11 Ağustos 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Avustralyalı topluluk The Vines hem İngiltere’de hem de ABD’de "rock’ın geleceği" olarak göklere çıkarılıyor
"Rock’ın geleceği"

     İlk albümü "Highly Evolved"u yeni çıkaran The Vines, Los Angeles’ta yaşayan Avustralyalı bir grup. Onlara "rock’ın geleceği" deniyor. Doğrusu onları övenler hiç haksız sayılmazlar.
     12 şarkılık "Highly Evolved"un çok ilginç bir özelliği var. En sevdiğiniz grupların şarkılarının bir araya geldiği bir albüm gibi. Her şarkı tek başına çok iyi. Ama albümün bir bütünlüğü yok.
     
Garip solist, süper prodüktör!
     Nirvana, Beatles, Pink Floyd, Stooges, Evan Dando... Her parça başka birinin tarzını hatırlatıyor. Ama bu da kötü bir şey değil. Çünkü yine de kendine özgü. Bir şarkıyı beğenmediyseniz de, bir sonrakini mutlaka seviyorsunuz. Nirvana ile karşılaştırılmalarının en büyük nedeni olan ilk single’ları "Get Free" muhteşem. Zaten bu şarkının prodüktörü Run D.M.C.-Aerosmith ortaklığı "Walk This Way"in, Faith No More’un, Alice Cooper’ın, Slayer’ın, Sepultura’nın ve Jeff Buckley’nin "Grace"inin prodüktörü olan Andy Wallace. Uzun zamandır böyle enerjik bir rock şarkısı yapılmamıştı. "Autumn Shade", "Outtathaway", "Homesick" "Mary Jane", "Sunshinin" ve isim parçası "Highly Evolved" gibi diğer şarkılar da bu ilk albümü "iyi bir çıkış" haline getiriyor.
     The Vines’ı son dönemin gözde grupları The Strokes ve Black Rebel Motorcycle Club’la da karşılaştırıyorlar. Ama bu grubun müziği onlardan çok daha komplike ve iyi işlenmiş. Grubun temel taşı tüm şarkıları yazan 22 yaşındaki solist Craig Nicholls. Müzik camiasında şimdiden onun çılgınlıkları ile ilgili dedikodular dolaşıyor. Nicholls bir nevi yeni Evan Dando. Röportajlarda sıkılıp kendisini saatlerce tuvalete kilitlemesi, aniden ortadan kaybolması, hep kafası iyi gezmesi ve garip davranışlarıyla bir rock grubunu kaldıracak "renge" sahip. Yani dengesiz solistli, şarkılarında da ruh hali hep değişen grupları seviyorsanız bu sizin favori grubunuz.
     "Highly Evolved" bizde çıktığında ikinci albümlerinin parçalarını bile çoktan yazmış olan The Vines birkaç yıl sonra -tabii bu arada Nicholls delirmezse- rock’ın en önemli gruplarından biri olabilir.
      CUMARTESİ


Eğlencenin tarihi yazıldı
Gece yarısına kadar açık nöbetçi kuaför
Türk Hıristiyanlarının ruhani lideri alaturka ilahi besteledi
Özgür Kız’dan çok Bridget Jones’a yakınım
Dinamit patlayacak
"Rock’ın geleceği"
Megadeth son kez çalıyor
Amigolar geri geliyor
Ne var, ne yok?
"Seviyeli bir beraberlik"
Aşk olmayınca nabız değişmez
Dilimizde tam 98.861 sözcük var


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet