11 Ağustos 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 Kemal Derviş AKP’ye ekonomiyi anlatacaktı

     Devlet Bakanı Derviş’in ‘arkadaşı’ Prof. Dr. Asaf Savaş Akad, "Derviş AKP ile koalisyon yapabilir" diyor da, bu yakınlaşmayı bilmiyor muyuz?
     Size bundan iki hafta önce bu köşede eminim çoğunuzun, "Amma da uçmuş" dediği bir senaryoyu aktardım. Senaryo ABD’nin siyaset dizaynını takip eden çevrelerin malıydı. O günlerde yalnızca objektif gazetecilik gereği, konuyu naklettim, çok da tepki aldım.
     Şimdi ‘Gördünüz mü?’ deme hakkına sahip birkaç kişiden biri olduğumu da saklamayacağım. Senaryoyu hatırlatayım...
     Meclis’e birinci parti olarak girmesine neredeyse kesin gözüyle bakılan AKP’ye yeni gömlek biçiliyordu. AKP’ye oyların renginin silme yeşil olmadığını da bilen aynı çevre, partiyi ‘sisteme’ uyumlu hale getirmeye çabalarken, eldeki joker Derviş’i de öne sürüyordu. Derviş ile AKP arasında nazik temaslar hissediliyordu.
     Derviş, senaryo henüz ham haldeyken, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın da davetli olduğu bir uluslararası toplantıda "Muhalefet desteklemeseydi, AB’ye uyum yasalarını çıkaramazdık, kendisine teşekkür ediyorum" diyerek, salondan alkış da koparmayı başarmıştı... Bu sıcaklık o günlerde gözden kaçmıştı!..
     
     Aksiyon zamanı
     Derviş, Yeni Türkiye (YTP) oluşumu ortaya çıkar çıkmaz soluğu ABD’de aldı ve dönüşü en azından İsmail Cem ve ‘arkadaşı’ Hüsamettin Özkan için muhteşem olmadı. Derviş, istifa etmesine rağmen halen ortada! Ne sağda, ne solda... Peki nerede? O günde yazdım, iktidara yakın yer neresiyse orada. Şeklini tartışmıyorum, çünkü bilemiyorum.
     Edindiğim izlenim, Derviş "lider ol" baskısına boyun eğmeyecek, açık destek isteyecek... Derviş için, iş dünyasından ‘aksiyon’ bekleme zamanı geldi.
     
     AKP - MHP korkusu
     Senaryonun devamına gelelim, Erdoğan seçimlere giremezse ne olur? Doğu Karadeniz’den edindiğim izlenim, AKP baraja takılır. AKP’liler ise ‘oy patlaması’ yaşanıacağını düşünüyor. Peki Erdoğan olası Başbakanlık görevini Abdullah Gül’e verdiğini açıkladığında, siyaset nasıl şekillenir?
     Bugün dışarıda kalan ve AKP ile olmayan ancak merkez sağda siyaset yapmaya kararlı birkaç isim, yeni dizaynın parçaları haline gelmezler mi? Merkez sağda ANAP ve DYP silinmez mi?
     Sözünü ettiğim çevre de bunu biliyor. Erdoğan iyi - kötü, ‘Beni yanlış anladınız, değiştim’ diyor ve uyumlu olmazsa iktidar koltuğuna oturamayacağından emin. Emin olmasa türbanlı kadınları milletvekili adayı yapmamak gibi bir ‘taviz’ verir mi? Erdoğan’sız AKP o kadar ‘uyumlu’ olur mu?
     
     AKP’ye brifing
     AKP’den milletvekili adayı olmak için 11 bin kişi sırada, bunun yalnızca 2 bini İstanbul’dan. Sormadan ‘istifamı verdim, beni aday yapın’ diye kuyruğa girenler mi ararsınız, 6 ay önce partili olup, ‘Hadi adımı yazın’ diyenler mi...
     Rüzgarı gören Derviş istifadan önce, AKP yöneticilerine ekonomi brifingi vermeye söz vermişti, durum değişir mi, göreceğiz. Derviş, AKP binasına ilk adımını, birifing vererek atmış olacak.
     Daha fazlası olur mu? Şahsi görüşüm, Derviş, AKP’ye giremez, çünkü taban kabul etmez. Ne yapar? Ekonomi yönetiminde söz sahibi olmayı. Niye? IMF programındaki imzasının arkasında durma zorunluluğu hisseden Derviş, arkadaşı Prof. Akad gibi çok iyi biliyor ki, kurulacak yeni Meclis’ten bir AKP - MHP koalisyonu çıkarsa AB işi yatar.
     
     Halkın iradesi endişesi
     Derviş ile Erdoğan’ın siyasi bir projede yanyana gelmesinin zor olduğu bilindiği kadar, her iki taraf için de gereklilik koşulları ortada. Derviş - Erdoğan senaryolarının konuşulması boşuna değil. Sorun büyük. Seçim sonuçları karşımıza halkın iradesinin yüzde 50’sini dışarıda bırakan bir Meclis çıkartabilir. Olmaz olmazları başaran (!) Meclis’in ıskaladığı Seçim Sistemi ve Partiler Yasası diye bir konu vardı ya, onu diyorum.
     
     syilmaz@milliyet.com.tr
     
 SAYFA BAŞI 

Çetin ALTAN
Pire berber iken, deve tellal iken...

Melih AŞIK
Erkeklere ders

Fikret BİLA
Derviş ve solda birlik

Güneri CIVAOĞLU
Orkestra

Can DÜNDAR
Menderes’in son sözleriyle veda etti

Abbas GÜÇLÜ
Gençler neden bu kadar mutsuz?

Mehmet Y. YILMAZ
İster döv, ister aldat, yeter ki boşanma!

Hasan PULUR
"Temel’leröle helalleştik...

Derya SAZAK
4 Kasım sabahı

Meral TAMER
Mehmetçik sağ olsun

Ece TEMELKURAN
Narin nefesli adamlar ve saydam sevgilileri

Osman ULAGAY
Derviş’in istifası sonrasında umut ve kâbus senaryoları

Güngör URAS
Erzincan güzel ama...

Serpil YILMAZ
Kemal Derviş AKP’ye ekonomiyi anlatacaktı

© 2002 Milliyet