besteledi
Özgür Kız’dan çok Bridget Jones’a yakınım
Dinamit patlayacak
"Rock’ın geleceği"
Megadeth son kez çalıyor
Amigolar geri geliyor
Ne var, ne yok?
"Seviyeli bir beraberlik"
Aşk olmayınca nabız değişmez
Dilimizde tam 98.861 sözcük var


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet