16 Kasım 2002 Cumartesi


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 Spor Bakanlığı

     Geçen hafta "Arena" programında Uğur Dündar’ın konuğu olan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, bakanlık sayısının azaltılacağını, devlet bakanlıklarının Başbakan Yardımcısı pozisyonunda üçe indirileceğini ve bu bakanların "Takip Bakanlığı" olacağını söyledi. Bu arada anlaşılmayan husus "Spor Bakanlığı"nın ne olacağı idi. Daha sonraki günlerde gazetelerde, Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın kaldırılacağı, bu bakanlığın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na veya Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanacağı yazıldı. Yani bir anlamda Türkiye’de işler sporun idaresi konusunda 20 yıl geriye gidecek gibi gözüküyor.
     Batı’ya baktığımızda, Almanya’da spor teşkilatı İçişleri Bakanlığı’na bağlıdır. Fransa’ya baktığımızda da bu görevi Kültür Bakanlığı’nın yaptığını görüyoruz. Ancak bu ülkelerde spor teşkilatı her türlü düzenlemesini yapmış, belli bir sistem içinde çalışan teşkilatlar olduğundan, bu bakanlara da pek fazla iş düşmüyor.
     Oysa ülkemizde durum farklı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tam bir kargaşa içinde ve belki de Türkiye’nin reorganizasyona tabi tutulması gereken en başta gelen kurumlarından bir tanesi.
     Yine aynı programda Uğur Dündar’ın bir sorusu üzerine AKP Genel Başkanı "Bizim dönemimizde ahbap - çavuş ilişkisi olmaz. Buna izin vermeyiz" dedi. Bu açıdan bakıldığında da, ülkemizdeki "Ahbap - çavuş" ilişkisinin en yoğun şekilde yaşandığı kurumlardan bir tanesi de Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’dür. Bu konuda, bu güne kadar sorumlu bakana verilen dosyaların sümen altı edildiği hep söylenip yazılmıştır.
     Gençlik ve spor, bir ülkenin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Umarız Sayın Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim gibi ağır görevi olan bir bakana sporumuzu da bağlıyarak, zaten sallantıda olan bu grubun daha çok yozlaşmasına fırsat vermez. Umudumuz, AKP’nin içinde - ki böyle milletvekilleri mevcuttur - spordan anlayan, dürüst bir kişiye sporun bağlanması ve bu teşkilatın bir an evvel reorganize edilerek, bugünkü mevcut menfaatler zincirinden arındırılmasıdır.
     Bu konudaki yazılarımız devam edecek.
     
     ykoca@milliyet.com.tr
      SPOR


UÇMAK YOK!
At yarışları
AVRUPA LİGLERİ
12 Dev’den işbaşı
2. LİG
Iverson coştu
ECZACI ZİRVEYİ KAPTI: 0-3
Kayaya çarptık
KISMETTE KONYA VARMIŞ!
GÜNAH ÇIKARDI
Trabzon’da 6 hesabı
GÜNEŞ’İN ÜZÜNTÜSÜ
ZAFER SARHOŞU!
Ayhan sahne alıyor
Lejyonerlerden müthiş düello
Bu ne tesadüf!
Çizme’de doping soruşturması
Haber turu...
Baş olmak
İdeal kadro sistem-fizik güç
Spor Bakanlığı


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet