11 Mart 2003 Salı


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  

 
İkmal, bakım ve destek için ABD 9 üs kuracak

Bush yönetimi, modernizasyonla ilgili tezkere kapsamında varılan mutabakata dayanarak, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır’da 9 yeni üs oluşturacak...

     BARKIN ŞIK Ankara

     ABD, Meclis’e sunulacak ikinci tezkerenin değişmemesi durumunda Güneydoğu’daki askeri hazırlıklarını sürdürecek. Meclis’ten geçen modernizasyonla ilgili tezkerenin mutabakatına göre ABD, kara birliklerini Güneydoğu’da oluşturulacak 9 üste konuşlandıracak. Lojistik ve destek üssü olarak hizmet verecek tesislere 40 bin Amerikan askerinin yerleştirilmesi planlanırken, hazırlıkları sürdürülen üsler şu noktalarda kurulacak:
•  Gaziantep: Merkez ve Oğuzeli
•  Şanlıurfa: Birecik ve Viranşehir
•  Mardin: Kızıltepe, Dicle, Nusaybin ve Oyalı
•  Diyarbakır

     MARDİN LOJİSTİK ÜSSÜ
     Tezkerenin TBMM’den çıkması durumunda 62 bin askerini Türkiye’ye getirecek olan ABD, Mardin’e ana lojistik üssü kurma çalışmalarını sürdürüyor. Nusaybin, Kızıltepe, Dicle ve Oyalı bölgelerinde kurulacak askeri tesislerden Kuzey Irak’taki muharip birliklere ikmal ve bakım hizmetleri verilecek. 40 bin ABD askerini barındıracak tesislere ilişkin kiralama ve satın alma işlemleri ise sürdürülüyor.
     
     MERSİN’E MÜHİMMAT
     ABD, Mersin Taşucu Limanı’na mühimmat, İskenderun Limanı’na ise araç ve teçhizat indirecek. Gaziantep Havaalanı’ndan personel sevkıyatı yapacak olan ABD, Sabiha Gökçen, Çorlu ve Afyon havaalanlarına ise ağır nakliye uçaklarını indirecek. Diyarbakır, Batman ve İncirlik üslerine ise Bağdat’a yönelik harekâta aktif olarak katılacak savaş uçakları konuşlanacak. ABD, Şanlıurfa’ya hava araçları için yakıt ikmal noktası kuracak.
     
     SINIR DIŞI YETKİSİ
     Türk ve ABD makamları arasında yapılan mutabakat görüşmelerinde Türk yetkililere, gerekli görülen hallerde ABD personelini ülkeyi terke davet ve sınır dışı edebilme yetkisi tanındığı belirtildi. Mutabakata göre, ABD askerlerinin, belirlenen üs bölgeleri dışında silahlı ya da üniformalı dolaşması yasaklanırken, ABD’nin yapacağı yatırımların Türkiye’ye bırakılması benimsendi.
      GÜNCEL


‘Askerlerinizi ticari uçakla gönderin!..’
Bir yanda barış, bir yanda savaş yemeği
Ingiliz yazara göre o bir ‘AYI’
İkmal, bakım ve destek için ABD 9 üs kuracak
ABD’liyi tartakladı, görevden alındı
Fethullah Hoca da ‘af’ kapsamında
Aydın Doğan Vakfı Arkeoloji Ödülü Alp ve Çilingiroğlu’nun
İstanbul’da ulaşıma %50 zam
Serin Duruş
kısa kısa..


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet