24 Ekim 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 İstanbul’dan Tuileries Bahçeleri’ne

İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki 2500 yıllık eserlerin tanıtıldığı fotoğraf ve heykel sergisi, Paris’te sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

     Paris, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde korunan ve Antik Yunan ile Roma kültürlerinin başyapıtları arasında gösterilen eserlerin tanıtıldığı önemli bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor.
     İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki, Fatih Sultan Mehmet döneminden bu yana korunan 2500 yıllık heykellerin mermer replikalarının ve fotoğraflarının yer aldığı serginin ilham kaynağını Ertuğ & Kocabıyık Yayınları’nın geçen yıl yayımladığı "Sculptured for Eternity" kitabı oluşturuyor. Proje, müzedeki koleksiyonların başyapıtlarının tanıtıldığı kitabın uluslararası platformda ilgi görmesi üzerine gerçekleştirildi. Sergi, Borusan Holding ile Türk ve Fransız Kültür Bakanlıkları’nca destekleniyor.
     Tarihi ve estetik açıdan önem taşıyan 32 eserin mermer replikaları, mimar Ahmet Ertuğ ve arkeolog Ahmet Demirtaş’ın Fransa’da, heykel reprodüksiyon atölyelerinde yaptıkları incelemeler sonucu geliştirdikleri özel bir teknikle gerçekleştirildi. Fransız basınında da geniş yer bulan sergi için I’Express Dergisi’nin yorumu ilginç:
     "İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin en güzel heykellerinden bazıları, Louvre’a iki adım uzaklıktaki Tuileries Bahçeleri’nde sergileniyorlar. Bunlar eserlerin orjinalleri değil, Tasos Adası’ndan gelen mermer kristalleriyle yapılmış ve elle cilalanmış faksimilleri. Sonuç çok şaşırtıcı. İskender’in, Artemis’in ve Apollo’nun heykelleri, adeta sanatseverleri mutlu etmek için, antik heykeltraşların atölyelerinden çıktıkları günkü gibi, bugün bu bahçelerin arasında sahneleniyorlar."
     Antik Yunan ve Roma kültürlerinin başyapıtları arasında kabul edilen eserleri tanıtmayı amaçlayan sergi, günde yaklaşık 2 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor. Binlerce yıl öncesinin en önemli heykeltraşlarının elinden çıkan eserler, çağdaş bir fotoğrafçının objektifiyle buluşarak, antik dönemin olağanüstü öykülerini, Avrupalı sanatseverlere yeniden anlatıyor.
     Serginin ikinci durağı Londra. 2003 yılı Haziran ayında Kensington Sarayı Kraliyet Bahçelerinde Londralılarla buluşacak olan serginin daha sonra, İspanya, Almanya ve İtalya’ya götürülmesi planlanıyor.
     
     Sergi hakkında Fransızca ve özet İngilizce bilgi,
     www.ertugkocabiyik.com adresinden edinilebilir.
     Bitiş tarihi: 31 Ekim 2002
     Tuileries Bahçeleri
     
 KÜLTÜR & SANAT


Aşk bazen de vazgeçmektir
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
"Her yazar önce bir dil işçisi"
Şeytanın gör dediği...
"Budala" ile yeniden Dostoyevski
Deliler, şairler ve devrim
Taşınabilir sözlük
İki kutuluk külliyat girişimi
Akbank’a taze kan
İstanbul’dan Tuileries Bahçeleri’ne
Zamansız bir sergi
Necmi Zekâ ve diğer tanıklar
Sokakta plastik obje edası
"Aile gailedir!"
"Politik bir şey yapardım ama..."
Genç âşıkların zaferi
Tiyatroda sanat - demokrasi ilişkisi
Adrenalin fıskiyesi
Yılın en iyisi
Aya İrini’de Mozart ve Holst
Dört altın yıl
"İbrahim Tatlıses öldüğü an bitecek"
Rastlantılar ve mucizeler
Samatya ve Semaver Kumpanya
Hayat atölyesi
"Aldatma"nın bilimsel açıklaması
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet