24 Ekim 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Aşk bazen de vazgeçmektir

Verdi’nin "romantik üçlemesi"sinin en son halkası olan "La Traviata" - diğer ikisi "Rigoletto" ve "Il Trovatore" - 17 yıl aradan sonra İstanbul’da seyirci karşısına çıkıyor.


‘La Traviata’ / Verdi / Yönetmen: Beppe De Tomasi / Dekor Tasarımı: Beppe De Tomasi / Kostüm Tasarımı: Serdar Başbuğ / Işık: Metin Koçtürk / Oyuncular: Otilya Aydın, Aytül Büyüksaraç, Nursel Öncül, Ayşe Sezerman, Bülent Külekçi, Hüseyin Likos, Gökhan...

 Ayrıntılı Haber 
"Her yazar önce bir dil işçisi"
Sevgi Özel’in yeni öykü kitabı "Aptal Dünya" yayımlandı. Özel, yetkin diliyle anlattığı mücadeleci kahramanları üzerinden sıradanlığın sıradışılığını sorguluyor.


Şeytanın gör dediği...
Princeton Üniversitesi’nden yayımlanan "Modern Düşüncede Şeytanın Yeri: Alternatif Felsefe Tarihi" adlı yeni kitabında filozof Susan Neiman, Amerika’yı meşgul eden şeytan krizini irdeliyor.


"Budala" ile yeniden Dostoyevski
İki yüz yıldır edebiyatçılara referans oluşturan Dostoyevski’nin "Budala"sı, yeniden basıldı: Kötülük karşısında budalalaşan Prens Mişkin’in öyküsünü ilk kez ya da yeniden okumak için iyi fırsat.


Deliler, şairler ve devrim
Radikal Gazetesi’nin dış haberler muhabiri Murat Uyurkulak’ın ilk kitabı "Tol" yayımlandı. Uyurkulak kitabında şairlerin, delilerin ve devrimcilerin gözünden alternatif bir son 50 yılı anlatıyor.


Taşınabilir sözlük
Ekşi Sözlük kitabı, uzun ve yorucu bir çalışmanın sonunda, biraz da gecikmeyle Sel Yayıncılık’tan çıktı. Devamı da gelecek...


İki kutuluk külliyat girişimi
Türk edebiyatı tarihine mal olmuş yazar ve şairler ile eserleri, dört ve beş ciltlik iki özel kutuda toplandı. "Çağdaş Türk Edebiyatı" ve "Dünden Bugüne Türk Şiiri" antolojileri yine bir takım tartışmalar yaratacak gibi görünüyor.


Akbank’a taze kan
Akbank Kültür Merkezi, daha rahat, daha büyük ve daha aydınlık dekorasyonuyla beş gün beş gecelik yüklü bir programla açıldı. Merkezin genç ve yeni yöneticisi Miriam Dinç ile neler olup biteceğini konuştuk.


İstanbul’dan Tuileries Bahçeleri’ne
İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki 2500 yıllık eserlerin tanıtıldığı fotoğraf ve heykel sergisi, Paris’te sanatseverlerin ilgisine sunuldu.


Zamansız bir sergi
Utku Varlık, hâlâ Borges ile düşsel kanka. Zamanlararası dolaşmayı sürdürüyor. "Geleceğe Dönüş" filminin meşhur profesörünü andırıyor. Bir geçmişe, bir geleceğe gidip duruyor.


Necmi Zekâ ve diğer tanıklar
Nişantaşı’nda Abdi İpekçi Caddesi üzerinde ikinci sezonunu sürdüren Dirimart, Necmi Zekâ’nın "Sürpriz Tanık" başlıklı resim sergisini, bu akşam yapılacak açılışla sanatseverlere sunuyor.


Sokakta plastik obje edası
Özlem Süer’in kostümleri, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Münster Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nin işbirliğiyle 23 Ekim’de Münster’de.


"Aile gailedir!"
Kent Oyuncuları, Tennessee Williams’ın "Sırça Kümes"ini oynuyor.


"Politik bir şey yapardım ama..."
Lale Mansur’un Kubilay Tunçer ile birlikte oynadığı "Olağan Mucizeler" 19 Ekim’de Ankara Tiyatro Festivali’nin açılışını yapacak. Oyun 22 - 23 Ekim’de İzmir’de olacak.


Genç âşıkların zaferi
İzmir Devlet Opera ve Balesi, geçen sezon sahnelenmeye başlayan "Şımarık Kız" adlı iki perdelik baleyi bu sezonda da izleyicilerle buluşturuyor.


Tiyatroda sanat - demokrasi ilişkisi
Viyana, "Kontext: Europa 2002" başlığıyla sunulan uluslararası görsel - gösterim sanatları festivaline ev sahipliği yapıyor. Augenblicks’in kurucusu, genel sanat yönetmeni ve festivalin konseptini oluşturan ise bir Türk: Gül Gürses.


Adrenalin fıskiyesi
"Manu Chao Radio Bemba Sound System En Vivo", dinleyebileceğiniz en mutlu konser albümlerinden. Hipnoza girmiş seyircinin çığırışlarını karambol yaratmadan kayda ekleyebilen prodüksiyon amirine de selam.


Yılın en iyisi
Şöhret dünyasına kendisine "loser" diyerek adım atan, ancak zamanla Amerikan çıkışlı ‘cool’un bizzat vücut bulduğu isme dönüşen Beck’in yeni albümü "Sea Change" yayınlandı. Rolling Stone Dergisi, Beck’in yeni çalışmasına beş üzerinden beş yıldız...


Aya İrini’de Mozart ve Holst
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Aya İrini’de vereceği konserlerde Mozart’ın Piyano Konçertosu ile dinleyiciyi sıkıntılarından uzaklaştıracak, Holst’un "Gezegenler" Süiti ile de uzayın derinlerine taşıyacak.


Dört altın yıl
Hürriyet’in 1965 - 1968 yılları arasında düzenlediği Altın Mikrofon Yarışması’nda derece almış grup ve şarkıcıların parçaları üç albüm halinde piyasaya sürüldü. Albümün içinde yarışmanın tarihini anlatan bir de kitapçık yer alıyor.


"İbrahim Tatlıses öldüğü an bitecek"
Erdal Erzincan ile eşi Mercan Erzincan’ın yeni albümleri eşzamanlı olarak piyasaya çıktı. "Al Mendil" Erdal Erzincan’ın beşinci, "Düşlerim Yol Alır" Mercan Erzincan’ın ikinci albümü. İki albümde de geleneksel türküler ve deyişler ön planda.


Rastlantılar ve mucizeler
"İşaretler", M. Night Shyamalan’ın doğaüstü güçlerle haşır neşir kendine özgü sinemasının son örneği.
 SAYFA BAŞI 
YENİ YAYINLAR


YAZARLAR
 ZEYNEP AVCI
 MURATHAN MUNGAN
 AVNİYE TANSUĞ


HABERİNİZ OLSUN


HAFTANIN
 Çok izlenenleri
 Çok okunanları
 Çok dinlenenleri
© 2002 Milliyet