11 Ağustos 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
"Erkekler kendini mesih sanıyor"

İki yıl önce kurulan "Öteki Ben" adlı lezbiyen örgüt Türkiye’de aktif olarak çalışan, lezbiyenlere hukuki ve psikolojik destek sağlayan bir harekete dönüştü

     ELİF KORAP

     Lezbiyen kravat takan erkeksi kadındır, kadın tacizcisidir, erkek bulamayan çirkin kadındır, heteroseksüelleri baştan çıkaran vamp kadındır, dejenere bir cinselik yaşayan isterik kadındır..." gibi önyargılara karşı itirazlarını internetteki sayfalarında yayımladıkları bu sözlerle dile getiriyor lezbiyen kadınlar.
     "Türkiye’nin şu anda aktif olarak çalışmalarını sürdüren tek lezbiyen oluşumu" olduklarını söyleyen Öteki Ben adına iki lezbiyenle konuştuk. Merak ettiğimiz her soruyu yanıtladılar. Hülya Torman 39, Şerife G. ise 37 yaşında. İkisi de meslek sahibi kadınlar... İkisi de lezbiyenler için mücadele ediyor...
     Son günlerde gazete yazarlarının köşelerinde de tartışılır oldu bu konu.
     Bunların hangisi doğru, hangisi yanlış? Lezbiyen kimdir? Lezbiyenler anlatıyor...
     
     Lezbiyen kimdir?
     Hülya Torman: Duygusal, düşünsel ve seksüel anlamda kadını seven kadın diyebiliriz. Seksüel anlamda kadına ilgi duymayan ama politik anlamda kendini lezbiyen olarak tanımlayanlar da olabilir.
     
      Politik anlamda lezbiyen nedir?
     H.T.: Duygusal ve düşünsel olarak hemcinslerimize çok daha yakınızdır. Anti-seksist olmaya çalışan birçok feminist arkadaşımız var. Onların hepsinin politik lezbiyen olduğunu düşünüyorum.
     
      Feministlerin lezbiyen olduğu inanışı hakkında ne düşünüyorsunuz?
     H.T.: 1980 sonrası Türkiye’de feminizm hareketi başladığında insanlar feministlerin hepsinin lezbiyen olduğunu zannediyorlardı. Feministler de bundan çok korkuyorlardı. Aralarında lezbiyen olup itiraf edemeyenler de var ama tüm feministler lezbiyen değil.
     
      "Öteki Ben" nasıl bir araya geldi?
     H.T.: İki yıl önce dört kadının sohbetiydi bu oluşum. Daha sonra bu bir projeye dönüştü. Artık bir şeyler yapmalıyız, kendimizi gay’lerden ayırmalıyız, sesimizi duyurmalıyız dedik. İnternet ve eşcinsel örgütler aracılığıyla bunu duyurduk. Ankara’da bir ofis oluşturup telefon aldık. Bir dergi çıkardık. Konferanslar veriyoruz. Türkiye genelinde aktif olarak çalışan
     70-75 kadınız. Oluşum içinde lezbiyenlere psikolojik, hukuki yardım veriyoruz.
     
      Sizce neden eşcinseller kimliklerini açıklamak istemiyorlar?
     H.T.: Televizyonda bir genç kız, arkadaşının kendisini lezbiyenliğe alıştırdığını söylüyordu. Böyle bir endişe olabilir. Oysa biri ya lezbiyendir ya değil.
     
      Bir kadın lezbiyen olduğunu ne zaman ve nasıl keşfeder?
     H.T.: Herkes farklıdır. Bir arkadaşım 33 yaşına kadar heteroseksüel yaşamış. Ama şimdi lezbiyen olduğunu keşfetti. Sonradan farkına varan kadınlar da oluyor, çocukken de fark edebiliyor. Evli ve çocuklu olan lezbiyen kadınlar var.
     
      Lezbiyenler birbirlerini nasıl buluyorlar?
     H.T.: Son iki-üç yıldır birbirimizi bulmamız kolaylaştı. İnternette tanışılıyor. Şu an Türkiye’de iki tane e-posta listesi var. Ama pek çok lezbiyen buralarda bile yaşadıklarını yazmıyor, hâlâ sadece okumayı tercih ediyor. Birbirimizin tanıdıklarıyla tanışıyoruz.
     
"Ailem kahrolacak"
     Lezbiyenler aşık olurlar mı?
     H.T.: Elbette olurlar. Seks tek başına da çok kötü bir şey değil. Hep böyle algılandı, böyle öğretildi. Sadece bunu paylaşan insanlar da var. Ama aşık olmadan kimseyle beraber olmayan lezbiyenleri de biliyorum.
     
      Lezbiyenler heteroseksüllere de aşık olur mu?
     H.T.: Evet. İlk sevgilim bir heteroseksüeldi. Ama benimle birlikte olmuştu, hâlâ heteroseksüel mi, bilemiyorum. Yakın arkadaşa aşık olup söylemek zor.
     
      Lezbiyen lezbiyeni nasıl tanır?
     H.T.: Kendi adıma, gördüğüm zaman hemen anladığımı söyleyebilirim. Tavırlarından, sorularından, tutumundan anlıyorsun. Zaten biraz sohbetten sonra çözülmeler başlıyor. "Aslında bende de böyle şeyler var" gibi sözler ediyor.
     
      Lezbiyen ilişki erkekler için de bir tahrik unsuru. Porno dergiler, filmler buna sıkça yer veriyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?
     H.T.: Kadın her yerde cinsel obje olarak kullanıldığından, kadının lezbiyenliği de erkek için tahrik unsuru olabiliyor. Belki erkek ikisine de sahip olabilmeyi düşündüğünden bundan hoşlanıyordur.
     
      Klasik bir Türk erkeği kendisini başka bir erkekle aldatan kadını affetmiyor genelde. Peki ya bir kadınla aldattığını öğrenirse?
     H.T. Aslında aynı tepkiyi vermesi gerek. Kadın cinsellik anlamında sadece erkeğin objesi görüldüğünden bir kadınla yaşananları cinsellik kabul etmeyebiliyor. Erkekler hala kendilerini mesih gibi görmeyi sürdürüyorlar.
     
      Kimliğinizi rahatça açıklıyorsunuz...
     H.T.: Çünkü artık yeter diyoruz. Bu ne övündüğüm ne de utandığım bir şey.
     Şerife G.: Aşırı tutucu, Fazilet Partisi’nden medet uman ailem bunu görünce kahrolacak. n
     
"Sevgilimle birlikte yaşıyorduk, çevrede ‘Ne namuslu ev, hiç erkek girmiyor’ diyorlardı"
     Hülya Torman: "Ben sevgilimle küçük bir yerde yaşadım. Aynı evi paylaşıyorken, komşularımız ‘Ya ne kadar namuslu kadınlar; eve hiç erkek gelip gitmiyor’ diyorlardı. Ama bir sitede yaşıyorsanız, ‘Aa! Sapıklar geçiyor’ diyebilirler. Ama lezbiyenlik son zamanlarda bir moda gibi oldu. Hiçbir kadınla beraber olmadığı halde lezbiyen olduğunu iddia eden kadınlar biliyorum."
     
"Biseksüellik ortada kalmışlık"
      Lezbiyenler hakkında en çok merak edilen konulardan biri de, iki kadının cinselliği nasıl yaşadıkları!
     H.T.: Cinselliğin ne menem bir şey olduğu kim tarafından biliniyor ki? Çok geniş bir yelpaze.
     Ş.G.: Cinsel birleşme sevişmenin son noktasıdır, tamamlayıcı bir unsur. Onsuz da cinsellik olabilir. Biz aynı anda doruk notasına ulaşabiliyoruz. Sevişmek nasıl tarif edilebilir ki?
     
      Lezbiyen ilişkide cinsiyet rolleri var mı?
     Ş.G.: Kadın-erkek rolleri üstlenenler var. Bunu keyif aldıkları için mi, böyle öğretildiği için mi yaptıklarını bilmiyorum. Kendini tamamen erkek kalıbına sokmaya çalışan, hatta yapay penis kullanan kadınlar var. "Erkek sahip çıkar" duygularını yaşayamamış ama bunu mutlaka tatmin etmek isteyen ve bu rolleri üstlenen kadınlar bunu yapabiliyor.
     
      Biseksüeller hakkında ne düşünüyorsunuz?
     H.T.: Biseksüelliği yok sayamayız. Yine de, pek çok kadın aslında lezbiyen olduğu halde toplum baskısı nedeniyle erkeklerle de olabiliyor.
     Ş.G.: Pek hoş bakmadığım bir şey. Bu, ortada kalmışlık.
     
      Lezbiyenler erkeklerden nefret mi eder?
     H.T.: Erkeklerle değil ama erkek egemen sisteme dair sıkıntılarımız var elbette. Erkekleri seviyor muyum? Sevdiğim çok çok az erkek var. Eğer beynini ve yüreğini görebilirsem, severim. Ş.G.: Benim en yakın dostlarım onlar.
     
      Lezbiyen, erkeksi kadın mıdır?
     H.T.: Böyle bir şey yok. Ama erkeksi-kadınsı görünüş, öğretilmiş davranışlar nedeniyle görülebiliyor. Makyaj yapanlar da var. Daha erkeksi görünenler de... Kişiye bağlı. Saçları bir örnek kesilmiş, kıyafetleri aynı, birlikte gezen pek çok kadın görebilirsiniz.
     
      Erkeklerin kalıplaşmış güzellik anlayışları vardır; uzun bacaklı, ince, zarif... Lezbiyenlerin güzellik kavramına bakışı nedir?
     H.T.: Böyle bir tanımlama yok. Kadınlar görünüşe erkeklerden daha az önem veriyorlar.
     Ş.G.: Esmer ve uzun saçlılar bana her zaman daha çekici gelmiştir. Ruhu güzelse, gözleri aydınlık bakıyorsa, severim. Bu, kişiye göre değişir.
     
      Lezbiyenlik, politik bir duruş getiriyor mu?
     H.T.: Yaşamın her alanı politik. Sadece dört duvar arasında yaşamak istemiyoruz. "Ben buyum" demek istiyoruz. Ben lezbiyenim demek istemek değil bu, bir heteroseksüel gibi cinsel yönelimini konuşmak zorunda kalmamak. Bunun için mücadele veriyoruz.
      PAZAR


"Tatil bitince sahtekar dünyaya geri dönüyorum"
Atlantik’i sörfle geçecek
‘Telefonlar kilitlenir sandım 15-20 kişi aradı’
"Erkekler kendini mesih sanıyor"
Süper modellerden kurulu ilk pop grubu: Models
"İtalyan çardağı"nda bol lezzet seçeneği
Şarapta Türk-Fransız sentezi
Aşk mektupları
Bodrum’da sanat da var
Lezzetli etin gürültüden uzak adresi
Kapalıçarşı’da "Abdulla"
Mucizelere inanın
Avrupa yolunda (1)
"Yararlı olma" sanatı
Ajda Pekkan’ın muhteşem konseri ve şaşırtıcı şarkı arası sözleri
Karanlıkta üç ışık
"Zekeriyaköy’ün papağanı"nı kim çaldı?
Keçi başkanı hadım ettiler


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet