11 Ağustos 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Göklerin yıldızı yerde yetişiyor

Yalova’da kampa giren Hava Harp Okulu öğrencileri kızlı erkekli gruplar halinde gerilla eğiminden, göğüs göğüse muharebeye kadar 5 haftalık sıkı bir eğitimden geçiyor

     PINAR AKTAŞ Yalova

     Gelecekte göklerin yıldızı olacak Hava Harp Okulu öğrencileri, tam bir asker olmak için gerekli tüm eğitimleri almak üzere yere indi. Her yıl olduğu gibi Yalova’da kampa giren kızlı erkekli Harbiyeliler, birçok alanda kendilerini "fiziksel ve ruhsal" açıdan en üst seviyeye çıkarmak için çalışıyor.
     
     50’si dişi kartal
     Öğrenciler Alay Komutanı Hava Pilot Kurmay Albay Sinan Şanlı yönetiminde 14 Temmuz’da eğitim kampına başladı. 17 Ağustos’a kadar sürecek kampta kartallar; planör uçuş , para - sail atlamaları, göğüs göğüse muharebe, piyadecilik, gerilla muharebeleri, pentatlon, hayati idame gibi eğitimlerden geçiriliyorlar. Beş hafta sürecek olan eğitimlere, 50’si kız yaklaşık bin öğrenci katılıyor. Kampın en zorlu aşamalarından biri hayati idame... Öğrenciler pançoları, kütüklük ve silahlıklarının da içinde bulunduğu 30 kiloluk yükleriyle dağa çıkıyorlar. Karınlarını, doğada buldukları yiyeceklerle doyuruyorlar. Bu eğitimde doğal ortamda bireysel olarak kendilerini nasıl korumaları gerektiğini öğreniyorlar.
     
     İlk hedef pilot olmak
     Okula girerken erkeklerin ‘çocukluk hayali’, kız öğrencilerin ise ‘üniforma aşkı’ ağır basıyor. Cüneyt Karasulu (21), küçüklükten beri pilotluk hayali kurduğunu söylüyor: "Helikopter, uçak geçerken arkasından tatlı tatlı bakardım. Kendimi şövalye gibi hissediyorum." İlk hedefleri öncelikle pilot olmak. Ancak Hava Harp Okulu’na giren her öğrenci, pilot olamıyor. Bunun için eğitimleri ve testleri başarıyla bitirmek gerekiyor.
     Kız ve erkek ayrımı yok
     Kız öğrenciler, erkek öğrencilerle fiziksel anlamda farklılık konusunda ilk başlarda zorluk çektiklerini ancak sonra kendilerini geliştirdiklerini söylüyor. Yasemen Kurttaş (20) ise "Kadınların her yerde olduğu gibi orduda erkeklerle beraber yer alması çok gurur verici. Bizim de birşeyleri başarabildiğimizi gösteriyor" diye konuşuyor.
     Ayla Uysal (19) ise komutanlarının kız - erkek ayrımını hissettirmemesinden memnun: "Bu ayrımı hissetsek zorluk çekeriz. Bize ayrıcalıklar verilmemeli. Hem biz tepki görürüz, hem de gelişmek için kendimizi zorlamayız."
     
      GÜNCEL


Göklerin yıldızı yerde yetişiyor
Burada erkekler elimi sıkmadı
İstiklal Marşı’na kalkmayan tutuklanır
Habur ‘devede kulak’ kaldı
Sürpriz evlilik
Ölüm durakta geldi
AS hastaları cepten veriyor
Sıcaklık 10 derece artacak
Ölüm orucunda bir kayıp daha
Depremzedeleri bu kez YSK’nın listeleri ağlattı
Her salı yeni bir umut demek...
Huzur operasyonu: 369 kişiye gözaltı
Doğubank’ta korkutan yangın
İsmail Özay: YTP’li değil, hep CHP’liyim
Metin Sözen Bulvarı açıldı
Türk solu ve Nâzım paneli
Engelliye 454 milyon sigorta cezası!
Satırbaşı


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet