24 Ekim 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 İki kutuluk külliyat girişimi

Türk edebiyatı tarihine mal olmuş yazar ve şairler ile eserleri, dört ve beş ciltlik iki özel kutuda toplandı. "Çağdaş Türk Edebiyatı" ve "Dünden Bugüne Türk Şiiri" antolojileri yine bir takım tartışmalar yaratacak gibi görünüyor.

     ELA ÖLÇER

     Kurt Cobain 15 yaşındayken evinden çıkıp mahallesindeki kütüphaneye gider ve rafın birinden Clash’in "Sandanista" albümünü alır. Amerika’nın onlara karşı kontraları desteklediği, Nikaragualı devrimci gerilla örgütünün adını taşıyan albüm bu. Ve Cobain’in hayatının anlamı bu albüm itibariyle değişiverir. Kütüphanenin mahalleye, sistemin ürettiği her türlü ürünün de kütüphaneye girdiği ütopya gibi bir düzenden söz ediyoruz. Evrensel’in antolojileri, özellikle fiyatlarıyla, kişilerden çok halk kütüphanelerine yakışırmış gibi göründü gözümüze. Keşke böyle bir geleneğimiz olsaydı dedik. Evrensel bu kitapları basar, binlerce mahalle kütüphanesi de satın alır, böylece yapılan bu zorlu kültür yatırımı da yeni kültürel yatırımlara dönüşmek üzere karşılığını bulmuş olurdu. Ama ne yazık ki bizde böyle kütüphaneler yok. Var olanlar ise ya belli ideolojilerin çevresinde şekilleniyor ya da öyle herkesin ulaşabileceği kadar yol üstünde değil. Tabii böyle kapsama alanı geniş çalışmalara soyunmanın farklı komplikasyonları da oluyor. Özellikle yaşayan yazarların bir takım itirazları gerçekleşebiliyor. Ya da bazı entelektüeller çalışmaların içeriğini sağlıksız bulabiliyor. Biz, bu köşeden çeşitli antolojileri geleneksel olarak duyurur hale geldik. Şimdi de işte elimizde Evrensel Basım Yayın’dan çıkan iki çalışma var. Antolojilerden ilki, beş ciltten oluşan "Dünden Bugüne Türk Şiiri", tanıtımlarda yer aldığı üzere oldukça kapsamlı bir iş. Tabii bu kapsamdan ne anlamak istediğiniz ile doğru orantılı. 13.yy.’dan başlayarak çağımıza kadar gelen süreçten seçilen belli başlı şair ve şiirleri bu toplamada bulmak mümkün. Asım Bezirci ve Kemal Özer’in hazırladığı bu özel paketin ilk basımı Asım Bezirci imzasıyla 1968’de yayımlanmıştı. Kemal Özer’in katkısıyla Türk şiirini 2000 yılına kadar getiren bu beş ciltte şair biyografileri ve seçme şiirler yer alıyor. 1900 sayfa ve tam 500 şair! Fakat bu çalışmanın, eksikliğini duyduğumuz şiir değerlendirmelerini içerdiğini ne yazık ki söyleyemeyeceğiz. Yine de Kemal Özer’in yazdığı, belli bir mesafeyi koruyarak okunduğunda daha bilgilendirici olan, "Tanzimat’tan Günümüze Türk Şiiri’nin Görünümü ve Evreleri" adlı toplu değerlendirme yazısı büyük bir eksiği kapatıyor. Şiir antolojisine ek olarak paketin içinde "Dünden Bugüne Türk Şiiri Sesleniyor" adlı bir CD de yer alıyor. 22 şairden seçilip, Aslı Öngören ve Enver Akan tarafından itinayla seslendirilen 44 şiir için müzikal düzenleme Sarper Özhan tarafından yapılmış. Fonda bol bol Vivaldi çalıyor.
     Şükran Kurdakul’un hazırladığı 1336 sayfa ve beş ciltlik "Çağdaş Türk Edebiyatı" ise gerçekten uzun yıllar boyunca çalışılarak toparlanmış bir paket. Türk edebiyatının Tanzimat’tan günümüze gelişimi, belli başlı aşamalar, özellikler ve temsilciler bir araya getirilmiş. Gerçi bir inceleme olarak geçiyor ancak takdir edersiniz ki kapsamı bu kadar geniş bir işin inceleme faslı biyografilerle sınırlı kalmaya mahkûm! Belki de biz daha yoğun beklentiler içindeyiz. Hani şu İngiliz ve Amerikan edebiyatı için yapılan toplu çalışmalara benzer bir şeylerin beklentisi içinde... Gerçi Yurdakul, özetçi ve aktarmacı tavrın ötesine geçmeyi başarmış, edebiyat tarihçisi olarak önemli bir referans belgesi yaratmış. Zaten Server Tanilli de çalışma için "Edebiyat tarihine diyalektik bakışın zenginliğini taşıyan bir eser," diyor. İlhan Selçuk’un yorumu ise şöyle: "Her evde bulunması gereken bir başvuru kitabı, tarih, ansiklopedi, bilgi ve bilinç kaynağı".
     
     
     Çağdaş Türk Edebiyatı
     Hazırlayan: Şükran Kurdakul
     Cilt 1 ve 2: Meşrutiyet Dönemi
     Cilt 3 ve 4: Cumhuriyet Dönemi
     Evrensel Basım Yayın
     Fiyatı: 65.000.000 TL.
          Dünden Bugüne Türk Şiiri
     Haz. Asım Bezirci - Kemal Özer
     XIII.yy - XX.yy
     Evrensel Basım Yayın
     Fiyatı: 95.000.000 TL.
      KÜLTÜR & SANAT


Aşk bazen de vazgeçmektir
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
"Her yazar önce bir dil işçisi"
Şeytanın gör dediği...
"Budala" ile yeniden Dostoyevski
Deliler, şairler ve devrim
Taşınabilir sözlük
İki kutuluk külliyat girişimi
Akbank’a taze kan
İstanbul’dan Tuileries Bahçeleri’ne
Zamansız bir sergi
Necmi Zekâ ve diğer tanıklar
Sokakta plastik obje edası
"Aile gailedir!"
"Politik bir şey yapardım ama..."
Genç âşıkların zaferi
Tiyatroda sanat - demokrasi ilişkisi
Adrenalin fıskiyesi
Yılın en iyisi
Aya İrini’de Mozart ve Holst
Dört altın yıl
"İbrahim Tatlıses öldüğü an bitecek"
Rastlantılar ve mucizeler
Samatya ve Semaver Kumpanya
Hayat atölyesi
"Aldatma"nın bilimsel açıklaması
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet