11 Ağustos 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 


BELGELER

AB- KATILIM ORTAKLIĞI BELGESİ
KOPENHAG KRİTERLERİDerviş, "bana şans dileyin" dedi ve görevinden ayrıldı
Bu istifa kolay olmadı!

İstifasını resmen açıklayan Derviş, "Siyaset için siyaset yapmayacağım" dedi. Herkesin 4 Kasım’ı düşünmesi gerektiğini söyleyen Kemal Derviş, "Gönül birliği iktidarı istedi

     ANKARA Milliyet

     Şubat 2001 krizinin ardından Başbakan Bülent Ecevit tarafından Türkiye’ye çağrılarak ekonominin başına geçirilen Kemal Derviş, Devlet Bakanlığı’ndan istifa etti. Kuruluşunda etkin olduğu Yeni Türkiye’ye katılım konusunda imada bile bulunmayan Derviş, "siyaset için siyaset yapmayacağını" vurgulayarak aradığını bulamazsa aktif politikaya girmeyeceğinin mesajını verdi.
     Derviş, Milliyet’in dünkü manşetinden duyurulan istifa kararını dün resmen açıkladı. Evinden çıkarken ve Esenboğa Havalimanı’nda elinde Milliyet taşıyan Derviş, Hazine Müsteşarlığı’nda şu açıklamayı yaptı:
•  KOLAY OLMADI: Sayın Başbakan’la görüştük. Kolay olmadı, 30 yıldır ilişkimiz devam ediyor, ona saygım, sevgim büyüktür. . Dün (önceki gün) dertleştik, sohbet ettik. Biraz daha düşünmemi ima etti. Ben de dolayısıyla birkaç saat daha, dün akşam Sayın Başbakanımız’ın düşüncelerini de değerlendirerek en doğru kararı vermeye çalıştım.
•  GÖNÜL BİRLİĞİ İKTİDARI: Herkesin 4 Kasım gününü düşünmesi lazım. 4 Kasım günü "hata yaptık, yanlış oldu demek" zor olacak, maliyeti büyük olacak. Türkiye’nin önünde çok zor işler var. Başarılabilir, ama kolay değil.
•  ARTIK İSTİFA EDİYORUM: Siyasal bölünmüşlük ciddi bir sorun ve bunu mutlaka aşmamız gerekiyor. Sayın Başbakanımız’a bunu anlattım. Tabii ki DSP’liler de bu çabaya katılmalı. Fakat Sayın Başbakanımız, yine, hem bu çabayı sürdürmek, hem de hükümette devam etmenin doğru olmayacağını ifade etti. Ben de bu durumda düşüncelerimi tekrar değerlendirdikten sonra, artık bugün istifa ediyorum hükümetten. İstifa mektubumu Başbakanlığa gönderdim. .
•  VATANDAŞ NASIL BİRLEŞTİRSİN: "Vatandaş birleştirsin oylarıyla" deniyor. Önüne 15 - 18 tane ayrı parti koyduğunuz zaman vatandaş nasıl birleştirsin, kolay değil. Siyasal kadroların yardımına ve liderliğe ihtiyaç var. Eğer 4 Kasım’da güçlü ve fikir birliği içinde çalışacak bir iktidar oluşmazsa, önümüzdeki işleri hızla nasıl yapabileceğiz?
•  YÜZDE 50 MECLİS’E GİRMEYEBİLİR: Kaldı ki şöyle bir tehlike de var Seçim Kanunu’nu göz önünde tutarsak. 4 Kasım’da vatandaş oyunun yüzde 40’ı, yüzde 50’si senaryolara göre Meclis’e yansımamış olabilecek. O zaman böyle bir Meclis’ten oluşacak iktidarın da meşruiyeti tartışılır hale gelecek. Bunu önlemeye çalışmamız lazım. Bu konudaki ciddi çabalar devam edecek, elden geleni yapmaya çalışacağız.
•  GÖNLÜM SOLDA, GEÇ DEĞİL: Daha kesin görüş ve çözümlere dayanan ittifakların doğması için çok da geç olmadı. Benim gönlüm merkez solda. Çağdaş, sosyal, liberal anlayışı yansıtan, benimseyen ve tek başına dahi iktidar olabilecek bir seçeneğin doğması, bu işbirliğinin doğması için çalışacağım.
•  SİYASET İÇİN SİYASET YOK: Bu çabayı göstermemin nedeni de ekonominin düze çıkması. Yıllardır biriken maliyetlerin patlamasıyla ortaya çıkan krizin insanlara yüklediği ağır yükün hafiflemesi ve büyümeye geçmemiz lazım. Siyaset için siyaseti yapmayacağım. Ekonomik çözümler üretebilecek bir siyasal tartışma içinde olmak istiyorum. Bu tür siyasal arayış içinde ve siyasal hareket içinde olmak istiyorum.
•  BANA ŞANS DİLEYİN: Yani siyaset bir yarışmadır. Ama bu yarışma olumlu bir ortamda birbirini batırarak değil, çözüm üzerine, tartışma üzerine kurulmalıdır. Ben öyle yapacağım. Hiç kimseye kırgınlığım veya kötü hislerim de yok. Daha olumlu, daha yapıcı şekilde tartışırsak daha yararlı olacak. Lütfen bana iyi şanslar dileyin.
     
     PERDE ARKASI
Derviş acele etmeyecek
     Kemal Derviş merkezde birleşme arayışını YTP’ye girmedin sürdürme ısrarından vazgeçmiyor
     MURAT SABUNCU

     Kemal Derviş, Başbakan Bülent Ecevit’in "Bir daha düşünün" demesi üzerine önceki akşam açıklamadığı istifasını, bir günlük "nezaket rötarı"ndan sonra dün açıkladı. Derviş, merkezde birleşme arayışını YTP’ye girmeden sürdürme ısrarından vazgeçmedi.
     Alınan bilgilere göre, Derviş cuma günü koruma polislerine buldurduğu iki koliye şahsi eşyalarını doldurduktan sonra Ecevit’e gitti. Derviş’in 17 ay görev yaptığı Hazine’deki şahsi eşyaları iki koliye sığdı.
     Derviş dün sabah Hazine’ye geldiğinde, başta Müsteşar Faik Öztrak olmak üzere, hiçbir bürokratın olmaması dikkat çekti. "Hazine politize edilmesin" diyen Derviş’in bürokratların gelmemesini özellikle istediği bildirildi. Veda sırasında sadece iki sekreter, özel kalem müdürü ve korumaları hazır bulundu.
     
     Cep telefonlarını bıraktı
     Odasında yalın bir dille istifasını kaleme alan Derviş, daha sonra devletin verdiği iki cep telefonunu bıraktı, gözyaşları içindeki sekreterleri ve korumalarıyla vedalaştı, makam aracını bırakarak sivil bir arabayla binadan ayrıldı.
     
     Köroğlu’nda büro
     Derviş, "merkez solu birleştirme" arayışlarını şimdilik YTP şemsiyesi altında değil, bir süre daha bireysel olarak yapmaya karar verdi. Derviş için, Ankara’nın en seçkin merkezlerinden Gaziosmanpaşa semtindeki Köroğlu Caddesi’nde bir büro kiraladığı belirtildi. Uğur Mumcu Sokağı civarında olduğu belirtilen büronun bulunduğu bölgede kısa bir süre önce CHP’nin de bir büro kiraladığı öğrenildi. En yakın durduğu parti olan YTP’ye katılım için henüz mesaj vermeyen Derviş’in, DSP ve CHP’yi de kapsayacak merkez solda birlik arayışını, milletvekili aday listelerinin kesinleşeceği 11 Eylül’e kadar sürdürmeyi planladığı kaydedildi.
     
     Dışarıda kalabilir
     Arkadaşlarına "Yüzde 10 - 12 oy almış muhalefetteki bir partinin milletvekili olmakla bir yere ulaşamayız’ diyen Derviş, 11 Eylül’e kadar aradığı geniş tabanlı birliği sağlayamazsa, milletvekili adayı bile olmayabileceğini çevresine söyledi. Derviş’in, halkın karşısına çıkıp neden "seçimlere girmeyeceğini" açıklamayı planladığı öğrenildi.
     
‘Teknokrat kalabilirim’
     Derviş’in, yakın çevresiyle paylaştığı planlarının arasında, milletvekili adayı olmazsa, seçimleri kazanan partinin istemesi durumunda, bugüne kadarki gibi dışarıdan ekonomiye destek vermek de yer alıyor. Derviş, aday olmaması ve teknokrat olarak herhangi bir hükümete girmemesi durumunda her zaman hayalini kurduğu üniversiteye ve kitap çalışmalarına dönecek.
     
Cem yolunu gözlüyor
     YTP Lideri, yazılı açıklamayla kuşkuları büyüttü ve "açıklamaları doğrultusunda bize katılsın" ifadesini kullandı
     ANKARA Milliyet

     YTP Genel Başkanı İsmail Cem, yaptığı yazılı açıklamayla, hükümetteki görevinden istifa eden Kemal Derviş’in kendilerine mesafeli olduğu yorumlarını güçlendirdi. Cem, Derviş’i "daha önceki açıklamaları doğrultusunda YTP’ye katılmaya" çağırdı. Cem’in, Derviş’in YTP ile ilgili tutumu konusunda yazılı açıklama yapması dikkat çekti. Derviş’in Türk ekonomisinin çok zor bir döneminde görev üstlendiğini ifade eden Cem, "Hem ekonomik sıkıntının aşılması yolunda hem de kurumsal yenileşme çalışmalarında ülkemize büyük hizmet vermiştir" dedi.
     "Yeni Türkiye’nin oluşumunu Hüsamettin Özkan ve Derviş ile birlikte öngördüğünü" belirten Cem, "kararını saygıyla karşıladığını" vurguladığı Derviş için şu ifadeleri kullandı: "Sayın Derviş, Yeni Türkiye’ye yaklaşımını çeşitli vesilelerle kamuoyuna açıklamıştır. Kendisini bu açıklamaları doğrultusunda partimize katılımı, hızla büyümekte olan Yeni Türkiye’ye yeni bir ivme kazandıracaktır. Derviş’in Türkiye’mize katkısını siyaset alanında da sürdüreceğine güveniyorum"
     
     İstifaya tepkiler...
MHP’den sevinç çığlıkları!
     Bahçeli: Geç bile kaldı, Toskay: Boyunun ölçüsünü alır, Durmuş: Kambur kalktı
     ANKARA, Milliyet

     Kemal Derviş’in hükümetten istifası MHP’de sevinç ve tepki ifadeleriyle karşılandı.
     İstifanın ardından dile getirilen bazı tepkiler şöyle:
•  Devlet Bahçeli: (MHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı): Sayın Derviş, ülke gündemini fazlasıyla meşgul etmiştir. Geç kalınmış bir karardır.
•  Reşat Doğru: (Devlet Bakanı - MHP) İstifa etmekte geç kaldı. Ahlaken de, siyaseten de sıkıntıya girmiştir ve ekonomiye zarar vermiştir.
•  Tunca Toskay: (Devlet Bakanı - MHP) Daha evvel yapması gereken şeyi şimdi yapmak aklına geldi. Girer, boyunun ölçüsünü alır. Bunu hep beraber görürüz. İstifa, geç de olsa aklına geldi.
•  Osman Durmuş: (Sağlık Bakanı) Piyasaların bu istifadan olumlu etkilenmesini bekliyorum. Geçim sıkıntısı çeken insanların üzerinde bir kamburdu. O kambur kalkmıştır. Ekonominin sağlığı da düzelecektir.
•  SP Grup Başkanvekili Yasin Hatipoğlu: Allah’a şükürler olsun. Derviş gitsin de kim gelirse gelsin. Yerine getirilen Masum Türker’in de ne kadar masum olduğu, ekonomi tecrübesinin ne olduğunu bilmiyorum.
     
Dünyada ‘flaş haber’ oldu
     DIŞ HABERLER SERVİSİ

     Kemal Derviş’in istifası, dünya medyasının da ilk gündemini oluşturdu. Amerikan CNN ile Katar El Cezire televizyonları istifa haberini programlarının normal yayın akışını durdurarak verirken, dünyanın büyük haber ajanları da gelişmeyi "flaş haber" olarak duyurdu.
     İngiliz Reuters haber ajansı, "Derviş’in, muhalif partilerin yıllardır birbirlerine güttükleri düşmanlığı tarihe gömmeyi başarırsa, AB’ye aday ve NATO üyesi Türkiye’de istikrarlı bir hükümet kurulması şansının artıracağı" yorumunu yaptı.
     Amerikan Associated Press de, Derviş’in, Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ekonomisinin en çok küçüldüğü dönemde IMF’den borç temininde önemli rol oynadığını kaydetti. Fransız AFP, "açık sözlülüğüyle ve açılım politikasıyla muhafazakar politikacılarla karşı karşıya gelen" Derviş’in, çokuluslu şirketleri ve yabancı ülke hükümetlerini milyarlarca dolarlık yeni krediler vermeye ikna etmeyi başardığını belirtti.
     
Eczacıbaşı ve Erdem’le görüştü
     İSMAİL ŞAHİN

     İstifasının ardından İstanbul’a gelen Kemal Derviş, Nurol Sitesi’ndeki evinde Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve Tarhan Erdem ile görüştü. Derviş’le birlikte YTP’ye kurucu üye olarak katılabileceğini, ancak milletvekilliğine aday olmayacağını açıklayan Eczacıbaşı’nın, Derviş’ten bir dakika sonra Nurol Sitesi’ne gelmesi dikkat çekti. Görüşmelerde Derviş’in danışmanı Oya Ünlü de yer aldı.
     Araştırmacı yazar Tarhan Erdem, yaklaşık 1,5 saatlik görüşmenin ardından Nurol Sitesi’nden herhangi bir açıklama yapmadan ayrıldı. Daha sonra Derviş’in evine Arı Grubu Koordinatörü Kemal Köprülü geldi. Bir süre sonra da Dreviş’le üç saat görüşen Eczacıbaşı evden ayrıldı.
      SİYASET


Bu istifa kolay olmadı!
Komutanlara teklif
Çiller’in gündeme uyan gafı
Bahçeli’ye göre; 6 parti PKK ile aynı kefede!
Ankara'da bunlar konuşuluyor
Karayalçın açıkladı: ‘İnönü kabul etti Derviş reddetti’


 SAYFA BAŞI 
© 2002 Milliyet