22 Mayıs 2003 Perşembe
 
 
 BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
  ·  SON DAKİKA       
  ·  ANA SAYFA    
  ·  GÜNCEL         
  ·  SİYASET         
  ·  EKONOMİ         
  ·  YAZARLAR         
  ·  SPOR         
  ·  DÜNYA         
  ·  YAŞAM         
  ·  MAGAZİN         
  ·  SAĞLIK         
  ·  KADIN & MODA         
  ·  ASTROLOJİ         
  ·  OTOMOBİL         
  ·  ÇİZERLER         
  ·  BİLİM & TEKNİK         
  ·  TV'DE BUGÜN         
  ·  İŞ YAŞAMI         
  ·  OMBUDSMAN         
  ·  HAVA DURUMU         
  ·  CUMARTESİ         
  ·  PAZAR         
  ·  KÜLTÜR & SANAT   


"Ortaklığımız yıldırım aşkı gibi"

İstanbul’un eğlence yaşamına yön veren isimlerden İzzet Çapa ve Zihni Şardağ, Ortaköy Zihni’yi, Zihni&Friends haline getirdi. İkili bu ortaklığa 10 dakika içinde telefonda karar verdiklerini ve çok iyi anlaştıklarını söylüyorlar

     YİĞİT KARAAHMET

     Zihni Şardağ ve İzzet Çapa, İstanbul eğlence dünyasının en önemli isimleri arasında. Farklı işletme anlayışlarına sahip ikiliden Şardağ, Zihni’yi 25 yıldır klasik bir çizgide yürütüyordu. Çapa ise son dönemde açtığı kulüplerle popüler oldu ve modern bir anlayışa sahip. İkili 10 gün önce Zihni’nin yanında, Trends&Friends’in Friends’ini getirerek Zihni&Friends isminde yepyeni bir kulüp açtı.
     Zihni Şardağ ortaklık konusunda "Biz birbirinden farklı iki içkiydik. Bir araya gelince çok lezzetli bir kokteyl olduk" diyor.
     
     "Kışın bir balon gibi sönmek istemiyoruz"
Bu ortaklığa nasıl karar verdiniz?
     Zihni Şardağ: Yıldırım aşkı nasılsa öyle oldu. Tabii İzzet’i önceden tanıyordum, hayranlığım vardı ama farklı kulvarlardayız diye düşünüyordum. Meğerse değilmişiz.
     İzzet Çapa: Aslında yanlış bir laf kullandı az önce. Benim Zihni’ye geçmişinden dolayı bir hayranlığım var. O hepimiz için idoldür.
     O bizim yaptığımız işleri sadece beğenebilir. Bense ona hayranlık duyuyorum.
     
Teklif kimden geldi?
     İ.Ç.: Ortak noktada buluştuk diyelim. Oturmamız, konuşmamız, anlaşmamız toplam 10 dakika sürdü. Ben istediklerimi ona anlattım. O bana istediklerini anlatınca ortak noktada buluşmamız çok kolay oldu.
     
Neden böyle bir şeye ihtiyaç duydunuz? İzzet bey, siz kendi başınıza bir yer açardınız, Zihni bey de buranın konseptini değiştirirdi.
     İ.Ç.: Geçmişi bilen idolle, geleceği projelendiren birinin birlikteliğinden güzel bir şey çıkacak. Çünkü Zihni farklı bir okul.
     Z.Ş.: Klasik çizgimin dışına çıkmamın zamanı gelmişti. Bir değişim, yeni bir devrim gerekiyordu. Orada çıktı İzzet karşıma.
     
Farklı işletme anlayışlarınız var. Anlaşabilecek misiniz peki?
     İ.Ç.: Birlikteliğimizde Zihni çok kuralcı.
     O bir burjuva. Ben de çok anarşistim. Bu, burjuvayla anarşistin birlikteliği. Zihni ruhunda deli. Mesela biz bu şifreli partileri yaparken 23 Nisan’da çocuk kıyafetleri giydik. Ertesi gün bana "Böyle şeyler bizi bozar" deseydi bu ortaklıktan kaçardım. Ama muhteşem buldu.
     Z.Ş.: Hedefimiz sezonluk değil. Bir balon gibi yazın insanları eğlendirip sonra sönmek istemiyoruz. Esas planlarımızı kışa bıraktık. En büyük bombamız yaz sonu patlayacak. Anlaşamayacağımızı düşünsek geleceğe yönelik planları yapmayız zaten.
     İ.Ç.: Ben bu hataları çok yaptım. Kurşunlarımı bir seferde attım. Bence Zihni ve Çapa grubunun birleşmesi bir devrimdir. Bizim birlikteliğimiz eğlence dünyasında kendini kral ve kraliçe görenleri ezip geçecek.
     
Çok erken değil mi bu kadar kesin konuşmak için? Sadece iki haftadır berabersiniz çünkü.
     İ.Ç.: Zaten bize "Bunlar cicim ayları" diyorlar. Böyle diyenlere mutluluk diliyorum. Bu zamana kadar çok insanla çalıştım; paramı çalmayacağını bildiğim tek insan Zihni. Tabii Fevzi Kalkavan’ı da hariç tutmalıyım. Paramı alabileceğim bir ortak buldum sonunda.
     Z.Ş.: Bana göre İzzet de zor ama pozitif bir insan. Yaratıcı olmak adına zorluk çok negatif bir şey değil.
     
İlk kez mi böyle bir ortaklık kurdunuz?
     İ.Ç.: Bu konseptte olmadı. Hammam’ın içine Friends’i açtım. Oradaki fark şu, Celal iyi bir patron ama paraları ödememek kaydıyla. Zihni de iyi bir patron, iyi bir işletmeci. Artı paraları da ödüyor. (Gülüyor)
     Z.Ş.: Evlilik dışında hiçbir ortaklığım olmadı bugüne kadar. Evliliği sürdüremedim ama ortaklığımı sürdüreceğim.
     İ.Ç.: Zihni’yle ortak olmamın nedeni artık arkasında karısı olmayan biriyle çalışmak. Zihni’yi dul olduğu için tercih ettim. Çünkü önceki patronumun karısı (Şebnem Çapa’yı kastediyor-Y.K.) Sezen Aksu konserinde ona önde yer ayırtmadığım için beni işten çıkardı.
     
     "Laila ve Reina bizim güzel komşularımız"
Yaz için başka teklifler almış mıydınız?
     İ.Ç.: Ben "Ortaköy Şeytan Üçgeni"nden Zihni’yle anlaşmadan önce çok iyi bir para aldım. Akıllı olan bir işletmeci oraya giderdi ama ben çok akıllıyım, buraya geldim.
     Z.Ş.: Bunun adına da kalıcılık denir. Bana daha önceden burası için çok teklif geldi. Ama kabul etmedim. Bin dereden su getirdim. İzzet’le ise 10 dakika sürmedi bu olay.
     
Hiç mi birbirinizin kötü taraflarını görmüyorsunuz?
     İ.Ç.: Zihni’nin kötü tarafı bu işi çocuğu gibi görmesi. Mesela masa kalkacaksa Zihni gidip masayı kaldırıyor. Kimseyi beklemiyor. Burada pazar partileri düzenliyoruz. Konsept Zihni’ye, dekorasyon Dodo’ya, işin tanıtımı da bana ait. Burası bir sahil haline geliyor. Zihni gidip denizden kum taşıyor.
     Z.Ş.: Evet, böyle hamal ruhlu bir tarafım var. Patron kafası hiç olmadı bende. İzzet’in işletmecilik anlayışında bir eksiklik yok. Ben onun bu fazla enerjisini sakinleştirebiliyorum.
     
Karşınızda geçtiğimiz yılların en popüler iki kulübü, Laila ve Reina var. Siz yıllardır buradasınız ama artık İzzet Çapa’yla birleşerek o iki kulübün çizgisine daha çok yaklaştınız. Rekabet artacak mı?
     Z.Ş.: Onlar bizim güzel komşularımız. İsteseler gidip onlara yardım bile ederim.
     Dodo (Mekanın işletmecisi): Zihni burada 15 senedir var. O mekanların isimleri beşer kere değişti. Onlar buranın rakibi olamazlar.
     
İşletme anlayışınız farklı olduğu kadar kulüplerinize gelen müşteriler de farklıydı. Şimdi nasıl müşteriler hedefliyorsunuz?
     İ.Ç.: Burada Deniz Akkaya’yı, Serdar Ortaç’ı görüyorsunuz. Onlar filmin kareleri. Biz yıllarca Zihni’yi ayakta tutmuş beyaz yakalıları hedefliyoruz.
     Z.Ş.: Ben yeni yeni yüzler görüyorum burada. Eskilerin yanı sıra benim için çok yeni insanlar da geliyor.
     
Klasik bir işletmeyle modern işletmenin birleşmesinin başarısız sonuçları da oldu. Maksim Laila’yı buna örnek gösterebilirim. Siz bu anlamda bir korku yaşıyor musunuz?
     Z.Ş.: Aynı şey değil. Fahrettin beyi (Aslan) burada kim temsil ediyor? Ben değilim! (İkisi de gülüyor). Ona çok saygı duyuyorum o ayrı.
     İ.Ç.: Ben Fahrettin Aslan olamam. Çok beğenirim ama değilim. Şefik Öztek olmam da mümkün değil. Öyle olsaydı beni yanında çalıştırmak istemezdi. Zihni de ben de patron-işletmeciyiz. Onlar iki patrondu. O yüzden zorlandılar.
     
     "Detoks kokteylleri"
     Zihni&Friends’de sağlığını düşünenler için ilk defa "detoks kokteylleri" hazırlandı.
     Hydro Tonik: Kavun, misket limonu suyu, üzüm
     Libido: Çilek, vanilyalı yoğurt, üzüm suyu, kara üzüm ve böğürtlen
     Energizer: Yabanmersini suyu, karadut, bal, Earl Grey çay
     Yoga: Vişneli yoğurt, yabanmersini suyu, vişne, böğürtlen
     

 Ahmet Turhan Altıner
 Ali Rıza Kardüz
 Nevsal Elevli
 İlber Ortaylı
 Ülkü Tamer
 Yalvaç Ural
 Yasemin Çongar