22 Aralık 2002 Pazar


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Türkleri üzen köşe yazısı

     Bülent Bayraktar,
     Almanya’daki bir Alman - Türk İş Adamları Derneği’nin (TIAD) başkan vekili.
     "Biz Avrupalı Türkler çok üzüldük" diyor Bülent Bayraktar. Konu, Güngör Uras’ın 12 Aralık tarihli, "yurtışındaki Türklerin AB için yeterli çabayı göstermediği" görüşünü öne süren köşe yazısı.
     
     Bayraktar’ın tepkisi şöyle::
     "Avrupa Türkleri Platformu’nun internet sitesinde (www.atponline.de) yurtdışı Türklerinin nasıl bir destek verdiği ortadadır. Mesela TIAD olarak biz Nürnberg kentinde stand açtık ve Alman kamuoyunu bilgilendirdik. Schröder’e imza kampanyası düzenlendi. 320 bin tirajlı Nürnberger Nachrichten, 10 Aralık sayısında bunları değerlendirdi. TV’ler de buna yer verdi. ATP’nin başka pek çok faaliyetleri oldu bunun gibi. Basın ve yurtdışında faaliyet gösteren kurumlar maalesef birbirinden kopuktur."
     
     Güngör Uras’ın yanıtı:
     "AB’ye Türkiye’nin katılmasıyla ilgili çabalarına Avrupa’da yaşayan Türkiye vatandaşlarının etkin bir destek vermemelerinden yakınan yazım üzerine değişik mesajlar aldım. Bu mesajların çoğunda, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, neden destek vermediklerini anlatıyordu. Ancak, biliyoruz ki, başta Almanya’da olmak üzere Avrupa’nın değişik ülkelerindeki Türk kuruluşları, kurum olarak, vatandaşlar şahsi olarak, Türkiye’nin sorunlarına sadece AB konusunda değil, diğer konularda da Türkiye’nin ve Türklerin tanıtılması, haklarının korunması konularında etkin faaliyette bulunuyorlar.
     Milliyet’te yayımlanan yazımda değindiğim ve anlatmak istediğim genel anlamda güçlü bir hareketin ortaya çıkmaması konusundaki üzüntüdür."
     
     Metin Işık, 5 Aralık tarihli gazetedeki Güngör Uras ve Yılmaz Çetiner’e ait köşe yazılarında hata bulmuş. Uras’ın yazısında "Otuz Ramazan orucundan sonra Müslümanlar yeme - içme rahatlığını Ramazan Bayramı olarak kutlamaktadır" deniyor. "Burada iki hata var" diye yazmış Işık. "Biri, bu yıl Ramazan 29 gün sürdü. İkii, yememe ve içmeme müslümanlar için bir rahatsızlık değildir."
     Işık, 30 gün hatasını Yılmaz Çetiner’in köşesinde de bulmuş.
     
 SAYFA BAŞI 


Herkes düşünce ve ifade özgürlüğü hakkına sahiptir; bu hak serbestçe düşünme, hangi yoldan ve nereden olursa olsun bilgi ve görüş alma, araştırma ve yayma özgürlüğünü içerir.
İnsan Hakları Evrensel bildirgesi Madde 19
Okur Temsilcisi, Milliyet gazetesinin içeriği (haber, yorum, fotoğraf, başlık, spot, sayfa düzeni, baskı, kağıt vs.) ile ilgili olarak okurlardan gelen şikayetleri ele alır; bunları basın etiği (doğruluk, denge, tarafsızlık, adil yaklaşım...) ve temel kalite ölçütleri açısından inceleyerek görüşlerini okurlarla paylaşır. Görüşleri kendisine aittir. Okur Temsilcisi, Milliyet'in gazete ve internet içeriği ile ilgili tüm şikayetlerinizi bekliyor. Tel: (90) 212 505 68 40 fax: (90) 212 505 68 09 posta: Yavuz Baydar, Milliyet, Doğan Medya Center, Mahmutbey, 34554 Istanbul

© 2002 Milliyet