24 Ekim 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 Genç âşıkların zaferi

İzmir Devlet Opera ve Balesi, geçen sezon sahnelenmeye başlayan "Şımarık Kız" adlı iki perdelik baleyi bu sezonda da izleyicilerle buluşturuyor.

     NUR CİHANŞÜMÜL

     Koreografi: Mehmet Balkan. Müzik: L.J. Ferdinand Herold, P.L. Hertel ve J. M. Damese. Yönetmen: Mehmet Balkan / Lale Balkan. Oyuncular: Ali Suha Ulusoy, Burcu Sürmeli, İldem Kocakuş, Kıvanç Ekin, Timur Varlıklı, Muzaffer İlerler. Dekor ve kostüm tasarımı: Olaf Zombeck.
     Izmir Devlet Opera ve Balesi’nde sahnelenen "Şımarık Kız"ın en ilginç özelliği; Madam Simone’yi bir erkeğin canlandırması. Ali Süha Ulusoy, pointte bir balerin gibi dans ederek başarılı bir performans sergiliyor. Üzerinde yaklaşık 11 kiloluk bir kostümle sahneye çıkan Ulusoy’un sahne öncesi hazırlığı ise 2 saat sürüyor. Makyajla sanatçının yüzü tamamen değişiyor, peruk takılıyor ve ilginç bir kadın ortaya çıkıyor. 1988 yılından bu yana profesyonel olarak dans eden Ulusoy, "Bir erkeğin bir kadını canlandırması oldukça zor. Dünyaca ünlü koreograf Mehmet Balkan’ın özel çalıştırmaları sonucu bu rolü başarıyla kıvırdığımı zannediyorum," diyor.
     İki perde ve üç tablodan oluşan "Şımarık Kız", Madam Simone’nin kızı Lisa ve genç çiftçi Colas’ın aşkını anlatıyor. Kızı Lisa’nın Colas ile arkadaşlığını hoş görmeyen Madam Simone, kızı için başka bir damat adayı seçmiştir. Üzüm bağı sahibinin çekingen ve aptal oğlu Alain... "Şımarık Kız", genç âşıkların zaferi ile sonuçlanıyor.
     1999 yılından bu yana Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin başkoreograflığını üstlenen Mehmet Balkan’ın rejisi izleyicilerden tam not almaya devam ediyor. Balkan, klasik anlamda alıştığımız bale gösterilerinden farklı olarak bu eserde teatral öğeleri de kullanmış; gösteri bir dansçının izleyicilerle konuşmasıyla başlıyor. 1978 yılında Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenen yarışmada kazandığı Dünya Üçüncülüğü ile Avrupa yolculuğuna başlayan Mehmet Balkan, performansıyla yurtdışında önemli başarılara imza attı. Münih (1979 - 80), Hannover (1980 - 83), ve Bonn (1983 - 84) Devlet Opera ve Balelerinde solist sanatçı olarak çalışan Balkan, 1985 - 89 yıllarında da Belçika Kraliyet Balesi’nde ‘Birinci Solist Sanatçı’ olarak görev yaptı. Berlin, Hamburg, Zürih, Viyana, Paris, Tokyo, New York gibi birçok sanat başkentinde izleyiciyle buluştu. 1987 yılında Hollanda’da yayımlanan dans dergisi tarafından ‘Yılın En İyi Erkek Bale Sanatçısı’ seçildi. 1988 yılında Belçika Kraliyet Balesi’nin Amerika turnesi sırasında sahnelenen Valery Panov’un "Sacre" balesindeki rolü ile eleştirmenlerden tam not aldı.
     Mehmet Balkan, dansçılığının yanı sıra koreografileri ile de dikkat çekiyor. Bir bale sanatçısının çok iyi bir müzik eğitimi alması gerektiğini düşünen Balkan, çok sayıda müzikal ve operetin de rejisörlüğünü üstlendi. Sanatçı bu sezon, İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde G. Verdi, P. Mascagni ve A. Khachiaturian’ın müziklerinden Andrezej Barlop’un düzenlemesiyle "Kamelyalı Kadın" adlı bale gösterisini ve L. Bernstein’ın "West Side Story" adlı müzikalini sahneye koyacak.
     Eserde, Lise’yi Burcu Sürmeli, Colas’ı Kıvanç Ekin, Alain’i ise Timur Varlıklı canlandırıyor. Alman dekoratör Olaf Zombeck’in, Elhamra Sahnesi’nin tüm imkânsızlıklarına karşın ortaya çıkardığı başarılı dekor tasarımı, dansçıların olağanüstü performansı ile biraraya gelince keyifle izleyebileceğiniz bir gösteri ortaya çıkıyor.
     
     İzmir Devlet Opera ve Balesi
     (0232) 484 64 45
     22 Ekim 2002
     Saat: 20.30
     
 KÜLTÜR & SANAT


Aşk bazen de vazgeçmektir
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
"Her yazar önce bir dil işçisi"
Şeytanın gör dediği...
"Budala" ile yeniden Dostoyevski
Deliler, şairler ve devrim
Taşınabilir sözlük
İki kutuluk külliyat girişimi
Akbank’a taze kan
İstanbul’dan Tuileries Bahçeleri’ne
Zamansız bir sergi
Necmi Zekâ ve diğer tanıklar
Sokakta plastik obje edası
"Aile gailedir!"
"Politik bir şey yapardım ama..."
Genç âşıkların zaferi
Tiyatroda sanat - demokrasi ilişkisi
Adrenalin fıskiyesi
Yılın en iyisi
Aya İrini’de Mozart ve Holst
Dört altın yıl
"İbrahim Tatlıses öldüğü an bitecek"
Rastlantılar ve mucizeler
Samatya ve Semaver Kumpanya
Hayat atölyesi
"Aldatma"nın bilimsel açıklaması
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet