24 Ekim 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 Yılın en iyisi

Şöhret dünyasına kendisine "loser" diyerek adım atan, ancak zamanla Amerikan çıkışlı ‘cool’un bizzat vücut bulduğu isme dönüşen Beck’in yeni albümü "Sea Change" yayınlandı. Rolling Stone Dergisi, Beck’in yeni çalışmasına beş üzerinden beş yıldız vermiş. İngiliz Mojo ise 10 üzerinden dokuz...

     ORAY EĞİN

     On parmağında on marifet olan, kendini sürekli yenileyebilen Beck, "Sea Change"de bir önceki albümü "Midnite Vultures" ile girdiği yoldan çıkmaya karar vermiş belli ki. Oradaki parti havası, 70’lerin disko müziğine göndermeler, neşe ve gürültü burada kendini dingin, sade ve hatta depresif bir havaya bırakmış. Sekizinci albümünde gülüp eğlenen Beck yok artık; "Mellow Gold" ile ilk çıkış yaptığı günlerde nasıl bir tebessüm yarattıysa müzik dünyasında, şimdi de herkesi önünde saygı duruşuna davet ediyor.
     Beck’in albümlerinin ortak özelliği her birinde yeni bir tarz denemesine açık olmasıydı. "Mellow Gold" bir açılıştı, "Odelay" deneysel ve gürültülü, "Mutations" sakin ve "Midnite Vultures" fazla neşeli. "Sea Change" ise, koca diskografisi içinde ilk defa bir başka çalışmasıyla akrabalıklar taşıyor.
     Bir kere bu, tam sekiz senedir hayatımızda olan Beck’in şüphesiz en iyi albümü. Ayrıca 2002’nin de şu ana kadar en iyisi - Bruce Springsteen ve Red Hot Chili Peppers artık geriye çekilsin - iyi olduğu kadar da zorlayıcı; dinleyiciden tam dikkat ve konsantrasyon talep ediyor. Albüm, dinleyeni içine kolay kolay çekmiyor aksine keşfetmek zaman ve emek alıyor.
     Beck’in "Sea Change" için çalıştığı dönem kız arkadaşından ayrıldığı günlere denk geldiğinden albüme bu ilişkinin kokusu sinmiş. Hemen her şarkıda yaşadığı acıdan belirgin izler var, sözler hayli kişisel. Albümün teması çaresizlik, kayıp ve üzüntü olarak özetlenebilir. Bu anlamda "Kimsenin değil, benim suçum" diye başladığı "Mutations" ile akraba sayılabilir. Tonlaması olarak da "Mutations"a yakın; folk müziğinden ezgiler, tek bir gitardan çıkmış gibi duran şarkılarla; oysa bütün bir grup çalıyor! "Sea Change"in bir farkı da Beck’in tam anlamıyla şarkı söylüyor oluşu: Mırıldanmıyor, kelimeleri okumuyor, konuşur gibi yapmıyor, düpedüz şarkı söylüyor.
     Baştan sona hiç atlamadan, sıkmadan ilerlese bile "Sea Change"de de öne çıkan bazı şarkılar var: "Lost Cause" yabancı eleştirmenlerin en çok adını andığı parça; "Sunday Sun" sonlarına doğru psychedelic bitişiyle şaşırtıyor; açılıştaki "The Golden Age" ise albüm boyunca neyle karşılacağınıza dair ipucu veriyor. "Little One"daki piyano kullanımına ayrıca dikkat etmeli.
     Los Angeles’da doğan, ancak New York’un East Village’ında girdiği müzik çevresi sayesinde isim yapan, adını duyuran Beck’in "Sea Change"i beş - altı sene önce kendisine atfedilen "Yeni Bob Dylan" etiketinin boş olmadığını kanıtlıyor. Kendisine duyulan güvenin de hakkını veriyor.
     
     Son söz: Hakikaten beş yıldız.
     
     Beck
     Sea Change
     Universal
      KÜLTÜR & SANAT


Aşk bazen de vazgeçmektir
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
"Her yazar önce bir dil işçisi"
Şeytanın gör dediği...
"Budala" ile yeniden Dostoyevski
Deliler, şairler ve devrim
Taşınabilir sözlük
İki kutuluk külliyat girişimi
Akbank’a taze kan
İstanbul’dan Tuileries Bahçeleri’ne
Zamansız bir sergi
Necmi Zekâ ve diğer tanıklar
Sokakta plastik obje edası
"Aile gailedir!"
"Politik bir şey yapardım ama..."
Genç âşıkların zaferi
Tiyatroda sanat - demokrasi ilişkisi
Adrenalin fıskiyesi
Yılın en iyisi
Aya İrini’de Mozart ve Holst
Dört altın yıl
"İbrahim Tatlıses öldüğü an bitecek"
Rastlantılar ve mucizeler
Samatya ve Semaver Kumpanya
Hayat atölyesi
"Aldatma"nın bilimsel açıklaması
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet